Mladý Týnišťský Big Band - O kapele | Bandzone.cz
gogen-ad

Mladý Týnišťský Big Band jazz / Týniště nad Orlicí

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Sing, sing, sing - Luis Prima (z prvního CD 2002)

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

KONTAKT:

vedoucí MTBB:  Pavel Plašil (plasilpavel@seznam.cz)

WEB: www.mtbb.cz

Mladý týnišťský big band je orchestr složený převážně z žáků a absolventů Základní umělecké školy v Týništi nad Orlicí. Pod vedením kapelníka Pavla Plašila se z malé dixielandové kapely během své více než desetileté historie rozrostl na plnohodnotný bigband. Repertoár orchestru tvoří jak jazzové a swingové standardy, tak i moderní rockové a popové skladby.

Během více než patnáctileté činnosti se v orchestru vystřídalo mnoho desítek muzikantů, převážně žáků a absolventů ZUŠ v Týništi nad Orlicí. V současnosti hraje Mladý Týnišťský big band v tomto složení:

kapelník - Pavel Plašil
zástupce kapelníka - Karel Koldinský

ZPĚV:
Zuzka Michaličková. Zdeňka Veselková, Jana Tichá, Martin Růža

SAXOFONY:
Ondřej Matička - tenor sax, Pavlína Korábová - alt sax, Honza Matička - alt sax, Lukáš Richter - tenor sax, Anežka Smotlachová - bar sax

TRUBKY:
Robert Hruška, Jan Bahník, Stanislav Brádle, Václav Hloušek, Adam Hejna

TROMBONY:
Filip Hájek, Jan Čepelka, Jan Ptáček, Jan Pírko, Jakub Lakosil

RYTMIKA:
Karel Koldinský - piano, Filip Kolář - piano, Michal Török - bicí, Oldřich Ševců - bicí, Michal Hejna - bicí, Tomáš Kupka - baskytara

Bio a historie

 

Myšlenka vzniku orchestru se zrodila v hlavě člena současného ředitele ZUŠ v Týništi nad Orlicí – Mgr. Pavla Plašila. Pod jeho taktovkou a s pomocí dalšího pedagoga ZUŠ Mgr. Karla Koldinského orchestr pracuje od roku 1992. První koncert Mladého týnišťského začínajícího bigbo swing bandu ZUŠ Týniště nad Orlicí se uskutečnil 2. 12. 1992 v původním složení: Pavel Plašil - vedoucí, saxofon; Lukáš Richter, Radek Kupka - saxofony; Jan Pírko - pozoun; Pavel Sedláček, Zdeněk Dlabola, Karel Prošvic - trubky; Karel Koldinský - klavír; Tomáš Kupka - basová kytara; Michal Török - bicí. V průběhu let se kapela rozrostla do nynějšího obsazení velkého bigbandu.

Kapela je zvána pravidelně na festivaly a přehlídky po celé České republice – z úspěchů je třeba vyzvednout 1. místo na Mezinárodním festivalu Děčín 2003, pravidelná čelní umístění v ústředních kolech celostátní soutěže jazzových orchestrů ZUŠ. Orchestr nastudoval a reprízovaně několikrát provedl závažné a náročné dílo „Missa Jazz“ Jaromíra Hniličky ve spolupráci se sborem Chorus Coronae a recitací např. i Radovana Lukavského.
Úspěšně a často spolupracuje s předními českými jazzovými i populárními osobnostmi. Jmenujme alespoň Felixe Slováčka, Laďu Kerndla, Jitku Zelenkovou, Jaromíra Hniličku, vokální Teptet Liberec, v posledních letech se stala hostem kapely i zpěvačka Kamila Nývltová a celá řada dalších sólistů. Kapela si velmi považuje společných koncertů s dnes již nežijícími jazzovými „Star“  Vlastou Průchovou a Karlem Hálou.


Mladý týnišťský big band popularizuje a přibližuje jazzovou hudbu žákům a studentům základních a středních škol Královéhradeckého kraje v rámci svých výchovných koncertů. Orchestr se podílí na organizaci známého Týnišťského swingového festivalu Jardy Marčíka (www.swingtyniste.webnode.cz), který se zpravidla koná první červnový víkend , v roce 2010 oslavil festival 15.-té narozeniny.


Repertoár big bandu tvoří jednak standardní big bandové skladby, např. In The Mood, Satin Doll, Take The A´ Train, Memory, Sumertime, Sing, Sing aj., ale i skladby v modernějším aranžmá, např. Tequilla, Brass Machine, Manteca, skladby ve funky stylu aj.. Repertoár na koncerty vybíráme jednotlivě k druhu vystoupení, tzn. aby se žánrově přiblížil k posluchačům, kteří jsou na koncertech.

V lednu 2010 oslavil orchestr 17 let své úspěšné koncertní činnosti. Za tuto dobu se zapsal do podvědomí mnoha odborníků i posluchačů celé České republiky. Nejen to, orchestr se účastnil i zahraničních festivalů, jmenujme alespoň rok 2006 a účast na jazzovém festivalu „24 H DU SWING“  ve francouzském městě Monségur a časté koncerty v Polsku.