Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

CHOROBA MYSLI fanzin Písek

Playlist je prázdný :(

Fanoušek CHOROBA MYSLI fanzin si do osobního playlistu zatím nepřidal žádné skladby.

Blog

LAHAR (CHM č.4)

Co o nich napsat? Stále si myslím, že se upsali ďáblu, protože tak rychlý start do HC scény tu dlouho nebyl. Jejich fast core strká do kapsy spousty slavnějších jmen a jejich živý koncerty patří k tomu nejlepšímu, co ti česká kapela může nabídnout. Tihle důchodci zrají jako víno, takže se můžem do budoucna těšit na další prdelnakopávající dávky kulometního HC.

 

Tak od kdy, kdo na co a proč?

Gizbern: Asi tak 3 roky. Gizba-basa, Korek-kytára, Žrout-bicman, Klouča-řev. Když jsem se přistěhoval do Písku, měl jsem chuť něco podniknout v tomto oboru. Znal jsem se s Korkem a tak jsme se domluvili a začali chodit ke GREX do zkušebny. Pak se k nám přidal Žrout a později Klouča.

Klouča: S kapelou začali Filip Žrout, Korek a Robert Gizbern. Zčali zkoušet někdy koncem prázdnin 2002, já jsem se přidal, řekl bych, po 2-3 měsících, na podzim. Od začátku jsme u stejných nástrojů, Žrout bicí, Korek kytara, Gizbern bassa a já křik. Proč jsem se do Lahar pustil? Protože jsem měl chuť a protože jsme byli kamarádi. Nějak to vyplynulo.

Žrout: Tak od kdy? Asi od roku 2002 (přesně nevim). Kdo? Filip (Žrout) Jiroch. Na co? Na bubeny. Proč? Chuť hrát a když sme se sešli ve zkušebně, nebyl nikdo jinej po ruce, kdo by do toho mlátil (hlava nehlava).

Korek: Korek – kytara, od začátku.

 

Charakterizujte každej zvlášť jedním slovem ostatní členy kapely.

Gizbern: Žrout – Batman, Korek – Japonec, Klouča – pornoherec. Jinak jedním slovem KAMARÁDI.

Klouča: Sorry, ale tohle nejde. Nelze jedním slovem určit vlastnosti člověka. Každý máme svoje dobré I špatné vlastnosti. Kluků si vážím a ke každému mám osobní vztah, který jedním slovem prostě vyjádřit nejde. Známe se již celkem dlouho a všichni víme o kladech I záporech toho druhého. Kapela je jako “vztah”, neustále se vyvíjí. Jsem moc rád, že společně děláme “hluk” již nějaký ten rok a pevně doufám, že nám to vydrží.

Žrout: Obrázkové (vypůjčeno od: Nesoučást Stroje).

Korek: Sorry, ale na tuhle otázku neumím odpovědět.

 

To vás fakt ještě pořád baví hrát někde každej víkend, někdy I dvakrát za den, pokaždý na opačném konci republiky, koukat na ty plakáty akcí, kde jste vždycky napsaní a taková ta atmosféra “slávy” LAHAR, LAHAR, LAHAR?

Gizbern: V každém případě mě to stále baví, člověk může něco lidem ještě říci! A trochu to beru jako vypuštění páry po týdnu plném práce s lidmi. Přijdeš na jiné myšlenky.

Klouča: Nikdy jsem nepocítil ani na vteřinu nějaký pocit slávy! Spíš pocit respektu k lidem, kteří nás na koncert pozvali, kteří před námi pařili na pódiu a pomohli nám vytvořit okamžiky, na které osobně nikdy nezapomenu. Abych byl ale upřímný a budu to brát sám za sebe, tak někdy je složité skončit v práci, naskočit do auta, po pěti hodinách vyskočit, odehrát koncert, vyspat se a zjistit, že víkend je pryč. Kapela je pro mě ale obrovskou zkušeností. Rozhodně se snažím v křiku a textech ventilovat vztek, pocity I bolesti, co mám v sobě. Bohužel někdy je ten křik málo slabý na to, aby něco změnil. Díky LAHAR jsem poznal spoustu úžasných lidí, našel další kamarády... Taky jsem poznal, že existuje spousta uzavřených lidí a další spousta lidí otevřených. Nelituji ani vteřiny, které jsem s LAHAR prožil. Všechno mně nějak ovlivnilo a posunulo dál.

Žrout: Teď už to zdaleka není skoro každý víkend jako se to povedlo někdy minulej rok (myslím, že to byl ten minulej – 2004). To toho bylo občas už akorát... (a to je ještě málo). Ne, je to prdel. I když je to někdy náročný, pořád mě to baví a jsem rád za každej koncert, na kterým můžeme zahrát. Kór, když se to všechno tak ňák povede a na konzíku se sejde spousta známejch tváří (I neznámejch), je supr atmosféra, pokecáš s lidma, dáš sem tam ňáký to pivko a když nevzniknou žádný problémy nebo neočekávaná situace. “Za to největší vopruz je, když ti to znepříjemní taková kapela, co hraje jeden song 15 minut a jenom do toho blejou, všechno jde do hajzlu a na všechno by ses nejradši vyflák, se vším praštil a všechno kompletně zahodil a nedej bože, kdyby někdo začal na baru rozdávat žiletky. Co vy na to FWWM (písecký sludge band se členy CH.M)?” (haha há) (Žiletky? Každej svoji osobní gilotinu! - pozn. CHM).

Korek: Jasně, že mě to baví. Mám rád komunikaci s různýma lidma, baví mě atmosféra koncertů. Cestování je náročné, I když někdy je cestou velká sranda, která ti vykompenzuje ty hodiny strávený v autě. A co se týče slávy LAHAR, tak horký to zase není.

 

Proč má ve vaší hudbě tak malej prostor basa?

Gizbern: Protože větší prostor má kytara. To je ftip. Myslím si, že mám stejný prostor jako kytara, vždyť hrajeme ty stejné riffy!?

Klouča: Myslíš? Osobně mi to tak nepřijde...

Žrout: To mě teda nikdy nenapadlo, ale asi jo. Když bych to porovnal třeba s PPMH (písecký noise core band se členy CH. M.), tak není co řešit, ale tam zase basa trochu válcuje ty housle (... to nic, jen jsem zavadil smyčcem o gauč). Nééé. Myslím, že u nás je pár pasáží, kde Robert vykukuje (faith, ráno, tvář atd.). Zase na druhou stranu naše písničky nejsou postavený na basovejch sólech.

Korek: Basa hraje od začátku setu do konce koncertu a jestli máš na mysli basový sóla, na to se musíš zeptat našeho basáka.

 

Ještě pochopím českou kapelu, která zpívá anglicky, ale naprosto nechápu kapely, který v jednom songu zpívaj kus česky a kus anglicky. To mi prostě hlava nebere. vy jich taky pár máte, ne? Proč?

Gizbern: Máš pravdu, na začátku to bylo půl na půl a museli jsme si to ujasnit. Já osobně jsem pro české texty, hrajeme přeci jenom více pro česky mluvící posluchače. Myslím si, že teď už jsou všechny texty české.

Klouča: Texty píšu já, pár jich napsal Žrout. Většinou tuším, o čem song asi bude a podle toho dělám text. První byly v angličtině, nové jsou z 90 procent česky. Osobně nemám problém s tím, jakým jazykem kapela zpívá, myslím jestli česky nebo anglicky. Podstatné je, jestli to kapele věřím, nebo ne. Samozřejmě je fajn, že pokud je zpěv jejím rodným jazykem, mohou texty oslovit větší část lidí v zemi odkud kapela pochází. Angličtině je na druhou stranu ideální v tom, že pokud kapela “překročí” hranice Čech, tak se lépe dorozumí. V podstatě je to ale jedno. První texty mi v hlavě tak nějak vypadly anglicky, v novějších se víc snažím zachytit nějaké pocity česky. Taky jsem bral na zřetel, že kluci spíš chtěli texty české. Podstatné je, jak to cítí ten, kdo texty píše a na dohodě celé kapely. Nové texty LAHAR budou většinou česky.

Žrout:To jsou myslim pozůstatky ze začátků. Říká se, že angličtina je zpěvnější jazyk a tak to asi bude pro zpěváky jednodušší. Honza nosil ze začátku texty v angličtině, ale nakonec jsme se shodli na tom, že naše mateřština je rozumnější řešení. K tomu by možná řekl víc Honza. Jenom mimochodem, proč vy se vlastně jmenujete “Fire Walk With Me” a proč ne třeba “Ohníčku, cupitel se mnou” (otázka na redkaci CH.M.) (Protože by jsme si rádi zahráli I někde jinde než jen na vánočních besídkách v mateřské školce! - pozn. CHM)

Korek: 90% textů píše zpěvák Honza, kterej kombinuje angličtinu s češtinou, takže tahle otázka je asi spíš pro něj. Já když píšu text, tak je v češtině.

 

Korku, ty jsi plánoval vydat velkou desku jihočeských kapel, jak to vypadá? Já jen, jestli máme jít s FIRE WALK WITH ME nahrávat ten hodinovej dong, co ti tam chceme dát...

