Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

medvedekkoala

Playlist je prázdný :(

Fanoušek medvedekkoala si do osobního playlistu zatím nepřidal žádné skladby.

Info o fanouškovi

Koala medvídkovitý (Phascolarctos cinereus, Goldfuss, 1817), známý také jako medvídek koala, je jedno z nejznámějších australských zvířat. Přestože vzhledem skutečně připomíná medvěda, je to ve skutečnosti vačnatec, podobně jako třeba klokan.

Vačnatci to jistí! Náš vak se otevírá směrem dozadu (kdyby to někoho zajímalo, jakože ve stylu "A jak se dělají děti, maminko?")

Vědecké pojmenování koaly, Phascolarctos cinereus, doslova znamená šedý vačnatý medvěd, slovo koala je domorodého původu a znamená „nepije“.

Etymologie je nesesednutelný koníček.

Koaly jsou zavalitá zvířata, mají delší uši a končetiny. Koaly dokážou postavit první dva prsty naproti ostatním, to jim společně s dlouhými ostrými drápy umožňuje dobře šplhat po stromech.
Srst koal je hustá a měkká, jednotvárně šedá. Břicho a dlouhé chlupy vyrůstající na ušních boltcích jsou bílé.

Pozor! jsme i béžoví,meruňkoví (tací jsou i mopsové!), dokonce i celobílí. Nj, česká wikipedie...

Koaly se vyskytují prakticky po celém východním pobřeží Austrálie.

Zas chyba. Není pravda. Jsme všude! Tady ručník! tady mýdlo! pánové, nesmíte se pořád mýt!

Koaly jsou potravní specialisté - živí se listím a kůrou blahovičníků. Blahovičníkové listy obsahují velké množství vlákniny a terpeny, které způsobují, že eukalypty jsou pro většinu zvířat jedovaté. Naopak je v nich jen malé množství bílkovin a jejich energetická hodnota je nízká. Koaly proto musí šetřit energií. Mají velmi pomalý metabolismus, extrémně malý mozek a spí až 20 hodin denně.Krmí se většinou v noci. Průměrná koala denně zkonzumuje 500 g listí. Koalí játra jsou schopná odbourat škodlivé látky obsažené v potravě a díky velmi dobře vyvinutému slepému střevu a symbiotickým bakteriím může koala zužitkovat i to málo živin, které listy obsahují. Koala skutečně nepije tekutiny, veškerou vodu přijímá v rostlinné potravě.

Hmmm...blahovičník...pochoutka...On totiž kvasí v žaludku, takže:

Způsobem života se nejvíce podobají jihoamerickým lenochodům. Málokdy opouští svůj strom, obvykle se pohybuje velmi pomalu.

Další etymologická lekce: Číňané nás nazývají velmi výstižně.

A to, milí přátelé, znamená následující:

První znak čteme [šu] a je to strom.

Druhý znak čteme [daj] a je to pytel.

Třetí znak čteme [siung] a je to medvěd.

A teď není nic jednoduššího, než si to složit dohromady do něčeho jako "medvědovitý pytel visící na stromě". :))))))))))))))))))) No není to geniální?

Dokáže ale skákat ze stromu na strom a dobře plave.

Náhodou, utíkáme taky rychle.

Koaly jsou samotáři, s ostatními koalami se dorozumívá hlasitým voláním, které může být slyšet až kilometr daleko.

Áno áno, roztomilé koaly vydávají ještě roztomilejší zvuky. Slyšte:

Youtube Video cMTdUFwp1rEYoutube Video cMTdUFwp1rEKoaly byly téměř vyhubeny člověkem, který je lovil hlavně kvůli kožešině. V současnosti jsou chráněné australskou vládou a největším rizikem pro koaly je úbytek vhodných blahovičníkových lesů a rozbití jejich teritorií výstavbou silnic. Také toulaví psi zabijí mnoho koal.

www.savethekoala.com

Kontakty a odkazy

Oblíbené kapely: 0

Žádné oblíbené kapely

Přátelé: 0

Žádní přátelé

Statistika profilu

Návštěv dnes
1
Návštěv celkem
512
Profil registrován
16.9.2008