DROM - Text skladby Do lesů! z alba Tady bůh není! | Bandzone.cz
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

DROM post rock-hardcore / Liberec

„https://darkdrom.com/“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

Text skladby Do lesů!


z alba Tady bůh není!

Autor hudby: DROM
Autor textu: DROM

Romové se během staletí stále více zapojovali do života majoritní společnosti. V Čechách se věnovali obchodu s koňmi, různým řemeslům a drobným živnostem. Na Moravě zaujímalo významnou pozici kovářství. V době meziválečné nebyli výjimkou Romové s výučním listem a středoškolským vzděláním. Ani to však nezabránilo tomu, aby československá vláda schválila 15. července 1927 zákon o potulných cikánech a vystavila tak diskriminaci kočující Romy i "cikánským způsobem" žijící Němce a Čechy. V průběhu okupace pak začal hon na všechny české Romy i jejich míšence bez ohledu na to, zda řádně pracují či žijí trvale usazeni. Nešlo totiž o převýchovu problematických asociálů, ale o likvidaci Romů jako nevyhovujícího etnika. Mimořádný zájem přitom měli nacisté zejména o internaci romských studentů, neboť byli živým důkazem neplatnosti teorií o podřadnosti "nízké rasy". Někteří Romové, prchající před táborovou internací, se připojili k partyzánským skupinám, v jejichž řadách riskovali vlastní život pro zemi, kterou považovali za svůj domov. Jako partyzán se proslavil především Josef Serinek. Také on byl v roce 1942 s celou svou rodinou odvlečen do tábora v Letech. Rok strávil zcela sám v lesích. Podařilo se mu však dojít na Vysočinu, kde se zapojil do organizace oddílu složeného z uprchlých sovětských zajatců a členů československého odboje.

"Čeští Romové zvítězili sami nad sebou. Integrovali se do majority, která jim nebyla od středověku nakloněna, aby nakonec nepřežili jeden z předělů její novodobé historie."

Jana Holomková-Horváthová, historička, Muzeum romské kultury v Brně

Do lesů!

Po matce se plíží
Hnědý mor
Bratry tíží

Bez boha jsou v pekle skrytí
V horách z myšlenky klíčí

Po matce se plíží
Po matce se plíží