Korek: Vplánu vydání týhle LP kompilace mám. Pár kapel už jsem oslovil, zatím nebudu prozrazovat které. S tím hodinovým songem budete muset něco udělat, dám vám maximálně 10 minut. I když takhle dlouhý songy mě osobně zabíjí.

 

Kloučo, jak se stane, že emocóráč začne zpívat v kapele hrající fast core, kterej je přece ve válce s emem?

Klouča: Předem Ti řeknu, že jsem sám v sobě skončil s pohledem na lidi kolem přes nějaké škatulky. Ať už je to pohled na okolní svět nebo na někoho v takzvané “scéně”. Já jsem já, snažím se s respektem přistupovat k ostatním lidem a to očekávám i od nich. Rozhodně se necítím něčím víc jen proto, že jsem poznal nějaké věci o kterých si myslím, že jsou dobré. Zjistil jsem, že veškeré škatulkování je na nic. Pokud chce kapela někam patřit a věří tomu, co dělá, je naprosto jedno, jestli hraje punk, emo, crust, fast nebo grind! Nejsem ve válce s “emem”, vy snad ano? Nejde určovat nějaké rovnice co a jak je, z vlastní zkušenosti jsem poznal spousty lidí, o kterých jsem si zprvu myslel, že budou “uzavření” a překvapili mě svou otevřeností. Bohužel poznání platí i obráceně.

 

Gizberne, už jsi někdy někomu tetoval penis? Už nevím s kým, ale jednou jsem vedl debatu, jestli se tetuje v klidu nebo ztopořenej, co ty jako odborník?

Gizbern: Nevím, stav se a vyzkoušíme to!

 

Žroute, ty prej děláš elektronickou hudbu? Vždyť to kurva s hard core nemá nic společného, ne? To se nestydíš zrazovat hard core? Jak ses k tomu dostal? Máš něco venku? Máš radši LAIBACH nebo DEPECHE MODE?

Žrout: Jo, společně s Karlem Vlášků (ex-Ztracený existence, Zaživa zazděni a Olgoj Chorchoj) se snažíme dělat něco, čemu se asi dá říkat elektronická hudba, protože základ je tvořen na PC. Musím se přiznat, že poslední dobou mi na to moc času nezbývá. Hodně jsme poslouchali kapely typu Shock Therapy, Vanessa, Gun Dreams, Godflesh, F.L.A., Meedhookseed, Treponem Pal, ale I starý Front 242 a Ministry atd. Dneska se mi líbí třeba co dělá Jan AG nebo locust jsou perfektní. A tak, když přišla možnost pořídit si PC, tak jsem do toho šel. Programy nám dodali naši přátelé z Nemecka (prosím neopravovat chybějící háček). Pravda, ty programy byly o trochu (víc) napřed, ale sem tam něco fungovalo. Nakonec to dopadlo tak, že jsem sám stejně nikdy nic nevytvořil, lebo jsem neměl vypalovačku a vždycky to zůstalo někde uvnitř tý krabice, která “shodou náhodných událostí” totálně zkolabovala a tak se to asi všechno propadlo do křemíkovýho nebe – teda jestli nějaký křemíkový nebe existuje. Zato Karel měl pevnější start a povedlo se mu proniknout do některých programů a porozumět jejich fungování a tak první věc, kterou jsme dali dohromady, se jmenovala Mad Moonshine-Civilization (samply a kytara-Karel, výkřiky ze tmy Já). Když jsem se to snažil nařvat (u Karlose v obýváku), měl jsem asi čtyřicítky teploty a posmrkal jsem snad celej toaleťák. Fakt žúžo, doporučuji. Mastroval nám to dokonce Robi (kemoš z Nemecka) ve svým home studio (supr vybaveným). Vydali jsme si to sami na páleným cd jen pro známé. Pak byla pauza. Další věc, kterou sme spáchali, už byla na dvě kytary, tu hrál Libor odněkaď z Černý v Pošumaví (jenom pro zajímavost – tam měl kapelu – styl agrorock, gde hrál na basu předseda družstva). Samply a bicí už se upravovali podle kytar a zpěvů. Menovalo se to Moonshine Nicht-Silence. Tentokrát to bylo bez finální úpravy (masteringu), ale znělo to líp, než to předchozí – teda podle mě. Opět jsme vypálili pár cd-r. V týhle sestavě se nám podařilo odehrát myslím že dva (nebo tři) koncerty (z toho jedna byla Karlova svatba, ten druhý Paluba) + několik veřejných zkoušek na Šumavě. Pak sem eště těsně před začátkem Laharu fungoval ve strakonický bandě Gacy is the Pogo (Eda-řev, kuba-kytara+samply a Pcbicí, Bejk-kytara a já na bass). Spolu sme odehráli asi 10 koncertů, nevím přesně (převážně v Jižních Č.). U Edy v obýváku sme spáchali nahrávku asi 7 songů (s obalem nám pomáhal Bob z Lime tree – díky). Menovalo se to ze sebe strach. A vydali jsme to víceméně jako pal cd pro známé. Pak došlo k “samovyhození” Bejka. (Teď jedna, nevím jestli veselá, historka z natáčení). Po té, co Bejk jednou navštívil zkušebnu v hlubokých nočních hodinách, a to v asi dosti zajímavým stavu, se mu podařilo totálně roztřískat svoji kytáru I s multiefektem. A když říkám totálně, tak tím myslím úplně na malinký kousky. Údajně mu nešlo zahrát solo, který měl v notách rozvěšený na platíčkách po celý zkušebně. I přesto, že se cizích věcí ani nedotkl a tuto destrukci provedl zcela bezchybně před zkušebnou, aby odletující části z kytary nebo mulťáku nepoškodily cizí nástroje a vybavení tamější zkušebny, celou kapelu ovládl strach. Který nástroj přijde na řadu teď? Bejk, který zřejmě očekával oslavování tohoto, podle něj, hrdinského činu (což se pochopitelně nestalo – mořná by to zabralo, kdyby to udělal na ňáký akci), na dalším koncertě už jen přihlížel a stále očekával, že mu někdo z ostatních kapel nástroj zapůjčí (nestalo se tak). Ještě jsme odehráli pár koncertů s jednou kejtrou a pak jsme to ňák zakončili. A letos, 2005, sme se dali dohromady s Karlosem a s Brabym (bicí ex-Ztracený existence, Zaživa zazděni, Olgoj Chorchoj, SAND). Během asi 3 zkoušek sme spáchali program na 20 min a v sestavě Karel (bass+mulťák, samply, PC-bicí), Braby (live-bicí) a moje maličkost (řev a dětský Casia propojený přes echo-delay a dva kytarový bustry) a zahráli jsme si naživo v kempu Rechle u Prachatic se třema tamnějšíma grupama. Tentokrát si myslím, že už to byl celkem pěknej marast, nic rychlýho. I texty jsem zjednodušil. Pokud se nestane nic zásadního, tak doufám, že se nám I toto dílo zkázy podaří zaznamenat na ňákej ten nosič a ještě si někde zahrát. Tak tolik asi k mojí elektrice. O zrazování hardcore nic nevim, nebo to tak někomu připadá? “Teď tě čeká smrt, zradil si naše ideje – ideje, bába tě poleje” (taky máte rádi starý splitko Pangs of Remorse s Ravelin 7 – modrý desetipalec?) A poslední podotázka – pochopitelně Depeche Mode (ale to není elektronika, ale POP).

 

Prý se rýsuje nějaký nový hudební písecký pojekt? O co jde? Můžeme tam taky hrát?

Gizbern: Vím, ale nepovím, pláčeš nad špatným hrobem.

Žrout: Rozdělali jsme nějaký věci s Čertem z Gride (za bicíma) + Korek (Lahar) guitára a já na bass + vokál Zdíša (Lycanthrophy). Udělali jsme bez Zdíšy čtyři takový půlminutový rychlovky. Měl by to bejt studiovej projekt. Teď je to pozastavený a zatím nevím, jak se to bude vyvíjet dál. A teď tu máme ještě jeden “pevný start” - kooperace ½ Lahar (bicí+guitar) s Grex (kytara+bass), tak uvidíme, co z toho vyleze (jenom prozradim – podlazeno a nečekejte žádný klepky ani sludge).

Korek: Jo, máš pravdu, rýsujou se dva projekty. Jeden bude jenom studiová záležitost, žádný koncerty. Prozradím jenom, že to bude rychlý. V tomto projektu jsou zatím lidi z LAHAR, GRIDE a LYCANTHROPHY. S druhým projektem jsme zatím na začátku a nevím, kam se to bude vyvíjet. Ale nepočítej s emo stylem. Působí zde členové LAHAR a GREX. A jestli tam můžete hrát?? Asi ne, hrajete moc pomalu. Ha ha.

 

V jednom polském časáku jsem se dočetl, že na diskusním fóru jedné zvířeckoprávní internetové stránky řešili, jestli je s vegetariánstvím/veganstvím slučitelné polykání semene. Nakonec došli k tomu, že ano, pokud ten, koho semeno polykáš, je vegetarián/vegan? Jak to vidí vaše veganská sekce?

Gizbern: Teď nechci být nějak...? Ale nad tím jsem nikdy nepřemýšlel, takže....!

