Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Fregata folk / Plzeň

„Fregata na ranči Šídlovák“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

  • V peřinách- Večírek (2013) 468 × Stáhnout MP3 zdarma
  • Už mi neříkej- Večírek (2013) 327 ×
  • Večírek- Večírek (2013) 239 ×
  • Hvězdám- Večírek (2013) 218 ×
  • Růže 641 ×

Členové

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Zobrazit kontakty

Dodatečné info

V současné době hraje Fregata ve složení:

Soňa Kočandrlová - zpěv

Honza Kříž - kytara, zpěv

Klára Drožová - zpěv

Pavel Toman - kytara,klávesy

Honza Knapp - baskytara

Bio a historie

Někdy v roce 1986 se náhodně setkali dva kluci Láďa a Honza, které neskutečně přitahovala muzika. Navíc měli společné i to, že každý z nich vlastnili po jedné staré, oprýskané španělce, která jim dělala společnost na vandrech a vodě, kde okukovali co a jak se hraje od muzikantsky zkušenějších. Tehdy jim nejvíce učarovala muzika skupiny Brontosauři, ale také Spirituál kvintet a staré trampské písničky.Nelenili a začali se pravidelně scházet, trénovat a zpívat. Nadšení ale nuceně přerušil Honzův nástup na vojnu. Láďa přesto nemeškal a založil čtyřčlennou skupinu, se kterou začal vystupovat s repertoárem převážně převzatým od Brontosaurů.
       Když se Honza po dvou letech z vojny vrátil, skupina již neexistovala, ale Láďovi z hraní zbyly nějaké ty zkušenosti a hlavně název Fregata, kterou tehdy začali tvořit Láďa, Honza a Soňa. Při značné dávce nadšení i odvahy začali vystupovat před známými, aby se trochu "otrkali" a stálá sestava již na sebe nenechala dlouho čekat: Láďa Kočandrle - zpěv, kytara, Jan Kříž - zpěv, kytara, Soňa Kočandrlová - zpěv, perkuse, Ivana Textorisová -Štrauchová - zpěv, perkuse a Václav Kokoška - baskytara.

       Od této doby - 15.10.1993 datujeme vznik kapely.


       V tomto složení už Fregata začala vystupovat na folkových soutěžích s vlastním repertoárem. Po několika měsících fungování vydali v Českém rozhlase kazetu "Smutný ráno", jejíž písničky po mnoho měsíců pravidelně zaplňovaly dramaturgii pořadů jako Hudební apatyka či Západní music expres a můžete je na Českém rozhlase slyšet dodnes.
       V listopadu 1994 opouští kapelu Václav Kokoška a Ivana Textorisová. Další relativně stálou sestavu se podařilo najít až o rok později, kdy přibyl baskytarista Čenda Fiala a zpěvačka Renata Vozková. Opět vznikla spousta nových písniček, hrálo se na Portách, menších akcích, ale i prvních samostatných koncertech. Vzniká do této doby poslední nikdy nevydaná studiová nahrávka. Ke konci roku 1997 odešli Láďa s Renatou a opět nastalo období hledání. Brzy se podařilo dát dohromady muzikanty sice i z jiných žánrů, což ale bylo, jak se později ukázalo, k dobru věci. Kytarista Petr Šístek a mandolinista Jiří Plha Rybář pro kapelu charakteristický folkový sound postrčili blíže k bluegrassu. Také Romana Tomášková svou hrou na basu a velice dobrým zpěvem pomohla kapele k dalším krokům kupředu. Byli jsme vybráni na největší folkovou přehlídku v Čechách - Zahradu v Náměšti na Hané, kde ze třicítky postoupivších kapel skončili na pěkném osmém místě.Tato sestava vydržela v nezměněné podobě čtyři roky, ale Romana, Petr i Jirka měli aktivity i v jiných kapelách a Fregatě už do plachet nefoukalo tolik energie a po skončení sezóny 2001 ukončili v kapele svou činnost.
       Honza se Soňou, ale velice záhy zjistili, že se jim muzika stala jakýmsi životním stylem a rozhodli se díru vzniklou odchodem tří nejen muzikantů, ale i přátel, se kterými je spojovala řada zážitků a vzpomínek, zacelit. Toto období nebylo jednoduché, ale Fregata opět vznikala. Od roku 2001 kapelou prošlo více muzikantů. Z těch, jejichž zdržení se v kapele bylo významnější :-) například: Radek Mladý, Radek Chejlava, Eva Kolouchová, Tereza Terčová, Rudolf Kotlár, Jarda Štětka, Jiří Bavr Lokajíček, Andrea Plachá a v neposlední řadě Jiří Půta, který s námi hrál 8 let a Fregatu svojí tvorbou a hrou na baskytaru ovlivnil nejvíce ze všech a posunul blíže k rocku.Z kapely odchází na jaře 2010 a zanechává nám po sobě mnoho písní, nápadů a aranží. Kytarista Michal Kovacs působil v kapele od počátku roku 2005 do října 2010. Lenka Štěpáníková od 1.4.2008.
       Zahráli jsme si za ta léta na mnoha zajímavých a významných místech jako třeba na celostátním finále Trampské porty v Ústí nad Labem, Portě Bohemice v Plzni, Setkání na Konopišti, Mohelnickém dostavníku, "Strunách na ulici" v Plzni, Zvíkovecké kytičce, Malostranské besedě v Praze do pořadu České televize,Šumavském pařezu,"Jsme tady na zámku" v Horní Bělé, v Tachově nebo si i zajeli zahrát do Brna, kam jsme byli pozváni do hodinového pořadu "Jak se vám líbí" na rádiu Proglas (jak v roce 2004 tak i po 5 ti letech v roce 2009) a mnoha a mnoha dalších festivalech či koncertech.

Fanoušci: 22

Spřízněné kapely: 3

Podobné kapely

Statistika profilu

Návštěv dnes
2
Návštěv celkem
10 950
Poslechnuto skladeb
2 622
Profil registrován
23.1.2011