Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Mikolas Chadima alternative / Praha

„mchband.cz“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

  • MCH BAND - Praga Magica /LIVE/ 169 ×
  • MCH BAND - Tag um Tag /LIVE/ 128 ×
  • MCH BAND - Král hlupec 256 ×

Členové

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Captcha obrázek

Dodatečné info

Mikoláš Chadima zakladatel skupiny MCH BAND - nonkonformní hudebník, skladatel, textař, publicista, jeden z “otců” české alternativní scény. Do širšího povědomí se prosadil ve druhé polovině 70. let vystoupeními na Pražských jazzových dnech jako člen kapel Elektrobus a The Rock & Jokes Extempore Band J.J.Neduhy. Během Neduhova řízení o legálním odchodu do emigrace Extempore převzal a vedl od roku 1979 do září 1981. Mimoto působil v kultovním “improvising” souboru Kilhets a revivalových Old Teenagers, později Classic Rock And Roll Band.

Na vrcholu popularity byl Chadima v roce 1981. Anketu „All Stars Band 1980/81“ časopisu Jazz Bulletin č. 27/28, vydávaném Jazzovou sekcí, vyhrálo Extempore s velkým náskokem před Etc..., Pražským výběrem a Modrým efektem. V anketě osobnost roku se Chadima umístil na druhém místě za V. Mišíkem. Po osmi letech mu byl vrácen cestovní pas a tak mohl představit svoji tvorbu i v zahraničí. 1. března 1981 vystoupil se svými skladbami v londýnském klubu Three Steps za doprovodu členů kapel This Heat, The Work, Henry Cow a Art Bears. V červenci téhož roku odehrálo Extempore tři koncerty v Maďarsku jako host tehdejší maďarské kapely číslo jedna Hobbo Blues Band. Po návratu z Maďarska byl Chadimovi cestovní pas bohužel opět zabaven. Další nabídky na vystoupení v cizině - “západní” i “východní” – se staly na dlouhých osm let bezpředmětné.

V září 1981 Chadima činnost Extempore ukončil a založil MCH Band. V létě však byl zveřejněn jeho podpis Charty 77 a po novém roce začala represe nabírat na síle. Během necelých dvou let mu byla legální koncertní činnost zcela znemožněna. Z povědomí široké veřejnosti se Chadima pomalu vytratil. Vystupoval sice dál v undergroundu, ale v zájmu utajení kapela neustále měnila názvy. MCH Band tak existoval pouze na magnetofonových kazetách, na kterých Chadima pod značkou Fist Records rozšiřoval samizdatovým způsobem nejen hudbu svou, ale i hudbu spřátelených kapel.
V roce 1983 začal úzce spolupracovat s básníkem Ivanem Wernischem a tato spolupráce trvá dodnes..

Na legální podia se MCH Band vrátil v lednu 1989 veleúspěšným vystoupením ve sportovní hale v pražských Holešovicích na akci “Koncert pro Arménii”. Po dlouhých devíti letech legální koncert v Praze! Přímo na místě byla Chadimovi nabídnuta spolupráce s tehdy ještě státní profesionální agenturou a MCH Band začal s jistým omezením vystupovat znovu legálně. Chadimovi byl po letech opět vrácen cestovní pas. Díky tomu mohl MCH Band 5.listopadu 1989 odehrát koncert na legendárním festivalu Solidarnoszi Czeskoslow.-Polskiej.ve Wroclawi. Po převratu, v prosinci 1989 hrál Chadima s MCH Bandem poprvé i na “západě” na festivalu “Permutant 89” v dánské Kodani!

V roce 1990 odešel Chadima na „volnou nohu“ a stal se profesionálním skladatelem a hudebníkem. Připravil k vydání archivní nahrávky a užil si s kapelou porevoluční euforii Ani po jejím odeznění neustal ve svých aktivitách. Stále píše hudbu, vydává své nahrávky a koncertuje doma i v zahraničí.

Vedle MCH Bandu spolupracoval Chadima po převratu s mnoha dalšími hudebníky. Mimo jiné s Peterem Binderem, Chrisem Cutlerem, Alešem Charvátem, Pavlem Fajtem, Fredem Frithem, Fredem Gullianim, Marcem Sensem… V současnosti vystupuje mimo svůj band v česko-slovenském projektu XAFOO s Juliusem Fujakem, s “Trip Dub Thcore” kapelou Dekadent Fabrik a s Pavlem Richtrem. Všechny další podrobnosti najdete na webu www.mchband.cz

Bio a historie