Klouča: Někdy se řeší spousta nesmyslů, které pramení možná z nějakého přetlaku. Jsem sice vegetariánská sekce, ale diskuze o tom, či je či není polykání semene “korektní”, mi přijdou naprosto zcestné!

Korek: Bez komentáře.

 

Proč má hardcore/punk scéna (teda spíš lidi v ní) pořád tendenci a snahu získávat nové a nové lidi a pomáhat si prezentací v médiích (hudební pořady a televize, profesionální hudební časopisy atd.), obzvláště, když ta prezentace má mnohdy rysy sebecenzury a vlezdoprdelectví...? Je to asi rok dva, co na czechcore řešili, jaký kapely vyslat do nějakého hudebního pořadu o hard core. Z argumentů proč tam vyslat nějakou určitou kapelu se mi chtělo zvracet, jen jsem čekal, jestli proběhne nějaké punk/hc referendum o tom, jaké kapely tam delegovat.

Gizbern: Mě je to taky nepochopitelné a nemám to rád. Ale myslím si, že někteří lidé se snaží předat myšlenky I nějak jinak, než na koncertech, ale moc věří médiím a pak zjistí, že je to špatně a že je spousta jiných možností!

Klouča: Myslím si, že se najde pár lidí, kteří si prostě řeknou, proč bych to, co cítím, neprezentoval veřejnosti skrze média. Snaha předat své postoje veřejnosti skrze média, která to umožní. Mnohdy to může být opravdu upřímný pokus, jindy zase jen obyčejná vychytralost a snaha být zajímavý. Soudit to nebudu ani nechci, jen čas ukáže, kdo co jak myslel. Sám jsem byl jednou do jednoho pořadu pozván. Musím říci, že zvědavost mi nedala a zkusil jsem to. Šel jsem tam s tím, že prezentuji něco z toho, jaký jsem a jak věci dělám. Jak to dopadlo? Opravdu jsem se snažil, ale když jsem se na záznamu viděl, tak jsem sám před sebou působil naprosto prázdně. Televize nemůže přenést to, co předáš v osobním kontaktu, televize je médium, kde má všechno předem zaplacený prostor. Na druhou stranu je super, že se najdou lidi jako je třeba p. Vachler, kteří prezentují vegetariánství a ochranu zvířat v médiích. Sice vypadají v očích většiny veřejnosti jako blázni nebo snílci, ale aspoň se o něco snaží. Myslím si, že velice málo kapel z hard core “scény” má v sobě potenciál být dobrou komerční kapelou a udržet to v rovině s hard core ideály. Bylo by super, kdyby třeba kapela z “utržených” peněz z televize vydala benefiční singl na podporu organizací na ochranu zvířat, lidi v nouzi nebo s nějakým postižením, případně na ty organizace alespoň upozornila. Spíše jde o to prezentovat sebe sama, jako část nějakého “módního proudu”. Pokud se kapela vydá na “komerční” cestu, stane se zbožím a zničí všechno o co se třeba snažila, pokud se tedy o něco snažila. Je to ale každého věc, moje cesta je jiná.

Žrout: To sem si nevšiml, že by se někdo snažil získávat nové lidi do scény tímhle způsobem. Máš na myslí punk/hardcore náboráře? Je pravda, že některý lidi se snaží prezentovat se v médiích, ale to je jejich boj. Jak to pak většinou vypadá si tady v tý otázce už trochu sám naznačil. Czechcore-chat jsem nikdy nesledoval, ale možná se na něj asi kouknu. pořád o tom kolem mě někdo hovoří. Tak až budu mět příležitost, tak uvidím. Ve mně asi pořád kolujou takový ty vzpomínky na starý časy, kdy nebyl internet, v TV nebylo nic a všechno, co si měl, byly kopírovaný videa, sem tam zin a nahrávky si sháněl na kazetách, kde se dalo. A to sis toho pak kurva vážil. Dneska je ta komunikace někde úplně jinde. S tím získáváním lidí – spíš si myslím, že se jakoby na scénu nabalujou. Sem tam někdo odpadne a někdo novej se přidá. Kdo chce kam, pomozme mu tam, ne?

Korek: Taky nechápu, proč by se HC/punková scéna měla prezentovat v televizních hudebních pořadech a v profesionálních hudebních časopisech. Já osobně a myslím, že ani ostatní členové LAHAR, necítíme potřebu, se jakkoliv prezentovat v médiích.

 

Existují dva slovní obraty, který mi v textech hard core kapel lezou totálně na nervy a kapely je používají dost často. Je to “otevřete své oči” (open your eyes) a “den za dnem” (day by day). Máte vy taky nějaká zprofanovaná hesla v HC textech, u kterých vám vždy naběhne ironický či zhnusený úsměv na rtech? Co vám vadí, nebo anopak chybí, v hard core textech?

Gizbern: Je to dost individuální, je to věcí názoru a někdy se tomu člověk ani nevyhne. Je pravdou, že třeba takovým heslem řekneš víc, než kdyby jsi popsal A4 a pointa se ztratila v davu.

Klouča: Nějaká hesla by se mohla tisíckrát opakovat a stejně se najde spousta lidí, kteří se budou chovat tak, jak jim říkají, aby se chovali. Tisíckrát by člověk mohl říkat “nekuřte na koncertech” a stejně se najde spousta lidí, co si na koncertě a jinde prostě zapálí. Je jim to naprosto jedno.Člověk nemá právo ubližovat jiným lidem ani zvířatům a stále se najde spousta lidí, kteří prostě jen poslouchají “hardcore” a nepřijde jim potřebné se nad tím zamyslet. Myslím, že opakování není nikdy dost!

Žrout: S “open your eyes” a “day by day” máš asi pravdu. Sou to takový laciný hesla, ale že by mi to ňák extrémně vadilo, se říct nedá. Zprofanovaná hesla, co takhle “Face to face” nebo “Open your mind”. A na závěr FIND YOUR SELF (haha).

Korek: Mě osobně žádný fráze nevadí, ani ty, co jsi zmiňoval. I když někteér jsou dost otřepané. Pokud některá kapela takovou frázi zvolí, je to jejich věc.

 

Za jakých podmínek by jste byli pro trest smrti?

Gizbern: Nejsem pro trest smrti, není to řešení, I když alternativa dnešního vězení také NE.

Žrout: No to je mi otázka. Trest smrti? Je to velká odpovědnost, se rozhodnout, ty si spáchal to a to a teď ti za to ušvácneme palici. Jak by řekl takový pak Kopferkingel: “Spasím je všechny, nikdo už nebude trpět.” Kdopak ví z jakého to je filmu? (Že by Fontána pre Zuzanu? - pozn. M)

Korek: Na tuhle otázku je strašně těžký odpovědět a bylo by to na několik stránek a tak ve stručnosti. Záleží na okolnostech. Pokud je člověk duševně nemocen a někoho zavraždí, mělo by se na jeho čin nahlížet jinak, než na vraždu za účyelem profitu. Myslím, že o výši trestu by měli částečně rozhodovat nejbližší pozůstalí. Já osobně v tuto chvíli trest smrti neschvaluju. Ale nikdy jsem nebyl takové situaci blízko, abych se do ní mohl na 100% vžít. Doufám, že to chápeš.

 

Vaše nejoblíbenější písecká kapela?

Gizbern: To se nedá říci, to snad chápeš. Každá je jiná a každá má něco do sebe. Pro mne osobně? Myslím, že tady má velkou cenu kamarádství a ne jestli je dobrá nebo ne.

Klouča: Kusumam.

Žrout: Maďarský lidový soubor písní a tanců z Písku. Chacha. Né, tak líbí se mi muzika Grex, P.P.M.H., F.W.W.M. (z cd a teď poslední konzik byl skvělej) a Kusumam (nová tvorba). A jednu z věcí, o který bych se tu chtěl zmínit, sem dostal pod stromeček. Je to zajímavě zpravocané CD od Roberta (Kusumam). Je to takový domácí (řekl bych pocitový) hudební projekt s prvky industriálu a nádechem snad I minimalismu, doplněný básněmi a texty v angličtině (v bukletu s překladem). Výsledek je asi takovej: Křik racků přes který slyšíš kroky někde okolo hlavního tahu, nejspíš na Prahu, takže kolem tebe projíždí auta a náklaďáky propojený s odříkávanou básní, namluvenou přes kytarovej bustr v angličtině, to vše je protkáno praskáním a různým klapáním a syčením a boucháním. Další věci maj třeba základ hraný na španělku, objeví se tu třeba i basskytara, a zase v tom něco různě tiká a praská a mlátí přes bustra a schodelaye a různě to kolísá přes další a další efekty a k tomu zbustrovaný zpěvy (ty maj fakt sílu). Jelikož Robert má určité možnosti, co se týče grafiky, zpracování obalu je, řekl bych, na profesionální úrovni (super digipack). V každém obalu se pak nalézá několik volně ložených usušených lístků z nějakýho stromu (z Bertovo herbáře), což je celkem chyták. Při otevírání a manipulaci se musíš chovat opatrně, jinak máš co sbírat, pokud chceš zachovat originalitu obalu céda. Jediný, co mě na tom nudilo, byla celkem dlouhá jazzová pasáž myslím, že v posledním nebo předposledním songu. Vyšlo na pal cd v limit edition, teď nevím, kolik kusů. “Vyrobeno na koleni”. Parádní práce.

