February - Novinky | Bandzone.cz

February alternative-rock / Ostrava

Sledovat

Bandzone.cz Tip týdne

26. října 2020
Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Blast
  Hyphen War
 • Oust
  Hyphen War
 • Turnover Night // 十三八
  Hyphen War
 • Scolytinae
  Hyphen War
 • Mission
  Hyphen War
 • Jejune
  Hyphen War
 • Talent / Grain
  Hyphen War
 • Skirmish
  Hyphen War
 • Impairment
  Hyphen War
 • Scolytinae
  Scolytinae SP
 • Turnover Night // 十三八
  Turnover Night // 十三八 SP
 • Oust
  Oust SP
 • Rider
  Oust SP
 • Incandescent Beat
  Incandescent Beat SP
 • My Swan Dear Swan
  Branching Tracks
 • A Better End
  Branching Tracks
 • Hide Me Under Autumn Leaves
  Branching Tracks
 • Hide Me Under Autumn Leaves
  Hide Me Under Autumn Leaves SP
 • And The Birds They Sing To Us As We Walk Home Tonight
  Hide Me Under Autumn Leaves SP

February vydávají druhé album Hyphen War

(Upraveno: )

Ostravsko-pražská skupina February vydává 4. června své druhé album Hyphen War. Čtveřice oceněná moravskoslezskou Cenou Jantar pro kapelu roku 2018 na něm kombinuje indie rockové písničkářství s math rockovou rytmikou, elektronikou, ambientem i krautrockem a představuje tak své dosud nejtvrdší i nejcitlivější skladby.

Název Hyphen War odkazuje k anglickému označení reálné události československé historie. Mnohočetná symbolika tohoto sousloví i skutečné pomlčkové války se stala inspirací pro texty i hudbu většiny písní na albu. Motivy rozpadu a násilí v sobě nesou jak singly „Oust“ a „Turnover Night // 十三八“, tak hardcore punkem inspirovaná úvodní píseň „Blast“ či závěrečné zklidnění v podobě melancholické skladby „Impairment“. February se tak vzdalují od svého zasněného debutu Branching Tracks a v hudbě i textech jdou vstříc složitějším tématům.

Desku Hyphen War kapela nahrála ve složení Vlad Uskov (zpěv, kytara, syntezátor, basová kytara, perkuse), Tomáš Klézl (zpěv, kytara, syntezátor, basová kytara, perkuse), Tomáš Zahrada (basová kytara) a Adam Olšák (bicí).

Bicí February nahráli u Łukasze Febera ve studiu Wavetime v Albrechticích v červnu 2019 a v prosinci 2020. Pro náběr kytar, baskytar, zpěvů, syntezátorů a perkusí kapela zvolila domácí prostředí vlastní zkušebny, na které během několika nahrávacích sessions mezi červencem 2019 a březnem 2021 skladby dokončila pod technickým dohledem Václava Menšíka.

Mixu skladeb Turnover Night // 十三八, Mission a Skirmish se ujal Pavel Vít (Market), zbytku pak Václav Menšík. O mastering se již tradičně postaral Fabian Tormin se svým studiem Plätlin Mastering v německém Hamburku. Vizuál alba i singlů vytvořil talentovaný grafik Vojtěch Liebl.

Skupina February se dala dohromady v roce 2015. Do paměti české alternativní scény se poprvé zapsala o rok později, kdy slavila na Radiu Wave úspěch se singlem Hide Me Under Autumn Leaves (“Suverénní epická věc, která by mohla zabrat v zahraničních rádiích” - hudební publicista Karel Veselý) a účastnila se soutěží Czeching a 1Band2Play. Své debutové album Branching Tracks vydali February v květnu 2018. V roce 2019 získali Cenu Jantar v kategorii Kapela roku Moravskoslezského kraje.

Od roku 2021 jsou February vedeni pod agenturou NotAnAgency.

Album Hyphen War vychází u labelu Červený kůň v digitální podobě, na podzim 2021 také na LP.

 

February - Hyphen War:

1.     Blast

2.     Oust

3.     Turnover Night // 十三八

4.     Scolytinae

5.     Mission

6.     Talent / Grain

7.     Jejune

8.     Skirmish

9.     Impairment

SCOLYTINAE

February představují environmentální baladu Scolytinae. Deska Hyphen War vyjde 4. června

Ostravská kapela February vydává singl Scolytinae. Jde o poslední ukázku z druhého alba Hyphen War, které skupina vypustí do světa 4. června pod labelem Červený kůň.

