Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Choroši acoustic-folk / Středočesko

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

Členové

Nástrojové obsazení: Baskytara, Zpěv
Nástrojové obsazení: Kytara, Zpěv
Nástrojové obsazení: Kytara, Zpěv

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Zobrazit kontakty

Dodatečné info

Akustická tramp-folková skupina Choroši pochází ze středních Čech. Její počátky sahají do prosince roku 2012, kdy byla virtuálně založena dvěma trampy-praktiky a jedním trampem-teoretikem. Všichni tři se poprvé setkali až začátkem následujícího roku a na jaře pak odehráli své první vystoupení, které bylo odrazovým můstkem k další činnosti skupiny. Za významný úspěch lze považovat skutečnost, že se všichni tři členové nakonec dokázali shodnout na názvu kapely.

V následujících letech se Choroši zúčastňovali různých soutěží, ve kterých získali několik ohodnocení od odborných porot i od diváků (mj. autorská Porta, Ústecký stříbrňák) a postupně se dostali do širšího povědomí folkové komunity.

Skupina je charakteristická syrovým trojhlasem doprovázeným dvěma kytarami a baskytarou. Choroši zastávají názor, že i ve třech lidech se dá udělat spousta muziky. Hrdě se hlásí k folkové a trampské hudbě a snaží se obohacovat ji písněmi z vlastní autorské dílny. Posluchačům v nich vyprávějí příběhy, které napsal sám život, popřípadě mu při psaní trochu pomohla bujná choroší fantazie.

Od svého vzniku Choroši hrají a zpívají v nezměněném složení:

Aleš Rogalewicz – zpěv, kytara
Petr Ovsenák – zpěv, kytara
Tomáš Doug Machalík – zpěv, rezobas, basová kytara

Oficiální nahrávky a další materiály (k poslechu či stažení zdarma na webu kapely):

Demo 2014 (Výhybkář, Etna, Tripolis, Hrad)
Demo 2016 (Stopař, Atmosféra malých vsí, Pátek odpoledne, Irena, Výhybkář)
Demo 2018 (Spisovatel, Pod parou, Cancák, Kraken)
Zpěvník 20 písní (2014)

Bio a historie

Aleš Rogalewicz (*1982)

Na folkové scéně se pohybuje (s několika delšími přestávkami) od svých 17 let. Působil jako písničkář či v dvoučlenné skupině s Jiřím Havelkou (Paduo). Ve skupině Choroši hraje na kytaru a zpívá, je autorem mnoha písní.

Oblíbení interpreti: Poslouchá především český folk, nejlépe v akustické formě – Hop Trop, Hoboes, Janoušek, Dobeš, Plíhal, Samson, Epydemye… je toho hodně :-)

Petr Ovsenák (*1983)

Kořeny Petrovy hudební kariéry sahají do jeho útlých dětských let, kdy sotva chodíc a mluvíc, už si sám pouštěl na gramofonu LP Greenhorns a Rangers. V pubertě odolal lákavému pokušení jiných žánrů (heavy metal, punk, pop) a zůstal věrný folku. Toto pevné pouto se utužilo na festivalu Zahrada ve Strážnici, kdy Petr často oželel spánek, aby mohl v elektrizující atmosféře amfiteátru opatrovat hořící svíčku a zpívat se svými oblíbenci (Nedvědi, Žalman, Fleret) dlouho do noci.

Ke koncertním pódiím a živému vystupování přičichnul po svých osmnáctinách jako člen dua Nestíháme. Nestíháme stihli odehrát více než 500 koncertů, vydali dvě alba a získali mnohá ocenění (Porta 2005 a 2007, Lodenica 2008). Ukázky ze skrovné Petrovy tvorby, písničky Malostranská, Soška a Čertovo jezero lze při troše štěstí slyšet i dnes na Radiu Folk, v Českém rozhlase či na Radiu Proglas.

Hudební nástroje: šestistrunná kytara, hlasivky, concertina
Hudební vzory: Van Morisson, Jan Nedvěd, Dmitrij Šostakovič, Hop Trop, Johnny Cash
Oblíbený světadíl: Brdy

Tomáš Doug Machalík (*1977)

Na konci minulého tisíciletí hrál ve východočeské kapele Já a zbytek, na přelomu tisíciletí v pražské kapele Batiko. V roce 2011 se vrátil k občasnému vystupování jako písničkář, v roce 2012 krátce působil v berounské kapele Bluetime. Během existence časopisu i(nternet)Folk přispíval recenzemi, v současné době se na serveru FolkTime podílí na průběžném hodnocení desek.

Ve skupině Choroši hraje na rezobas (speciální akustickou basovou kytaru), trochu zpívá, upravuje Alešovy písně a občas přinese nějakou vlastní.

Hudební vzor jako takový nemá, seznam jeho oblíbených interpretů je však o to obsáhlejší: zajímají ho zejména čeští a slovenští písničkáři, obecně pak interpreti s kvalitními texty.