Korek: Písecké kapely z HC/punkové scény mám rád všechny. Všech lidí, kteří pro scénu cokoliv dělají a hrajou v kapelách, si moc vážím. Co se týče otázky, kterou píseckou kapelu mám nejradši, jsou to KUSUMAM.

 

Je v hard core místo pro politiku? Pokud ano, pro jakou?

Gizbern: V každém případě je tam místa dost, ale jakou? To vyplývá ze situace. třešně jsou třešně?

Klouča: Politici jsou herci, hrají svoje role a snaží se získat co nejvíce hlasů, aby přežili další volební období. Nemyslím si, že by jim šlo o lidi. Prezentují je média, jedni vypadají jako menší hlupáci, jiní vypadají kultivovaně nebo jako lidumilové..., většina “promítá” své vlastní ego a v konečném důsledku to nikam nevede. V hardcore se najde spousta lidí, kteří se snaží naštvanost z tého společnosti ventilovat v hudbě nebo textech. Výborné je, že díky alternativním médiím má člověk možnost získat informace a mít větší možnost vytvořit si svůj obrázek o společnosti. Na alternativní kultuře, jakou hard core určitě je, je výborné, že společně s alternativními médii, mohou prezentovat informace nepoznamenané volebními “potřebami” politiků. Nemám rád politiky...

Žrout: To je asi individuální, ne? Já když si třeba přečtu, nebo vidím v TV, co politici u nás ve vládě tvoří, tak mě to nutí o tom napsat třeba ňákej text nebo se o tom alespo%n někde zmínit. Taková kritika mocipánů z mé strany.

Korek: Politika je svinstvo.

 

Jste bezednou zásobárnou historek, takže sem s nějakou veselou historkou z natáčení nebo koncertování.

Gizbern: Je jich spousta. Špatných I dobrých, veselých I smutných. Promiň, nechce se mi o tom mluvit...!

Žrout: Tak třeba teď poslední z Německa. Když jsme zastavili na benzince s úmyslem navštívit toaletu (za 15 kč), dal sem si kafe asi za 50 kč (asi velkej frťan, no, možná malej). Stojíme u auta a nadáváme a najednou z vedlejšího vozu vystoupí muž a žena ve věku asi kolem 35 let a že prej kriminálka a co prej tady děláme a co prej drogy a už nás začínají projíždět pěkně kapsu za kapsou. Nejdříve ftipkovali o Korkovo čaji (myslim že vez Kao-šan) - “áááá tohle je strong tee a pak že nemáte drugs”. Musím podotknout, že sem měl pekelnou rýmu (rýma from hell). A tak, když polish vnořil ruku zákona do mé první kapsy a na očích mu bylo vidět – tak už tě mám, ty toxíku, kde máš to co hledám – usměv na rtech mu ztvrdl. Ruku vytáhl plnou totálně posmrkanejch papírovejch kapesníků, který jsem nestihl od rána, než jsme vyjeli, vyhodit. Ty kapesy jsem měl 4.... Jak se tvářil u poslední kapsy si umíte představit. Nakonec nasraný, že nic nenašli, nasedli do svý káry a vydali se otravovat někoho jinýho. Nebo když sme po opravdu vydařené návštěvě jednoho kšeftu s deskama a jedné vinyl burzy začali počítatkováky (eura a centy) stylem kolik máš, já mám 2,80 a ty? já mám asi bůra, a zjišťovat, jestli dojedem do dalšího města. Nakonec se ukázalo, že jeden ze členů posádky je ještě nějakými “ojry” vybaven a pak jedeme po dálnici a auto najednou začíná pekelně hučet jako... jako... jako když dochází benzín a spomaluje. Uuááááááá. V klidu! Sem ujišťován, že dojedem, ale nesmíme jet do kopce ani z kopce. Když se to stalo potřetí, už jsem nikomu nic nevěřil. pochopitelně jsme dojeli.

Korek: Momentálně mě napadla jediná historka. Byla to cesta z koncertu z Babic do Písku, kde se stala Žroutovi taková příhoda, ale o té kdybych tu napsal, tak mě zabije. Takže to nechám na někom jiným z kapely.

 

Moc nemám rád, když se někdo vytáčí z otázek, takže bych byl rád, kdyby jste si zahráli na Standu Grosse a naprosto upřímně mi odpověděli, která česká hard core kapela se vám vůbec nelíbí?

Gizbern: Tak já si zahraju na Standu Grosse a odpověděl bych, že je jich spousta, ale nemohu si vzpomenout.

Žrout: Moravanka, Budvarka a Hastrmani. Tady končí sranda já a moje banda Standa. PS: Myslím, To upři mě.

Korek: Nechci se vytáčet, ale vážně žádnou HC kapelu, která se mi vůbec nelíbí, neznám.

 

Teď to vezmeme trochu stručně a očekáváme jednoznačné odpovědi.

A) Star Wars nebo Star Trek?

Gizbern: Star Wars.

Klouča: Červený Trpaslík.

Žrout: Star Wars? Ne! Obojí.

Korek: Star Wars.

B) SEPULTURA před Chaos A.D. nebo po Chaos A.D.?

Gizbern: Sepultura před Chaos A.D.

Klouča: Wesley Willis před Sepulturou i Chaos A.D.

Žrout: Před (jednoznačně).

Korek: Před.

C) HELLNATION nebo CHARLES BRONSON?

Gizbern: Charles Bronson.

Klouča: Hellnation a Charles Bronson na společném koncertě, jasná volba!

Žrout: Hellnation!! Ne, Charles Bronson!! Ne, Hellnation”” Ne, Charles Bronson!! Ba

Korek: Hellnation.

D) VENOM nebo MASTER´S HAMMER

Gizbern: Ani jedno.

Klouča: Venom.

Žrout: Očekávej si co chceš: Venom i Master´s Hammer.

Korek: Venom.

E) Barevné nebo jednobarevné tetování?

Gizbern: ČERNÉ.

Klouče: Jak říká Logr, co je lepší než nové tetování? Další tetování! Barevné nebo jednobarevné? Další tetování!

Žrout: Jak co (u mě momentálně vítězí barevné motivy).

Korek: Momentálně barevné.

F) Noční můra v Elm Street nebo Halloween?

Gizbern: Noční můra v Elm Street.

Klouča: Vrchní, prchni.

Žrout: Horory nesleduji.

Korek: Noční můra v Elm Street.

G) Metal v ahrd coru ano nebo ne?

Gizbern: ANO.

Klouča: Country v hard coru!

Žrout: Ale jo, proč ne.

Korek: Ano.

 

U nás prý proběhla ALF akce na nějakou farmu a zvířata byla vypuštěna do volné přírody, kde si té svobody moc neužila, protože všechny pochcípala. Co vy na to, jako lidi, kteří se dost angažují v právech zvířat? Je lepší chcípnout v kleci lidskou rukou nebo v lese chcípat hladem?

Gizbern: Chápu, že to bylo uděláno s dobrým úmyslem, ale pointa se ztratila ve smrti. Je nad míru jasné, že když vypustím zvíře, které žilo od narození v malém kotci, ve kterém se sotva otočilo o 180 stupňů a potrava mu byla podsunuta přímo pod nos, po vypuštění do volné přírody bude zmatené a po pár dnech zahyne. Jen v jednom z velkého množství se dokáže probudit instinkt lovce, který člověk tak zbytečně potlačil, a proč to udělal? Jen proto, aby se někdo honosil něčím, co kdysi patřilo někomu, kdo měl být od narození volný. Pokud chtějí vyhrát, tak si musí uvědomit, jaké oběti pokládají na oltář, za co bojovat a jaké zbraně a taktiku zvolit. V takovém boji o tolik životů by měly veškeré organizace držet při sobě a ne ničit (vědomky či nevědomky) něco, o co se celou dobu snaží Svoboda Zvířat nebo OHZ.

Klouča: Pohled na tuto věc se dá brát z mnoha úhlů, jasné je, že pokud jsou zvířata pěstována na kůži nebo na pokusy, jejich život je předem daný, jak dopadne. Co je lepšího, jestli zvíře chcípne v lese samo, nebo bude “bezbolestně” usmrceno? Přeju si, aby přibývalo více a více lidí, kteří svým životním stylem budou přírodu chránit a něco do ní I vracet! Naprosto pochopím, pokud se někdo prostě sebere a jde nějaké zvířata z klece pustit. Je mi ale na druhou stranu jasné, že to taky nikam nevede a veřejnost si řekne, podívejte se, jak Ti “radikálové” mají rádi zvířata, když je nechali pochcípat! Přijde mi to, jako když člověku, který jí maso, pustíte záběry z jatek. Většina lidí Ti řekne, vypni to nebo mi to pak nebude chutnat. Vypuštění z klecí není možná nejšťastnější řešení, ale je to snaha něci udělat, možná ne nejlepší, ale je to pokus o “něco” nebo jen upozornit.

