Krabat - O kapele | Bandzone.cz

Krabat rock-hard rock / Brno

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • 01 - Rukou mávnout
    Nezařazeno
  • 02 - Nechci být v pořadí
    Nezařazeno
  • 03 - Na nic se neptáš
    Nezařazeno
  • 04 - Ber ber ber
    Nezařazeno
  • 05 - Podraz
    Nezařazeno
  • 06 - Kupuj a neváhej
    Nezařazeno
  • 07 - Fialový gatě
    Nezařazeno
  • 08 - Prohra
    Nezařazeno
  • 09 - Síla chtivosti
    Nezařazeno
  • 10 - Snad
    Nezařazeno
  • 11 - Naděj
    Nezařazeno
  • 12 - Ať si někdo skusí!
    Nezařazeno
  • 13 - Čas
    Nezařazeno
  • 14 - Už nejsou
    Nezařazeno
  • 15 - Co bude dál
    Nezařazeno
  • 16 - Vrať se
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.
Captcha obrázek

Dodatečné info

Založeno 1982 / oficiální ukončení činnosti  duben 1984

 

Pavel Řehoř - kytara,zpěv

Tomáš Jégr - kytara

Vilém Majtner - bass

Stanislav „Slávek“ Fric - bicí

Bio a historie

Brněnská skupina Krabat vznikla v říjnu 1982, a zajímavostí určitě je, že její sestavu tvořil kromě jmenovaných pánů Řehoře a Jégra též pozdější bubeník slavného Titaniku Stanislav „Slávek“ Fric. Po jistém údobí střídání hráčů na postu baskytary (Krabatem prošel též například další dobový hráč brněnského Titaniku, Jiří Hradecký) doplnila čtveřici známá osobnost tuzemského rockového dění Vilém Majtner (spojen s legendou zvanou Synkopy).

Krabat svým způsobem předběhl dobu, protože se jako jeden z mála v té době rozhodl nestavět na převzatých zahraničních hitech, ale byl schopen díky autorskému tandemu Řehoř – Jégr (texty zejména Řehoř) produkovat svoji vlastní tvorbu, konkrétně svěží hard rock, stylově inspirovaný například bandem světového formátu AC/DC. Tato skutečnost mu sice zajistila nebývalou dobovou popularitu, avšak bohužel též popularitu krátkodobou, jak bude řečeno dále.

Stačilo cca půl roku a Krabat se v okolí Brna stal skutečným rockovým pojmem, tancovačky (zábavy) s jeho účasti začaly vykazovat obrovskou návštěvnost, což Pavel Řehoř později glosoval takto: „V pátek odpoledne na nás vyjelo z Brna třeba 500 lidí. My jsme dorazili na místo kolem páté odpolední a to už bylo naprosto v obležení našich fanoušků. Další den jsme hráli jinde a oni popojeli s námi.“

Popularita souboru Krabat byla údajně v tu dobu až natolik divoká, že se na jedné z brněnských zdí objevil nápis „S Krabatem na věčné časy a nikdy jinak“. Pro mladší ročníky vhodno uvésti, že tento slogan nebyl ničím jiným než vtipnou parafrází socialistického hesla symbolizujícího družební poměr  Československa a Sovětského svazu „Se Sovětským Svazem na věčné časy a nikdy jinak“.

Určitě si dovedeme všichni představit, že takovéto hanobení třídních pořádků nemohlo zůstat bez následků.  A taky že nezůstalo. Uvědomělým soudruhům se jaksi ty věčné časy s Krabatem příliš nepozdávaly, a tak se rozhodli, že je „krapet“ zkrátí. V dubnu roku 1984 bylo skupině odňato povolení k oficiálnímu vystupování a dne 28. dubna 1984 Krabat odehrála ve vesničce Tvarožná na Brněnsku svůj poslední koncert, avízovaný kupříkladu plakáty s hesly „Electric Funeral“. Prameny týkající se dobových skutečností hovoří o tom, že zástupy lidí otrhali místní květenu a pódium s členy kapely, zdobenými symbolickými malovanými slzami (a určitě nejen těmi malovanými), květinami zasypali.

Tak „skončil“ po zhruba roce a půl Krabat, hard rockový učeň.

Skupina Krabat sice oficiálně ukončila svoji činnost v roce 1984, avšak z dobových pramenů, resp. nahrávek vyplývá, že jeho písničky zazněly v podání členů kapely (Řehoř, Jégr, Majtner, Fric, i další) ještě např. v roce 1985 na jisté koncertní akci v Brně v sále Horova, z níž se podařilo dochovat unikátní zvukový záznam. Nutno však ironicky podotknouti, že slovo „Krabat“ na nahrávce neuslyšíte... proč asi?

NEW:

Po kapele zůstaly pouze velmi nekvalitní nahrávky pořizované fanoušky na přenosné kazeťáky. Polooficiální koncert u příležitosti kulatých narozenin členů kapely po 35 letech vzbudil takový zájem, že brzy následovaly další, již oficiální vyprodané koncerty. Kapela se poté rozhodla věrným fanouškům odměnit prvním studiovým albem. To vzniklo na podzim 2019 ve studiu Citron v Ostravě a bylo shodou okolností dokončeno stylově 17. listopadu.

Album obsahuje 16 původních, dosud nikdy nenahraných skladeb. Vyšlo 2.2.2020 a pokřtěno bylo na BEATFESTU v KC Semilasso Brno 27.2.2020