Čankišou - O kapele | Bandzone.cz

Čankišou world music-ethno / Brno

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Frida
  Supay
 • Faÿt
  Faÿt
 • Zuha
  Lé la
 • Bekabo
  Densé Ju
 • Desné Ju
  Densé Ju

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

Sedmičlenná kapela Čankišou pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. Ty se pod vedením hlasem i postavou impozantního zpěváka Karla Heřmana po pár minutách mění v divoký taneční rej. Čankišou se svou fůzí různých etnických vlivů na rockovém základě a bohatou sbírkou exotických nástrojů projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu přes Pakistán až po malajské Borneo.

Kapelu Čankišou založili původem bigbeatoví muzikanti na vánočním mejdanu v roce 1998. Za pomoci nejrůznějších nástrojů z celého světa se vrhli do pro ně naprosto nových vod ethna, world music a originálně opřeli svou tvorbu o legendu dávného jednonohého lidu Čanki. Za 17 let existence si kapela vydobyla pevné místo na hudebním slunci a to nejen v ČR. Čankišou patří ke špičce české world music a pravidelně koncertují i v zahraničí, dosud zahráli v 18 zemích světa.

Čankišou vydali několik úspěšných desek: debutové album Hudba lidu Čanki překypující energií a entuziasmem z nově zkoumaných vod world music (2000) zařadil hudební publicista Jiří Černý mezi albové vývojové milníky 90. let 20. stol., zahloubanější Densé ju s titulní mongolskou lidovou písní (2004), kterou si frontman přivezl z mongolského festivalu, a třetí CD Gamagaj inspirované stejnojmennou postavou z knihy Umberta Eca Baudolino (vše FT Records). Početné cesty po dalekých krajích a nejrůznější fúze s místními muzikanty jsou hlavním inspiračním zdrojem čtvrté desky Lé La (2008 u Indies Scope), která vyšla nově u brněnského vydavatelství Indies Scope Records. Jako host se na ní objevil slavný pakistánský zpěvák Sain Zahoor, který získal prestižní ocenění BBC world music 2006. Pátá deska Faÿt (2011 u Indies Scope) je poněkud rockovější a v listopadu 2011 se umístila na 17. místě v evropské world music hitparádě, v prosinci 2011 dokonce na 10. místě. Celkově za rok 2011 se deska umístila na 98. místě z celkem 899 nominovaných alb.

V roce 2007 vyšla na českém knižním trhu ojedinělá knížka Ukopnutý palec aneb Příběhy lidu Čanki doplněná soundtrackem (vydavatelství Julius Zirkus). Jde o sbírku 13 příběhů od několika autorů, kteří se každý po svém nechali inspirovat legendou jednonohého lidu Čanki. Originální soundtrack pak obsahuje 13 skladeb, kdy každá povídka inspirovala konkrétního muzikanta Čankišou ke zhudebnění.

Na podzim 2013 vyšlo (Indies Scope) CD Jak na příšery, které obsahuje pohádky Divadla MALÉhRY a písničky Čankišou. 

Čankišou mají v současnosti tři klipy: Sham Sut v režii Pavla Jandourka a Anay Yo, který natočil Dušan Urbanec z respektovaného uskupení VJ Moire a režíroval muzikant David Synák. Klip k písni Zuha vznikl opět ve spolupráci s Dušanem Urbancem a vyšel na CD Lé La. Většinu materiálu natočil LP Fish v Pakistánu pod režií René Senka a v klipu se objevil i pakistánský zpěvák Sain Zahoor. Zatím poslední animovaný klip Borrega je z dílny studentů píseckých filmových škol.

Čankišou nahráli hudbu Jana Budaře ke kritikou i diváky ceněnému filmu Nuda v Brně režiséra Vladimíra Morávka. Skladby Lebada Roti a A Sta Libera z desky Gamagaj zní v českém filmu Blízko nebe režiséra Dana Svátka (2005).

Zpěvák a frontman kapely Karel Heřman obsadil druhé místo na mezinárodním hudebním festivaluChuch Mongolia 2001 (v Mongolsku). David Synák se spolu s Divadlem Continuo zúčastnilsvětové výstavy EXPO 2005 v japonském Aichi a také EXPO 2010 v Číně. Karel Heřman hrál ve filmech Nuda v Brně (režie Vladimír Morávek), Blízko nebe (r. Dan Svátek), Šílení (r. Jan Švankmajer), Hodinu nevíš (r. Dan Svátek).

