Ladě - Novinky | Bandzone.cz
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Ladě alternative-blues / Opava

„Lešť“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

 • Hadrem Lešť- Lešť (2015) 3 075 ×
 • CIRKUS II (Anna)- Lešť (2015) 1 946 ×
 • Kalná- Kalná (2011) 5 346 ×
 • Česká- Kalná (2011) 3 917 ×
 • Vlekle Lulula- Kalná (2011) 2 873 ×
 • Sere pes Soňa- Kalná (2011) 3 620 ×
 • La Tua Strada- Kub59 (2005) 2 269 ×
 • Je to asi tím- Kalná (2011) 2 944 ×
 • Lorraine- Kalná (2011) 2 010 ×
 • Ze Sudet- Kalná (2011) 2 186 ×
 • Slitování- Kub59 (2005) 2 443 ×
 • Trpělivost- Kub59 (2005) 1 683 ×
 • Pěkný mladý pár- Kub59 (2005) 2 342 ×
 • Tvář studu- Kalná (2011) 2 165 ×
 • Racewalli- Kub59 (2005) 1 700 ×
 • Obladi, oblada- Kub59 (2005) 2 024 ×
 • Ostrava- Kalná (2011) 1 870 ×
 • V ulicích se sní- Kalná (2011) 1 638 ×

Fanoušci: 267

Spřízněné kapely: 2

Podobné kapely

Statistika profilu

Návštěv dnes
9
Návštěv celkem
39 020
Poslechnuto skladeb
46 049
Profil registrován
18.10.2010

Novinky

Surová něha, úzkost a naděje. Recenze Milana Šefla

Surová něha, úzkost a naděje

Nestává se často, abyste vložili do přehrávače disk s hudbou naprosto neznámé domácí formace a pak se dlouhé minuty v úžasu a s otevřenou pusou ptali sami sebe, jak to, že vám něco tak výjimečného dosud zůstávalo utajeno. Takový zázrak se přihodil před dvěma lety mnoha lidem, kterým se dostalo do rukou album Kalná severomoravské kapely Ladě.

Nahrávce se v recenzích dostalo mnoha superlativů, včetně formulace o „setkání Toma Waitse s Billem Frisellem“. Není to tak nadnesené tvrzení, jak by se mohlo zdát, chraplavý hlas a melancholický naturel zpívajícího básníka Michaela Kubesy i nespěchající, zvuk každé ze skladeb plně opanující kytara Petra Uviry mohou zmíněná kultovní jména skutečně připomenout. Ale aby nedošlo k omylu – Ladě jsou zcela originálním kusem muziky, pro kterou se nehodí jakákoli z nabízejících se škatulek, ať už bluesová, folková nebo šansonová.
Kapela, kterou není snadné slyšet naživo, nadále zůstává mimo jakoukoli pozornost mainstreamových médií, snad proto, aby se nemusela uchylovat ke kompromisům, a podstupovat tak riziko ztráty své jedinečnosti. Smršť nadšených ohlasů na desku Ladě však přece jen vyvolal jistou reakci: firma Indies Scope přišla s reedicí prvních dvou desek těchto syrových poetů. Na jednom CD tak vychází eponymní nahrávka dvojice Červeným vrchem (2002), kterou posléze Kubesa a Uvira proměnili v již kompletní kapelu Ladě – ta debutovala albem KUB 59 (2005), druhým ze snímků uvedené reedice.
Kolekce jedenadvaceti písní vás vtáhne od prvních tónů Uvirovy zvonivé kytary a prvních veršů deklamativního zpěvákova projevu – a propustí vás až po osmdesáti emocemi nabitých minutách. „Něha, sprostota, luční kvítí, roztažená stehna, zmatek, řád, úzkost a naděje,“ shrnul Michael Kubesa témata písní, jimiž se Ladě zadírají do srdce posluchačů jak rezavým nebozezem. Tak robustní písničkaření nemá v Česku obdoby.

Milan Šefl, hudební publicista

http://www.radioservis-as.cz/archiv13/38_13/38_porid.htm


hustý nášup pro připravené hlavy - recenze Jiřího Karbana na KUB59

Upraveno:

Varuji vás, tohle není muzika pro každého! Můžete narazit. Anebo budete psychicky i esteticky zválcováni. Ať tak či onak, je to pozoruhodná síla, která působí na fajnšmekry odkojené různými hudebními styly.

