Česká trojka - O kapele | Bandzone.cz

Česká trojka rock-progressive / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Já sám jásám
    Nezařazeno
  • Májová
    Nezařazeno
  • Krokodýlí farma
    Nezařazeno
  • Dítě a pes
    Nezařazeno

Členové skupiny

Nástrojové obsazení: Bicí, Conga, Shaker, Mrdanga, Maracas, Doprovodný zpěv

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.
Captcha obrázek

Dodatečné info

Příběh Český trojky
Když jsem přišel poprvé hrát s Pepou do klubu Matrix jako záskok v kapele Dick O'Brass, měl Pepa špatnou náladu. Vedle pódia si čet noviny a čekal, až bude moct odehrát a jít domů. Měl už tenkrát pocit, že brzo umře, že moc hraní nezbejvá a že je lepší si doma číst o hvězdách, než se promenádovat po pódiu a snažit se o přízeň “těch pitomců, co tam jen tak stojí a čumí”. Na některý písně odcházel z pódia, protože s nimi nesouhlasil. Tenkrát se psal rok 2010. Pepovi nikdy nešlo moc o slávu a lidi ho dost srali. Často i my z kapely.
O pár desítek koncertů později, když jsem se už repertoár kapely konečně trochu naučil, napadlo Pepu, že s hraním skončí a my začali hledat nemožné. Náhradu za něj.
Nějakou dobu nato, když už jsme se skoro rozloučili, za mnou přišel Pepa z ničeho nic s prosbou, jestli bych jemu a Jirkovi Hesovi nezabubnoval na zkoušce. Že má pár nápadů, co si sušil v šupleti, který by si chtěl dát dohromady. Jejich kámoš bubeník to nedával časově a neměl na další projekt energii, tak jsem na to kejv. Ostatně... jde Pepovi na něco nekejvnout?
Dali jsme zkoušku s kachonem a já odcházel z Pepova bytu s vytřeštěnejma očima. To, co předváděl na svoje mini kombo ve svym mini bytě bylo šílenství podobné řádění Franka Zappy s lehkým závanem oplzlosti ranného Kocába a složitosti skladeb Blue Effect. To vše podtržené basou Jirky Hese, který k mému údivu dával ty nejsložitější melodický postupy po prvním Pepově náznaku a prakticky bez chyby a v tempu. Líbilo se mi to, ale pochyboval jsem, že to zvládnu. Čaj měl ale Pepa dobrej, tak jsme se scházeli dál.
Postupně vzniklo několik věcí, kde jsme začali přemejšlet i o zpěvěch a chorálech, který se dnes už moc neslyší a nebo jsou nahrazený tupejma popěvkama a hulákáním pro ožraly. Začali jsme si s říkat Česká trojka. Přišlo nám vtipný, že když se to zadá do Googlu, vypadne vám samý péčko. Dobrá ironie. A v ironii jsme pokračovali. Chyběl totiž zpěv a nás, teda hlavně Pepu, nemohlo napadnout nic jinýho, než pozvat Jindru Vobořila. To, že je dobrej zpěvák jsem tušil, ale je to hlavně kámoš a dobře se s nim povídá. Tmel party a píše texty. Takže trojka a Vobořil. Je to jasný.
No jo, ale co s Pepou a jeho houslema a kytarou. Přece nebude hrát v jedný písni na obojí. Nebo dokonce houslema na kytaru, jako symbolický povýšení umění Jimmiho Page. Nene, musela tam bejt další kytara. Chaos a zmatení pokračuje a na zkoušky začíná chodit Petr Nemšovský. Umírněná jistota rytmu a harmonie.
Na koncertech to Český trojce ale málokdy stačí. Většinou se kolem potuluje samolibý doktor Nedělka, který je vždy bez přípravy schopen poskytnout svoji flétnu. O zábavu a zrychlení mýho tepu je tak dokonale postaráno. Písně jsou o zvířatech. O kozách, o psech, krokodýlech a o lidech. Ty poslední jsou nejšpinavější.
Trojka je shluk náhodných přivandrovalých muzikantů točících se kolem původního jádra - Pepa Kůstka a jeho žák Jirka Hes. Já se víceméně starám o řád věcí. O řád rytmu, o řád času, o řád logistiky, řád honorářů. Díky Trojce hledám a často nacházím svůj neřád, abych nezblb. Zatím se daří a lezou z toho zajímavý věci. A na koncertech nepotřebujeme moc lidí. Jen snad ty, co tak “blbě nestojej a nečuměj”.
Kryštof Hon

Bio a historie

Skupinu "Česká trojka" založil kytarista a houslista Pepa Kůstka se svým žákem, basistou a hráčem na  didgeridoo Jirkou Hesem a s bubeníkem skupiny Dick O´ Brass Kryštofem Honem. Původně volné, instrumentální sdružení, kam byli zváni hudebně spříznění muzikanti, dostalo definitivní podobu příchodem Pepova celoživotního hudebního souputníka, zpěváka Jindry Vobořila

Pepova hudební erudice a invence, Jirkův neomezený hudební záběr, Kryštofova energie a schopnost dát věcem formu a řád, a k tomu skutečnost, že jsou všichni schopni zazpívat i komplikované sbory, to všechno dalo, dohromady s Jindrovým výjimečným zpěvem, vzniknout  originální, nadčasové hudbě. Precizní kytarová, houslová a basová sóla Pepy a Jirky podpořená razantními, nápaditými Kryštofovými bicími, společně s expresivním Jindrovým zpěvem se syrovými sbory, vyznívají i v technicky obtížných pasážích přirozeně a samozřejmě. 

Autorem hudby většiny skladeb je Pepa Kůstka. Texty skladeb se sice zabývají vážnými tématy, ale s Jindrovým nadhledem a humorem. Na aranžích skladeb se podílí celá kapela.