Kapela hraje v klubech a na festivalech po celém světě:

 • české festivaly - Colours of Ostrava /člen European Forum of Worldwide Music Festival/, Rock for People, Trutnov Open Air, Zámostí, Strážnice, Prázdniny v Telči, Trnkobraní, Febiofest, Na jednom břehu, United Islands, Na ulici, Hrachovka a další
 • slovenské festivaly - Pohoda, TopVar Rock Fest, Reviště, Country Loděnice, Cibulák, Hodokvas, Mediawave
 • zahraničí - Belgie (Street party 2013), Malajsie (Rainforest world music festival 2012), Švýcarsko (Gena festival 2011), Maďarsko (Sziget 2013 a 2010), Estonsko (Maailmakula 2008), Holandsko (Rainbowpark festival 2009, Amsterdam Roots Festival 2007 a Wereldfeest 2007), Pakistán (World Performing Arts Festival 2005 a 2007), Francie - ostrov Réunion (Manapany Surf Festival 2006), Rakousko, Německo (Folklorefest 2013, Prague in Hamburg), Itálie, Polsko (Kultura rytmu 2010, FOLKowa FIESTA 2005 a 2006), Ukrajina (ArtPole 2011, Svirzh World Music festival 2009, Sheshory), Litva (Klaipeda Jazz Festival 2005), Rumunsko (Fete de la Musique 2005)...
 • hudební fúze s pakistánským zpěvákem Sain Zahoorem (2005 a 2007), který získal prestižní ocenění BBC Worldmusic 2006 a se sufi zpěvačkou Surriyou Khanam (2007), s Rajerym z Madagaskaru
 • nahrávka hudby k filmu Vladimíra Morávka Nuda v Brně
 • předkapela Transglobal Underground Soundsystem a také live koncert v rámci Metropolis Session, předkapela Tribaldrift

Kapela:

Karel Heřman – zpěv, trubka, foukaci harmonika
Zdeněk Kluka – zpěv, bicí, perkuse, balafon, blasakoredeon, tahací harmonika, sbor
David Synák – didjeridoo, flétny, altsax, sopránsax, jinagovi, perkuse, sbor
Martin Krajíček – mandolína, kytara, ukulele, sbor
Jiří Suchý – djembe, perkuse, bicí, trabuka, yarin, sbor
René Senko – tenorsax, perkuse, ukulele, sbor
Roman Mrázek – baskytara, sbor

Další informace:

www.cankisou.cz
https://cs-cz.facebook.com/cankisou
www.youtube.com/cankisou

 

 

Bio a historie

… Čankišou natočili prvotřídní album s ambicí vzdorovat času.
Jiří Moravčík, http://www.world-music.cz/recenze/detail/id/403, 7.12.2011

 …Pátá deska „Faÿt“ rozbila veškeré další pochybnosti: energie je zpět a komunikovaný návrat k rockovým kořenům není jediným kladem. Čankišou se totiž podařilo také překročit vlastní stín a muziku posunout k větší aranžérské bohatosti…
Zdeněk Neusar, www.the-aardvark.cz/cankisou-fayt, 28.11.2011

…Ve výsledku pak lze album brát jako zdařilý otisk formy kapely a vysvětlení, proč se nemusí se svými koncerty omezovat malým písečkem bývalého Československa jako drtivá většina kolegů.
Antonín Kocábek, www.tyden.cz, 30.10.2011

... Takže nehledě na to, jací byli Čankišou dřív, jejich nová deska rozhodně stojí za to! Na české scéně se tyčí hezky vysoko a náš obdiv zaslouží nejen díky technické preciznosti, ale především pro svou hudební bohatost a živelný náboj                            Music:pioneer, www.music-pioneer.net, 21.10.2011

…Čankišou čerpají inspiraci ze všech končin světa. Může to být vliv největší dechovky vIndickém oceánu, pákistánské hudby, písní mongolských stepí, balkánské či rumunské lidovky, ale vždy je tu jeden společný jmenovatel: strhující rytmus…
Petr Michal, www.freemusic.cz 

 

ČANKIŠOU in English

Czech band Čankišou became famous in the Czech republic and also abroad for its concerts full of energy and wild rhythms. Concerts run by singer Karel Herman who is very impressive not only because of his voice but also his figure become wild dance parties few minutes after beginning. Čankišou mixes influences from various ethnics with rock roots and with its rich collection of exotic instruments travels the world from Réunion island in an Indian ocean to Pakistan.

Čankišou was established at a Christmas party in 1999 by rock musicians. They put together various exotic and common rock instruments and started to explore world music field which was completely new for them at that time. Čankišou music is based on an old legend about one legged Canki people and the band also learnt their language which is understandable all over the world. Within more nearly 15 years of existence the band has become one of the top world music bands in the Czech republic and has travelled 15 countries so far.

Čankišou published several successful CD´s: first CD called Music of the Canki people (Hudba lidu Čanki, 2000) is full of energy and passion from new meeting with world music. More thoughtful Densé ju (2002)includes tittle Mongolian folk song, which was brought by singer Karel Herman from a festival in Mongolia. Third Gamagaj (2004) is inspired by a book Baudolino by Umberto Eco (all by FT Records). The forth CD Lé La (2008 by Indies Scope) is inspired mainly by many journeys and fusions with local musicians the band did in the previous two years. Sain Zahoor (BBC World music 2006 winner) appears as a guest in a song and video called Zuha. According to the Czech world music journalist Jiri Moravcik Lé La is the best Czech world music CD in 2008. The band was nominated for Czech version of Grammy called Andel 2008 in world music category. The last CD Faÿt (2011, Indies Scope) which reflects more rock roots of all the musicians was No. 10 in the World music charts Europe in December 2011, No. 12 in January 2012 and No. 17 in November 2011. In the top 200 WMCE in 2011 as a whole Faÿt is No. 98 out of 899 moninated CD´s. The band got nomination for Andel 2011 in world music category for CD Faÿt.