Balada s environmentálním podtextem Scolytinae oproti předchozím singlům představuje éteričtější stránku chystaného alba. Na jejím začátku uvítá posluchače sbor pastorálních syntetických fléten, které poté nahrazují potemnělé kytary inspirované soundtracky spaghetti westernových filmů z šedesátých let. K závěru se píseň rázem změní v elektronikou nasáklou zeď digitálních bicích, syntezátorů a kytar utopených v psychedelických efektech.

Jak už napovídá její latinský název, píseň je inspirovaná kůrovcovou kalamitou, která v posledních letech zdecimovala velkou část českých lesů a proměnila krajinu v postapokalyptickou pustinu. Text si ale neklade za cíl brouka kůrovce démonizovat – mezi řádky naopak zdůrazňuje, že skutečným ďáblem je sám člověk, který svým působením narušuje přirozené přírodní mechanismy.

Bicí byly nahrány ve studiu Wavetime u Łukasze Febera, zbylé nástroje pak February nahráli pod technickým dohledem Václava Menšíka, se kterým spolupracovali také na mixu skladby. Pod mastering se podepsal Fabian Tormin z hamburského studia Plätlin Mastering. Video a grafiku vytvořil grafik Vojtěch Liebl.

 

Youtube Video vTVjKlJ3cN4Youtube Video vTVjKlJ3cN4

Čtyřčlenná skupina February se dala dohromady v roce 2015. Do paměti české alternativní scény se poprvé zapsala o rok později, kdy slavila na Radiu Wave úspěch se singlem Hide Me Under Autumn Leaves (“Suverénní epická věc, která by mohla zabrat v zahraničních rádiích” - hudební publicista Karel Veselý) a účastnila se soutěží Czeching a 1Band2Play. Své debutové album Branching Tracks vydali February v květnu 2018. V roce 2019 získali Cenu Jantar v kategorii Kapela roku Moravskoslezského kraje. V posledním roce February ve složení Vlad Uskov (zpěv, kytara), Tomáš Klézl (zpěv, kytara), Tomáš Zahrada (basová kytara) a Adam Olšák (bicí) dokončují desku Hyphen War, která vyjde v červnu 2021.

February jsou také od letošního roku členy hudebního kolektivu NAA, do kterého patří také Chief Bromden nebo Favorite Obsession. 

 

TURNOVER NIGHT // 十三八

(Upraveno: )

Pomlčková válka již brzy vypukne. February vydávají singl Turnover Night // 十三八

Ostravská kapela February vydává singl Turnover Night // 十三八 a představuje tak další ukázku z připravovaného druhého alba Hyphen War, které vyjde na jaře roku 2021.

Oproti poslednímu singlu Oust post-punkoví February otáčí náladu a představují druhou podobu připravované desky - hudba sice opět stojí na souhře dvou kytarových linek, tentokrát je ovšem hravá a veselá, až rozverná. Za prosluněnou atmosférou ale skrývá zneklidňující text vícera významů. “Turnover může značit mimo jiné převrat, a to jak kolektivní, tak i individuální, mentální,” říká zpěvák a kytarista Vlad Uskov. 

Při míchání singlu Turnover Night // 十三八 se mohla kapela opřít o schopnosti producenta Pavla Víta (Market). O mastering se už tradičně postaral Fabian Tormin z hamburského studia Plätlin Mastering. Přebal singlu doplnil talentovaný grafik Vojtěch Liebl.


Čtyřčlenná skupina February se dala dohromady v roce 2015. Do paměti české alternativní scény se poprvé zapsala o rok později, kdy slavila na Radiu Wave úspěch se singlem Hide Me Under Autumn Leaves (“Suverénní epická věc, která by mohla zabrat v zahraničních rádiích” - hudební publicista Karel Veselý) a účastnila se soutěží Czeching a 1Band2Play. Své debutové album Branching Tracks vydali February v květnu 2018. V roce 2019 získali Cenu Jantar v kategorii Kapela roku Moravskoslezského kraje. V posledním roce February ve složení Vlad Uskov (zpěv, kytara), Tomáš Klézl (zpěv, kytara), Tomáš Zahrada (basová kytara) a Adam Olšák (bicí) pracují na tvorbě nové desky, která vyjde v roce 2021 na labelu Červený kůň pod názvem Hyphen War.