M3 - Novinky | Bandzone.cz
BZ si odteď na mobilu užijete lépe díky partnerovi redesignu GoGEN.

M3 acoustic / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Florence
    Nezařazeno
  • Ruskenn
    Nezařazeno
  • Rond de Saint Vincente
    Nezařazeno

Samain s Unreel, M3 a Bárou García

Tři hudební formace oslaví svátek Samain společným koncertem. 30. října zazní v pražském klubu Carpe diem temperamentní hudba tří oblastí současného keltského světa – Irska, Bretaně a slunné Galicie.

Skupina Unreel, která je iniciátorem akce, svoji instrumentální tvorbu charakterizuje jako „irské imaginárium z českého pera“. Trio ve složení housle, bodhrán a kytara odvíjí na pozadí irských rytmů pestré předivo vlastních příběhů. Bubeník Ladislav Veselý (ex-Kelská vinice), inovátor a jeden z nejprogresivnějších hráčů na bodhrán u nás, říká: „Unreel není o tradiční irský muzice, všechno píšeme sami. Necháváme se inspirovat tu i onde, říkáme tomu irish fusion, prostě opravdu živá tradice.“

Zpěvačka Bára García je známá z kapel Kal y kanto a Marw. Vyrůstala v severním Španělsku a lidové písně Galície působí v jejím podání nesmírně autenticky. Její hlas, spíše barevný a křehce podmanivý než folklórně syrový, vyniká nejlépe v komornějších uskupeních – Bára proto vystoupí jen za doprovodu kytaristy Martina Vejvody (ex-Bran).

Hudbu Bretaně zahraje skupina M3, čerstvě posílená o perkuse Jakuba Severina
(Dún an Doras). M3 pravidelně vystupují na bretonských zábavách neboli festnozech, které pořádá zdejší úspěšně se rozrůstající komunita příznivců bretonské hudby a tance. Kapela hraje tradiční rytmy s ohledem na tancechtivé publikum, zvuk flétny (Michael Komárek – Marw) a kytary je však vydatně okořeněn jazzovými sóly saxofonistky Heleny Markové (ex-Poitín, Duende atd. – výčet jejích kapel by vydal na samostatný článek).

Všechna tři uskupení spojuje citlivý přístup k hudbě, kterou si „vypůjčují“ z kultury cizích národů. Hrají a tvoří moderně, ale s pokorou k tradici a bez zbytečných romantizujících stylizací, které v české kotlině často provázejí všechny možné aktivity s nálepkou „keltské“.

Carpe diem

Jičínská 4, Praha 3 (mapa)

sobota 30. 10., 19:30

rezervace míst: +420 272 741 421

vstup: 150 Kč