Žrout: Myslím si, že zvířata, která se narodí a žijí v kleci (myslím tím nedospělé jedince), nejsou schopna se sama o sebe ve volné přírodě postarat. Pokud ale umřou někde v lese, tj. v prostředí jim přirozeném, alespoň si na jejich pozůstatcích nenamastí kapsu ňáků zmrdi. Teď je tu ovšem otázka: nastoupí na jejich místo do klecí další nevinní tvorečkové, který svýmu osudu už neujdou? Je to utrpení! Asi by bylo lepší vypustit někam (do separace) ty zmrdy, který si říkají chovatelé nebo výrobci kožichů.

Korek: Zřejmě máš na mysli akci, které předcházela demonstrace. Jedná se o farmu ve Vítějevsi, kde jsou chována “kožešinová” zvířata. Tahle demonstrace byla prezentována ve všech večerních zprávách, kdy stáli reportéři na straně majitelů firmy a zkreslovali informace. Několik měsíců poté proběhla akce, ke které se přihlásili ALF. Zřejmě chtěli znovu poukázat na tento problém a tak údajně pár dní před kožkováním (zabití a ztažení zvířete z kůže – elektroda do tlamy a řitního otvoru) vypustili zvířata do volné přírody. ALF si musela být vědoma důsledků, které s vypuštěním zvířat do volné přírody nastanou. Tato zvířata nečekalo stejně nic jiného než krutá smrt rukou majitelů farmy. Osobně mi je líto každého zvířete, které zemřelo buď kožkováním nebo hlady ve volné přírodě. Existují země, kde je chov “kožešinových” zvířat zakázán a to je cesta, kterou by se měla Česká republika ubírat. Proto je třeba podporovat akce organizací zabývajících se zvířecími právy.

 

Na závěr nahoďte nějaký úderný hard core bonmot či heslo!

Gizbern: FIRE WALK WITH ME!

Žrout: Change your life. A hádanka nakonec – dle mého velice lehká: Která kapela měla foto (z Berlína) s tímto nápisem na LP desce?

Korek: Díky za prostor ve vašem zinu. Chtěl bych jenom říct, že děkuju každému, kdo podporuje HC scénu ať už chozením na koncerty, hraním v kapelách či jinými aktivitami. Choďte na koncerty, stojí to za to!!! Mějte se fajn, Korek.

 

Kontakt:

Michal Korecký, Burketova 112, 397 02, Písek

xkorekx@seznam.cz

Chtějí vám vzít jídlo? Hoďte jim ho sami! (CHM č.3)

CHTĚJÍ VÁM VZÍT JÍDLO? HOĎTE JIM HO SAMI!

DORTOVÁ INTERNACIONÁLA ÚTOČÍ!

 

Z HISTORIE DORTOVÉ INTERNACIONÁLY

    První dortové útoky na světě byly dílem belgického anarchisty, 55-ti letého Noela Godina. Godin má na kontě již mnoho známých jmen, které obdařil "sladkou bombou", od arogantních herců a režisérů, přes politiky a lidi z předních řad těch nejbohatších na světě. Byl to např. on, kdo v roce 1998 napadl dortem Billa Gatese. Jak sám Godin přiznává, s chutí by vmetl dort do ještě mnoha tváří známých osobností. Na jeho dárky tak čekají mimo jiné Bill Clinton, Fidel Castro, John Travolta nebo Jan Pavel II. za jeho neústupné postoje vůči antikoncepci. Godin svůj "dortový terorismus" chápe jako formu politického boje, ale zčásti i jako zpříjemnění svého života. "Naše ideologie je prostá. Chceme žít rychle a smát se, jak jen můžeme. Kolem je všechno ohyzdné, snažme se tedy trochu zabavit", tvrdí. Za celou svou dortovou kariéru Godin stanul před soudem pouze jednou a to za napadení dortem jednoho z ministrů. Soud jej osvobodil.

    Godinovi dortaři již dávno nepůsobí jen v Belgii, jeho přívržence je možné najít třeba ve Francii, Švýcarsku, Kanadě, USA nebo třeba i v Thajsku a ve Finsku (kde 29. března. 2001 napadla Ledová dortová skupina představitele Světové Banky Jamese D. Wolfensohna).

 

DORTOVÝ ÚTOK NA MICHELA CAMDESSUSE

    K útoku došlo v únoru 2000 v Thajském Bangkoku, během Konference OSN o záležitostech Obchodu a Rozvoje (UNCTAD), která samotná se odehrávala v atmosféře protestů ze strany různých odborových, ekologických a sociálních organizací. Cílem útoku byl Michel Camdessus, který byl přes deset let šéfem MMF. O dortovém útoku na svou osobu řekl: "Neočekával jsem takovéto zakončení mé kariéry". Útočníkem byl americký anarchista Robert Naiman. Naiman je veteránem boje proti globalizaci obchodu, financí a světového hospodářství. Svůj čin chápal jako protest proti hospodářské globalizaci. V Thajském hlavním městě bůsobil osamoceně a toužil vyjádřit protest proti politice prohlubování propasti mezi bohatými a chudými, kterou vedou velké finanční a hospodářské instituce v čele s MMF. "Chceme říci panu Camdessusovi, že se nám nelíbilo jeho šéfování, a to z důvodu destrukce, kterou způsobuje politika vedená MMF (...) Pan Camdessus je lokajem bohatých zemí, které vedou politiku ničící chudé země. Chceme rovněž dát signál jeho nástupci, že od něj očekáváme jinou politiku".

 

DORTOVÍ TERORISTÉ V POLSKU

    V Polsku nemá napadání politiků a jiných osobností "dortovými bombami" dlouhou tradici, přesto již toho stihli dost. Často je však používáno jiného střeliva, než jen dortu. Docházelo dokonce k případům, kdy bylo házeno mnohem těžšími předměty (poslední prezidenstká kampaň).

    Dortové útoky v Polsku rozjeli ekologové z Klubu Divoké Přírody, když dortovou bombou napadli 20 listopadu 2000 ministra ochrany přírody Antoni Tokarczuka. Důvodem útoku bylo mimo jiné povolení zničit část Tatranského Národního parku na polské straně. Hned o den později došlo během přednášky na Varšavské Univerzitě k dortovému útoku na Leška Balceroviče "budovatele polského kapitalismu). Důvodů k útoku na Balceroviče je mnoho. Pro anarchisty, kteří vrhali dort je "Lešek Balcerovič příklad volnotržního technokrata, který vůbec nehledí na bídu a ponižování lidí (...) Lešek Balcerovič je výrobce bídy...(...)". Nové tisíciletí přivítali polští vrhači dortů útokem na premiéra Jerzyho Buzka. Akce se odehrála 19. ledna v budově wroclavské Politechniki, kde se Buzek účastnil setkání "Šance mladých ve 21. století". Dále uvádíme rozhovor s "pachateli" útoku, který se objevil na Internetu:

 

Exituje nějaký konkrétní důvod pro hození dortu na premiéra Buzka, nebo jste ho na něj hodili jen za jeho aktivity celkově?

Pobídky, které nás hnaly k tomu, připravit na něj "dortový útok" byly dvojí. Z jedné strany jsme ten čin naplánovali se záměrem poděkovat premiérovi za jeho tzv. celkovou aktivitu. Nebylo však jisté, zda se nám bude chtít zrealizovat tento čin až do konce. Seděli jsme však v sále a poslouchali buzkův proslov - když začal vykládat, jak je v Polsku dobře, rozvíjel před sedící mládeží vizi očekávajícího je blahobytu atd. začala v nás vařit krev. To už bylo příliš. Tak jsme to po něm hodili!

 

Jak vypadal technická stránka celé té věci. Bylo těžké dostat se do bezprostředního okolí polského premiéra, kterého chránila ochranka (BOR) ?

Technická stránka spočívala pouze v důvěře v sebe samého, nebo spíše v bezcílnost. Celé jsem to vymyslel jen několik hodin předem. "Dort" - fast food vznikl v nedalekém baru. Do sálu, v níž měl Buzek promlouvat, jsem vešel slušně oblečen a, což je nejdůležitější, před zbytkem skupiny. Ochranka si vůbec nevšímala mých dreadů a nezvykle tvarovaného břicha pod bundou. Místo jsem zaujal dost špatně - abych se dostal pod pódium, musel jsem se prodrat novináři a člena BOR. V jistém momentu jsem se však prodral do první řady. Metr ode mně stál vazoun z BORu. Divím se, že si nevšiml mé ruky, kterou jsem měl zasunutou pod bundu. Hop! Jsem na pódiu a tlaším premiérovi dort na obličej.

 

A jak na dortový útok zareagoval samotný premiér?

Premiér zareagoval dost nervně. Vstal a ztuhnul. Byl dost zaskočený. Po několika minutách však přišel k sobě a dále odpovídal na otázky. Incident bral samozřejmě žertem. Mnohem více se náš útok dotknul organizátorů a hostů setkání - wroclavských politiků AWS a obzvláště Wišněvského - bývalého rektora Wroclavské Politechniky. Obyčejný dort je na dlouhou dobu vyvedl z míry.

 

Jak se po celé akci zachovala ochranka a policisté, kteří vás zadrželi?