Kolekce jedenadvaceti skladeb prezentovaná pod názvem KUB 59 & Červeným vrchempředstavuje tvorbu opavské skupiny Ladě z let 2002 a 2005. Nahrávky, které v uvedených dobách poprvé spatřily světlo světa, byly technicky ošetřeny a letos znovu vydány – tentokrát na jednom disku. Pro úplnost se sluší připomenout, že kromě zmiňované reedice má toto seskupení na kontě album Kalná (2011), které patří k tomu nejlepšímu, co domácí alternativní scéna za poslední roky porodila.  

Základy pro tuto partu položili básník a zpěvák Michael Kubesa a kytarista Petr Uvira. Oheň a voda, zlý a hodný, temný a světlý… No, ponechme stranou zjednodušující nálepky, podstatné je, že těm dvěma to náramně „ladí“. A když jim pomáhají i další muzikanti, vznikají zvláštní věci. Zatímco Kubesa je z rodu nekompromisních prokletých básníků, Uvira používá kytaru k „malování“ zvuků. Kubesovy texty navíc prozrazují inspiraci surrealismem. Výsledkem jsou písně syrové, temné, snivé, hravé, ironické i šklebivé. Určitě by fungovaly ve spojení s obrazem, na což by měli slyšet nízkorozpočtoví filmaři. 

„Vítězný, zákeřný malý dům/ za zády hůl a malý dvůr/ vítězný, zákeřný pěkný milý dům/ souměrný pláč a plný stůl/ /všichni sem, všichni tam, všichni bolí do všech stran/ všichni sem, všichni tam, všichni kopou do všech stran/ rada marná, když nevím sám//vítězný, zákeřný pěkný mladý pár/ za zády dům a nebe cár/ vítězný, souměrný pěkný milý pár/ zákeřný vím, došel k nám“ (Pěkný mladý pár)    

Ladě není kapela pro odpolední vysílání pohodové rozhlasové stanice. Nezabývá se tím, co je trendové, nehledá momentální díry na trhu a vůbec - nechytračí. Kubesa, Uvira a spol. pracují s bluesovým pocitem, který se neprojevuje produkováním stereotypního modelu písní. Je to však důležitý pramen, z něhož stylově nezařaditelná parta čerpá. O hořkostech života i lidských touhách ví své.„

FOTOLADE

(…) Vracím se domů obdařen/ imperialistou/ má krásné děti, ženy/ teď chce i tu mou/ vůli svobodnou“ (Imperialista)    

Kombinace originální hudby a naléhavého vokálního (či spíše deklamačního) projevu může oslovit publikum, které má blízko k domácím undergroundovým tradicím (DG 307 s Pavlem Zajíčkem), nezapomnělo na legendární brněnský soubor E s Vladimírem Kokoliou a navíc miluje celosvětově proslavené mistry pochmurných písní (Tom Waits, Nick Cave). Kapela Ladě snadno najde své příznivce jak v osvícených jazzových klubech, tak i na festivalech bluesových nebo rockových. Michael Kubesa by se svými texty jistě obstál i bez doprovodu, třeba v nějaké literární kavárně. Jeho slova mají sílu, která se s podporou hudebních kouzel kreativních a přesných muzikantů stává „zbraní hromadného ničení“.   

Nic pro dámy a pány žijící pod tíhou předsudků. Nic pro falešnou společnost. Něco pro svobodné lidi. Snad i pro vás.   

Název: KUB 59 & Červeným vrchem 
Interpret: Ladě 
Žánr: alternativní rock/blues/šanson  
Skladby: 1/ Sama volná voňavá, 2/ Pěkný mladý pár, 3/ Tleskej, 4/ Slitování, 5/ La Tua Strada, 6/ V neděli odpoledne, 7/ Řacewalli, 8/ Trpělivost, 9/ Ach ta láska k lidem, 10/ Óbladí, óbladá, 11/ Nechuť k legendě pop-artu, 12/ Tady zkejsnem dlouho, 13/ Ladě, 14/ Digicoda, 15/ Bolí mě krásou, 16/ Moc, 17/ Imperialista, 18/ Starcova louže, 19/ Vánoce stárnou, 20/ Snadno proti všem, 21/ Blue Valentine  
Stopáž: 79:29 
Vydáno: vlastním nákladem, 2013 (reedice) 
Distribuce: Indies Scope 
Hodnocení:  90 % 
Zdroj/obálka: www.indies.eu 
Zdroj/foto: www.bandzone.cz/lade

http://www.kultura21.cz/hudba/7211-kapela-lade