Dominika Ostrava - O kapele | Bandzone.cz
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Dominika Ostrava acoustic-folk / Ostrava

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

  • Fontána 168 ×
  • Sním (živák na Proglase - leden 2019) 256 ×
  • Slepý král (živák na Proglase - leden 2019) 246 ×
  • Myslím na Tebe (živák na Proglase - leden 2019) 254 ×
  • Něžný barbar (živák na Proglase - leden 2019) 225 ×
  • Málo (živák na Proglase - leden 2019) 198 ×
  • Slepí koně (živák na Proglase - leden 2019) 202 ×
  • Štěstí (živák na Proglase - leden 2019) 141 ×
  • Tak leť (živák na Proglase - leden 2019) 241 ×

Členové

Nástrojové obsazení: Kytara, Zpěv

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Captcha obrázek

Dodatečné info

Členové skupiny:

Jaroslav „Hans“ Bruthans – kytara, zpěv, autor textů a hudby

Petr „Stříbrák“ Čadil – sólová kytara, zpěv

Irena Orságová – flétna, rytmika, zpěv

Pavla Piskořová – rytmika, zpěv

Jakub „Kubass“ Hlaváč – baskytara

Bio a historie

Kapelu Dominika založil v roce 2001 ostravský kytarista a autor Jarda Bruthans jako „oddechovou verzi“ své větší a úspěšné kapely Krystal, která tehdy již sklízela vavříny v mnoha místních soutěžích. Začal spolupracovat s basákem Jirkou Skýbou, a poprvé vystoupili jako duo na soutěži Orlovský špagát v roce 2002. Vzápětí na to přibrali do party kytaristu Jardu Strakoše, jehož sólová kytara a hra bottleneckem dodala kapele charakteristický zvuk a v této sestavě se již pod názvem Dominika začínají objevovat na pódiích ostravského regionu. V roce 2010 se jim v oblastním kole podařilo získat autorskou portu, která je vynesla až na scénu mezinárodního finále Porty v Ústí nad Labem, kde za píseň Pátý jezdec je strach obdrželi Ústecký stříbrňák. V roce 2014 Jarda Strakoš odchází a na pozici sólové kytary a zpěvu jej vystřídal Petr Čadil. Do sestavy s ním přibyla i zpěvačka, flétnistka a perkusistka Irena Orságová. V tomto složení začíná kapela pomalu nacvičovat částečně repertoár předchozí sestavy, částečně i repertoár kapely Krystal, a od roku 2016 začíná sklízet významné úspěchy v renomovaných soutěžích, jako je Porta či Moravský vrabec.

V roce 2017 pak z osobních a zdravotních důvodů končí svou činnost v kapele i Jirka Skýba a baskytary se dočasně, nicméně bravurně ujímá Irena. Od února 2018 s Dominikou začíná příležitostně spolupracovat baskytarista ostravské folkrockové kapely Sasaband Jakub Hlaváč, jehož hudební styl dodá kapele nový, progresivnější zvuk. V této sestavě se Dominika dál prosazuje na významných hudebních scénách, v roce 2018 získává 3. místo odborné poroty a vítězí v anketě diváků na festivalu Mohelnický Dostavník, její tvorba se začíná objevovat v médiích, jako je Český Rozhlas, rádio Proglas, nebo TV NOE.

V únoru 2020 kapela vydává své první CD Pátý jezdec. Při této příležitosti uspořádá téměř tříhodinové vystoupení v legendárním ostravském klubu Parník, který zástupy jejích skalních příznivců vyprodají do posledního místa.

Dominika hraje melodický folk, z velké části založený na vokálech, s přesahy do trampské muziky, občas s lehkým nádechem blues. Největší devizou kapely je autorská tvorba kapelníka Jardy Bruthanse, který je autorem téměř veškeré hudby a u mnoha písní i textu. Značnou část své textařské tvorby pak kapele věnoval externí spolupracovník a bohém Mirek Motloch.

(poslední akualizace textu 15. 6. 2020)