Členové BOR mně hodně rychle vyvedli ze sálu - zkroutili mi ruce a prohledali mne. Je třeba přiznat, že narozdíl od policie byli celkem vyrovnaní. Na stanici jsem se dostal společně s Petrem. Bylo to docela veselé. Jeden z policistů mi hned dává dvě facky. Straší nás zpravodajskou službou atd. Dovídám se, že nemám právo na léky ani lékaře. "Záchranku zavoláme až tehdy, když se budeš dusit!"

 

Dodnes osoby napadající dorty politiky nenesly žádné vážné následky. Jak to bylo ve vašem případu, co vám hrozí?

Dostali jsme policejní dozor (dvakrát v týdnu se musíme ukázat na policejní stanici). Teoreticky nám hrozí 5 let (paragrafy " narušení nedotknutelnosti státního úředníka" a "veřejné zesměšnění státního úředníka").

 

Kdyby byla příležitost, zopakovali by jste to?

"Dortové útoky" se poslední dobou staly hodně časté. Asi nemá smysl je opakovat - snad kdyby se obětí stal např Bush nebo jiná osoba světové politiky. Je však možné vymyslet jiné varianty dortových útoků. Např. vejít do sálu, kde probíhá setkání s nějakým politikem, s dortem v ruce. Sednout si do první řady, koukat na politika a olizovat prsty umazané od dortu. A nakonec po něm hodit vejce nebo něco podobného.

 

STRUČNÝ SEZNAM DORTOVÝCH ÚTOKŮ V POLSKU

20. 11. 2000 Ministr životního prostředí A. Tokarczuk. Dort.

21. 11. 2000 Leszek Balcerowicz. Dort.

19. 1. 2001 Polský premiér Jerzy Buzek. Dort.

4. 2. 2001 Bývalý prezidentský kandidát Andrzej Olechowski. Během potlesku 2000 lidí. Dort.

21. 2. 2001 Bronislaw Geremko. Za "kapitalistickou novořeč a působení na Ministerstvu Vnitra". Dort. Tato akce způsobila v Polském Sczcecine (Štětín), kde k ní došlo, velkou protidortovou paniku. Když no měsíc později přišli na Fórum Konzervativní mládeže a sdružení Mladých Demokratů štětínští anarchisté, aby položili několik otázek představiteli Platformy Obywatelskej Markovi Talasiewiczovi, byli vyvedeni z místnosti.

Starosta Białegostoku Debski napaden dortem za zvýšenímístních poplatků.

 

A CO SI O DORTOVÝCH ÚTOCÍCH MYSLÍ JINÝ POLSKÝ ANARCHISTA RAFAŁ GÓRSKI?

Poslední dobou je taková móda atakovat politiky nějakými zákusky či dorty. Vy zde v Krakově používáte jinou metodu, metodu vajíček, a to jak vy v případě Finieho, tak i Republikánská liga v případě nějakého ministra.

Ano, opravdu, použili jsem tu metodu, protože je nejlevnější, nejvíce odpovídá našim finančním zásobám. Vajíčka můžeme vždy koupit ve velkém množství, jsou mnohem menší a dokonce když se akce nepodaří a vajíčka jsou zničeny, tak to můžeme oželet. Ztráta dortu, to už je závažná trhlina pro naše peněženky.

 

A co si vůbec myslíš o těch akcích obdarovávání politiků dorty. To je přeci také spíše na základě hapeningu...

To je taková akce, kterou je možné udělat dvakrát. Je fajn, že dortem dostal Balcerowicz, je fajn, že jím dostal Buzek, ale dělat to potřetí, popáté, podesáté, to nemá smysl. Vlastně se z toho dělá nějaká zábava a už to snad ani nikoho nezajímá. No, opět, Republikánská liga háže vajíčka, anarchisté házejí dorty a je třeba to přerušit. Není možné dělat pořád ten samý hapening bez žádných změn, bez nových nápadů. Je možné tímto způsobem dvakrát zesměšnit politiky, ale ne dělat to každý týden.

 

U nás se to ustálilo tak, že po Olechowském jako by byla řada na dalšího politika…

Ne, já navrhuji hodit něčím jiným. Možná knihy, např. házet po nich knihy, které oni napsali s výkřikem: „To je vaše filosofie!“ Doufám, že jsou lidé více kreativní a dokáží vymyslet něco jiného než dort a vajíčka. Možná se ještě dočkáme nějakých zajímavých iniciativ. Ale ještě něco, ne každého politika je možné atakovat vajíčkem nebo dortem. Např. na takového ministra zahraničních věcí Ruska je buď třeba hodit granátem, nebo neházet vůbec ničím. Házet dortem za zločiny proti lidskosti v Čečensku, to nemá smysl. Pamatuji si, jak se novináři divili, proč anarchisté házeli lahve s benzínem na sovětský konzulát? Odpověď byla taková, že láhev s benzínem jako odveta za zavraždění anarchisty na Ukrajině není vůbec žádné násilí. Je to hodně umírněná činnost. Ano, je třeba hodně vyvážit metody, aby jsme se nezesměšnili.

 

A U NÁS?

Jediný známější případ u nás se stal v Brně, kde dva anarchisté napadli vajíčky bývalou ministryni zahraničí USA M. Albrightovou. Což je škoda, protože těch, kteří by si sladkosti od nás zasloužili, je spousta. Takže přesnou trefu.

 

Podle časopisů INNY ŚWIAT č. 14 a A-TAK č. 3 a 4 zpracoval Makovec.

KOBRA XI (CHM č. 3)

Znáte kapelu KOBRA XI? Ne? To je ale škoda, protože tahle chomutovská grupa hraje zajímavý fast core, který určitě stojí za poslech. Mimochodem hráli tento rok před HARUM SCARUM na 007.

 

Čau lidi. Představte svoji kapelu KOBRA 11. Od kdy hrajete, kdo kapelu tvoří, proč zrovna KOBRA 11 atd.?

Čao, takže jsme KOBRA XI (píšeme se s K), hrajeme docela rychle, takže to bude asi škatule thrash či co – to ale musí posoudit někdo jinej.. Co se týče existence kapely, tak to drtíme cca rok a půl. Původně jsme začali ve čtyřech a měla to být jen taková sranda, ale poté, co se přidal druhý zpěv, se z toho stala docela vážná věc (hehehe). Nedávno jsme přibrali druhou kytaru = vražedný sóla atd. Takže v současné době KOBRU XI tvoří 6 členů: x81x – jekot, Křápa – kanál, xAlíkx – lana, Kuler – dráty, Satan – 2. dráty a Gárner – bonga. A proč KOBRA XI? Tak asi proto, že nás nic lepšího nenapadlo.

 

Jste z Chomutova, pro ěm velká neznámá. Jak to u vás vlastně vypadá? Údajně vysoká nezaměstnanost, nějaký další problémy?

Takže Chomutov leží na severu Čech, má tak okolo 60000 obyvatel a jinak se nějak zvlášť od jiných měst v ČR neodlišuje. Máme tady Kamencové jezero, který je jediný na světě (jedno bylo ještě v Kanadě, ale tam ho zneškodnili chomutovští sabotéři, protože nemohli žít s tím, že existuje ještě jedno jezero tohodle typu). Jinak jak už jsi zmínil, tak tady je velká nezaměstnanost a v současný době je Ústecký kraj na 1. místě, co se týče nezaměstnanosti a to hlavně díky městům Most a Chomutov. A taky nezaměstnanost je hlavním důvodem, proč tady odtud spousta lidí mizí pryč a to je trochu škoda. Pár let nazpátek byl Chomutov jako okres na 1. místě, co se týče počtu sebevražd, nevím, jak jsme na tom teď, protože statistiky už nějak nesleduju. Další, a to je největší problém pro sk8 kids, je, že po celém městě udělali (dělají) zámkovou dlažbu a v centru jsou kočičí hlavy, takže už se skoro nikde nedá skejtovat a za to může bejvalý starosta Novák!!! Sráč jeden!!! Jinak je tu čím dál tím víc švestek, přibývají kamery v ulicích, takže lepit plakáty na koncert, nebo jakýkoliv jiný letáky (proti kožichům, cirkusům atd.), se tady stává extrémním sportem. A když už jsme u koncertů, tak se dělají v hospodě, která se jmenuje JITŘENKA, bohužel od 1. června mění majitele, takže nikdo netuší, jak to bude probíhat v budoucnosti. Ale snad to bude OK, uvidíme.

 

Vaše image i hudba je silně inspirována západním pobřežím USA 90. let. Co vás na tom tak baví?

Satan: Jo, hlavně ta image, to se musí nechat.

x81x: Rychlost, energie, zběsilost atd. - miluju to!!!

xAlíkx: Asi ten hluk.

Kuler: Já nevím, co se hrálo na západním pobřeží v 90. letech, nevyznám se v tom.

 

Power violence byl hodně spjat se skateboardy. Co vy a prkna?

Kuler: No, já už jsem se na to čertužel vyprt.

xAlíkx: Tak asi od 15 let jsem skejtoval aktivně až do svých 20, to jsem byl na prkně každý den svýho života. Teď je to jiný, musím se věnovat trochu kapele a hodně své přítelkyni.

x81x: Jo, prkýnka, tak to je moje hehe, skejtuju od svých 14-15 let + nějaký ty pauzy, který byly a jsou způsobený díky fin. nedostatkům. Momentálně mám vysraný koleno (snad to je jenom dočasná záležitost), takže se nemůžu dočkat, až na to zase vlítnu hehe.

 

Chystáte nějakou svoji oficiální nahrávku?

x81x: Máme venku total d.i.y. demo, který obsahuje 11 válů, vyšlo to na SOYAMILK rec.

xAlíkx: Záleží na tom, co je podle tebe oficiální nahrávka. Jestli to musí být nějaký prestižní hardcoreový label, tak to tě asi zklamu. Venku je naše demo na SOYAMILKU a to je hodně ug. label se kterým mi pomáhají mí přátelé, za což jim moc děkuju.

 

Od 1. 1. se prakticky všechny základní položky zdražily. Od 1. 5. budeme v EU a přijde další zdražování, k tomu navíc důchodová reforma. Byli jste u referenda o vstupu do EU a chodíte volit, nebo by jste nejradši všechny politiky postříleli?

xAlíkx: Já jsem referendum prosral a dost mě to mrzí! Tak se snad ten svět nezboří. Pro politiky škoda kulky, když by se naporcovali, tak by se mohlo nasytit spousta hladovějících lidí, protože politiků bude vždycky dost.

Kuler: U referenda jsem byl říci své NE, volit nechodím, protože není koho (tím chci říct, že to jsou všichni stejný kurvy).

Křápa: Normálně volit nechodím, ale u referenda jsem si své NE říct byl, bylo to dopředu jasný jak to dopadne, jen jsem chtěl trošku ovlivnit ten graf, aby to nevypadalo, že se do EU těší všichni.

x81x: Myslím, že zdražování se dalo čekat (a to je teprve začátek!) a určitě budeme svědky ještě mnoha dalších změn, který moc lidi nepotěší. Bohužel tyto změny začnou vylejzat najevo, čím víc se bude blížit 1. květen, protože si nemohou dovolit dát do jejich kampaní negativní věci, obzvlášť když jde o takovou věc, jako je vstup do EU. Každopádně mě zarážejí lidé, kteří EU obhajujou argumenty, že budou moc cestovat bez pasu, nebo že budou moc pracovat v zahraničí (už tam na vás všichni čekaj) atd. Stejně je to všechno o penězích, nemáš je – nevycestuješ, a jestli máš pas nebo ne, tak to už je ta poslední věc, nebo snad ne? Jinak u referenda jsem byl říct svoje NE, bral jsem to jako možnost, jak se k tomu vyjádřit a volby – tak to nepodporuju a myslím, že ani v budoucnu podporovat nebudu. Nevěřím jejich pohádkám a sloganům, kterými na vás útočí v jejich volebních kampaních. A postřílení politiků? - těžko říct. Spíš bych jim přál, aby zažili denní situace a problémy lidí, který makaj za minimum nebo jsou bez práce, pobírají soc. dávky nebo ani to ne a žijí, dá se říct, z ruky do huby, nebo situaci, kdy člověk přijde do práce a šéf mu řekne, že je propuštěnej z důvodu snižování stavů nebo že podnik (firma) krachuje atd., (jaký to asi je chodit do práce a neustále myslet na to, že to jednoho dne může skončit – bohužel tohle není jejich problém), nebo že nedostanete výplatu v daný termín atd. Moc by mě zajímalo, jak by se tito vysoce postavení pánové zachovali. A to nejsou žádný extrémní situace, to jsou situace, který se stávají dennodenně!!!

 

Ve třetím čísle našeho zinu budeme mít speciální přílohu o jídle. Co vy a vegetariánství/veganství? Což takhle dát si špenát, resp. což takhle nějakej recept?

Kuler: Papám zatím vše.... i špenát. Recepty nevyjíždím, dělám variace na „veselou pánvičku“.

x81x: Jsem vegetarián už nějaký ten rok, a můžu říct, že to bylo nejlepší rozhodnutí, co jsem kdy udělal. Jinak moje nejoblíbenější jídlo je krupicová kaše ze soyamilk, na který není nic těžkýho a proto si ji dělám každej den k snídani, obědu i večeři. Krupicová kaše je prostě MEGA! Jo a k svačině povinně DUKLY.

xAlíkx: Já se snažím stravovat vegansky, takže jsem asi něco jako vegan power magor attack. V tomto století je to o něco snazší, přibylo několik super výrobků na trhu, což je moc fajn. Ale myšlení lidí je pořád na stejný úrovni, což je zase na hovno. Recept – česneková pomazánka: uvař celer, nastrouhej ho na jemno, přidej česnek (hafo) a sojanézu. Zamíchej a popřípadě dochuť solí.

Satan: Nejsem vegetarián ani vegan, ale vegan strava mi vůbec nevadí. Respektuju lidi, který byli od malička vychovávaný „na mase“ a dokážou se nejen od něj úplně oprostit.

Křápa: Jsem vegetarián. Recept – seitan alá Semir Gerchan: pekáček vymasti olivovým olejem, dej do něho spousty cibule nakrájené na hrubo (čím víc, tím líp), naklaď na ni na kousky nakrájený seitan natural, posol, popepři, přidej trochu zázvoru (prostě okořeň jak chceš), na to dej na kolečka nakrájený rajčata, cuketu... posol, popepři a dej zapéct.... jako přílohu brambory vařený s pažitkou... dobrou chuť!!!

 

Kde je u vás hranice vtipu? Smějete se rasistickým vtipům, nebo vtipům o gayích? Je nevhodné se jim smát?

xAlíkx: To je fakt hustá otázka, a abych řekl upřímně tak jo! Ale vtip musíme brát jako vtip. Jak jsem se přesvědčil, tak špatný vtipy nemusí být jen o gayích, rasismu, či postižených, jsou i o veganech/vegetariánech a jiných lidech. Například já jsem v práci stálým terčem útoků a mezi nimi jsou i celkem slušný vtipy, který vyplynou ze situace a těm se nedá nesmát. Ale na druhou stranu jsem měl doma slušnou sbírku nacionálně rasisticky zaměřených zinů a např. War (UK) shromažďoval vtipy a ty už moc k smíchu nebyly. A jestli jsou takovéhle vtipy k smíchu, tak to si musí posoudit každej člověk sám.

Kuler: Jo, směju se.... jsou to snad vtipy, ne? A nejvíc se směju těm o ošklivejch cigi bubenících.... hehe... Kurva, to zas od Gárnera slíznu... ua!

x81x: V téhle době už hranice vtipu neexistuje a je smutný, že se nejčastěji terčem vtipu stávají lidé, který se jakýmkoliv způsobem odlišují od většiny společnosti, ať už je to zmíněná jiná sex. orientace, barva kůže atd. Já osobně vtipy jakýhokoliv typu nevyhledávám, ale když někdě něco zaslechnu i na toto téma, tak se zasměju, ale popravdě řečeno, nevím, jak bych se zachoval, kdyby ten vtip byl namířen vůči mé osobě. Myslím si ale, že vtipy by měli být brány trošku s rezervou, už jenom proto, že to jsou vtipy. Fakt těžká otázka.

Satan: Jestliže je vtip míněnej dobře, čistě pro zasmání, je to v pořádku. Směju se většině vtipů, vtipy jsou založený na tom, že si z někoho nebo něčeho uděláš prdel. To, že je to zrovna gay nebo Vietnamec nehraje roli, stejně jako jsou vtipy o blondýnách, policajtech atd. Je jasný, že nikomu nevpálím vtip, kterej by se mohl dotyčnýho nějakým způsobem dotknout, rovnou do očí – tady je pro mě asi ta hranice, zrovna jako bych nemohl žertovat o něčím úmrtí apod., v tom případě už se dá polemizovat, např. o vtipech rasistických. Je na každým, aby si dokázal uvědomit, kde je v určitý, na určitým místě a čase ona hranice vtipu.

Křápa: Přiznám se, že v tomhle jsem hloupej a dětskej... občas něco takovýho pronesu, aniž bych to myslel vážně. Myslím, že v tomhle má málokdo čistý svědomí. ny druhý straně je fakt, že se smějeme i spoustě vtipů o heterosexuálech. Pokud chceme brát všechny lidi stejně, nemůžeme si pořád dávat pozor, abychom o někom něco neřekli. Tím, že se úmyslně budeme vyhýbat, třeba i v krajním případě, vtipům, sami vytváříme rozdíly... Tyk teď sem se do toho zamotal a sám nevím. Samozřejmě záleží na tom, jestli někomu neubližujeme (Gárnere promiň!!!).

 

Kdo by měl podle vás rozhodovat o potratech? Když je žena těhotná a dítě chce a chlap ne, je ten chlap ten špatnej, když to dítě žena nechce a chlap jo, je to najednou právo té ženy a muž do toho nemá co kecat. Jaký na to máte názor?

Křápa: Narodil se mi syn, nechci proto rozebírat potraty, nejsem proti – po domluvě obou rodičů, ale když vidím toho tvorečka, nechci na to myslet, sorry.

Kuler: Nejlepší je asi shoda obou partnerů, myslím, že to není pouze na rozhodnutí ženy.

Satan: Je to dost těžká věc a trochu „černobílá“ otázka. Samozřejmě záleží na situaci, ve který se žena nachází.

xAlíkx: V 1. příkladu, co jsi uvedl, žena chce a muž ne=dítě bude a proč by měl být muž špatný, když ho zkrátka nechce. Ale o tom by se měli nejdřív rozhodnout předem a pak jednat (dítě). Ve 2. příkladu, žena nechce a muž jo = muž má smůlu a proč? Muž je pouze dárce a žena nosič. Co je víc náročnější? A závěrem – pro-life jsou asi největší blbci, nejsou to náhodou křesťani? O tomhle určitě musí rozhodovat sama žena, samozřejmě nesmí nechat partnera stranou.

x81x: 1. případ – chlap není špatnej a určitě má k tomu asi nějaký důvod(y), proč dítě nechce, který by měl své přítelkyni (ženě) říct, popřípadě vysvětlit. A když si žena bude stát za svým rozhodnutím dítě si nechat, tak by měla počítat s tím, že ji partner (muž) opustí – ovšem je to jen můj názor. 2. případ – žena má určité důvody, proč dítě nechce a měla by je svému partnerovi říct (vysvětlit) a ten top buď přijme nebo ne. V obou případech se tomu dalo 100% předejít a zabránit tomu, aby žena nepřišla do jiného stavu, ale když už k tomu došlo a otěhotněla, tak poté by se to mělo řešit nějakou domluvou. A když by se neshodovali, tak potom je to jenom na ženě, která musí zvážit všechny možnosti a rozhodnutí je na její straně.

 

Spousta kapel dostává otázky, jaký HC kapely se jim líbí, nás by zajímalo, jaké HC kapely se vám nelíbí?

x81x: Tak jsou to kapely, které se považují za HC, ale ve skutečnosti HC nejsou = že tyto kapely pro mě HC nejsou a tudíž je nemusím vypisovat. Uf, to jsem se zapotil (doufám, že to pochopíte).

xAlíkx: Uf, to jsou otázky. Teď dost tlačíš na pilu, mě baví všechny HC kapely. Jelikož ty co mě neba, tak já osobně nepovažuju za HC bandy a dousám, že se nepovažují za ně ani ony. Jinak bych už v tom pojetí HC měl maglajz.

Satan: Kapely ze západního pobřeží USA 90. let. Nesnáším jejich image hehehe.

Kuler: Nemám rád namyšlený kucí a holcí a MTV bands. Ale to už není to vaše HC, že? ... co je vlastně HC?

Křápa: Ty co si říkaj, že jsou HC/punk a přitom jsou někde jinde. Myslím, že hrát pro to, abych se někomu zalíbil, nebo pro prachy je sračka, pro někoho možná ne, ale pro mě je to sračka, která sem nepatří.

 

Jste trenkaři nebo slipaři?

Satan: Trenky jsou trenky, když má holka slipy není to ono.

xAlíkx: Trenky GO!

Křápa: Já jsem tangař, není nad spoďáry ze šňůrek, hehe.

x81x: 1,2,3... trenky GO!

Kuler: Chodím na ostro, pouze na koncertech občas mívám slipky, aby má zářící prdelka neházela prasátka do lidí.

 

Vydali by jste někdy split s emo/pop kapelou? Je to pro vás zkurvená ubrečená sračka, nebo to je ještě v klidu a může to být HC?

x81x: Asi ne. A myslíš si, že by taková kapela stála o to mít s náma split? Jinak jestli taková kapela může být HC, možná? Ale já žádnou takovou kapelu neznám, a asi nikdy nepoznám, jelikož to není moje liga, hehehe. Holt ubrečený věci mě fakt neberou, ale kdo ví, třeba až zestárnu, tak se něco ve mně zlomí a začnu to smažit – ale to silně pochybuju hehehe. Jo, jinak sjíždím francouzský ema, tyjsou fakt cool!

Křápa: Ať si každej hraje co chce, já bych s nima split nechtěl, páč se mi to nelíbí.

xAlíkx: Asi ne. Po tom, co mi Sláwa vysvětlil, co je to emopop, to je hudba bez duše. Teď můj názor – to emo je tam jenom na oko, ty lidi stejně myslí jenom na prachy, jinak by tam necpali ten pop.

Kuler: Emo mi neva, dokonce se mi i některé líbí (kurva, ale to slovo pop, to teda zavání.....ee), ale split bych s emo/pop kapelou asi nechtěl.

Satan: Asi by mi to nějak zvlášť nevadilo, ale určitě bych se do toho příliš nehrnul.

 

Je pro/podle vás punk/HC víc než jen pouhá hudební subkultura?

xAlíkx: Tak pro mě to jsou především baterky do života, ale dost se z toho stává bezduchá hudba, která dělá ostudu super kapelám. Stále platí to, že si můžeme vybírat to, co lahodí naším uším.

Kuler: Jo, je. Líbí se mi, ale občas to smrdí... Všichni chtěj slyšet jen ta správná slova a názory, ale jak někdo řekne něco jinýho, je špatnej (a slovo diskuse je už, kurva, klišé).

Satan: Je to pro mě spousta kámošů, prdel, kterou si člověk užije. No a taky takovej jinej pohled na dění kolem sebe, v tom smyslu, že mi tahle muzika dala snahu trochu o věcech přemejšlet.

Křápa: Fascinuje mě ta rozvětvenost a pospolitost, prostě ty možnosti, kdokoliv může cokoliv, bez ohledu na to, odkud je, nebo kolik má peněz... ale je na to, ostatně jako na všechno, nabalena velká spousta špíny.

 

Kdo by podle vás vyhrál v boxerském zápase na 13 kol mezi Bushem a Husajnem?

Satan: Pan Jitrnička (nadějný thai-boxer z Vysoké pece, ten by je zrušil oba).

x81x: Těžko říct, kdo je z těhle dvou pánů více trénovaný, ale kdyby nevyknockoutovali a po 13 kole by se mělo rozhodnout, tak by asi vyhrál ten, kdo více zaplatil rozhodčímu a porotě sedící u ringu před zápasem a při momentální situaci by to asi byl pan BU(ll)SH(it). Ale čert ví, třeba by dostal v 1 kole nečekaně levý hák, po kterým by šel k zemi a už by nebyl schopen vstát. Nejlépe by se stejně měla porota a rozhodčí, protože takovejhle velkej zápas by se neodešel bez úplatků.

xAlíkx: Dám příklad – představ si Bushe, jak na diskotéce provokuje Husajna. Husajn se nasere a řekne Bushovi, ať jde ven. A venku stojí Bush s Husajnem, jen s tím rozdílem, že za Bushem stojí dost jeho kamarádů. Co udělá Sadám, strčí do Bushe a dostane přes držku. A ten zápas v ringu? Záleží na tom, kdo má víc peněz.

Kuler: Bush je velkej, statnej, silnej a zdravej americkej jinoch a taky umí přistávat se stíhačkou a to dokonce i na letadlový lodi. No, ale Sadám je zase vychcanej, že jo.... já nevím.

Křápa: Asi Jirka, protože Sadám je starý, tlustý, líný prase. Ale to nezanmená, že bych mu to přál, nejlepší by byla remíza, kdy by oba skonali vyčerpáním, potili krev a naposledy by se nadechli svejch výkalů.... jo, to by bylo celkem fajn... A nad tím by masturboval jistý synek Tony spolu s ostatníma válčícíma prdolezama.

 

Tak tady je závěr, jaký máte plány do budoucna a pošlete někoho do hajzlu. Díky za rozhovor.

Křápa: Plánů je moc, místa málo... chtěl bych vyfuckovat kapelu KATASTROFA v čele s bubeníkem, páč to není nic jinýho než rozmazlenej zbohatlickej spratek, kterej si na něco hraje, přitom je to jen prachsprostej nácek... toť vše.

Kuler: Do budoucna plánuju jít spinkat. Hej někdo, jdi do hajzlu!!!

Satan: Chci poslat do hajzlu sám sebe za tak stupidní odpovědi. Mějte se fajn a podporujte křesťanskou církev, je príma vědět, že jsme v dobrotivých rukou hehehe.

xAlíkx: Jednoznačně 7“ split S.I.K.A./KOBRA XI a total fukkin´ mayhem tour po prázdninách. A do hajzlu pošlu nejdřív hovno, potom papír a pak to spláchnu. Dík za prostor a nejlepší otázky, co jsem kdy četl.

x81x: Takže plán číslo 1 – split ep s thrash maniaky S.I.K.A. (zdravíme). Plán číslo 2 – nějaký to tour přelom září/říjen. Ještě než někoho pošlu do hajzlu, tak bych ti chtěl poděkovat za to, žes nám dal prostor se vyjádřit, za velice zajímavý otázky blablabla. Dík. A poděkovat všem, který nás berou takový, jaký jsme. Hej, posílám do hajzlu - všechny lidi, který se chodí na koncerty jenom ožrat a vyvolávat konflikty, všechny sráče, který kradou z dister, všechny nazi assholes, švestky, všechny X, který si myslí, že jsou něco víc než ostatní, sportskejťáky, revízory, všechny sráče, kteří se snaží manipulovat s lidma (mě nedostanete), sektu STRAIGHT EDGE, která mě dostala hehehe atd.

 

P.S. Life is short – play/skate faster and mosh/destroy harder!

 

drogyzabiji@napis.to