Adam Kopřiva - O kapele | Bandzone.cz
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Adam Kopřiva folk-acoustic / Ústí nad Labem

„Kapela ukončila veřejnou činnost“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

 • Dveře i okna 52 ×
 • Zkus projít tmou (Zkus projít tmou 2017) 107 ×
 • Vlny na koberci 627 ×
 • Letní - s houslistkou Magdou 423 ×
 • Vítr 337 ×
 • Kameny na dně 423 ×
 • Most - Jan Skácel 293 ×
 • Noční chodec - báseň Jana Skácela 299 ×
 • Světlo a tma (z kompilace Studna neobjevená) 416 ×
 • Světlo a tma - live at Café Max 347 ×
 • Outro 237 ×

Členové

Nástrojové obsazení: Kytara, Zpěv

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Zobrazit kontakty

Dodatečné info

Předtím v ústecké kapele Pod okapem a někdy od roku 2005 sám se snažím skládat a také hrát převážně svoje písně.

 Adam Kopřiva z Ústí nad Labem zvedl počet sólistů již na pět. Ale nutno hned dodat, že zvedl i laťku kvality interpretace. Neuspával, přirozeně lehce přinutil posluchače vnímat texty i dynamickou barevnost kytarového doprovodu. Petr Lochness Křivohlávek Krušnohorské kolo Porty 2013

"Adam Kopriva - zvlastni a moc prijemny mlady autor a pisnickar, moc se neprosazujici, coz je skoda, trochu nevyrazna hra na kytaru (na kytary jsem zatizeny), texty slusne" Lubos Stranik, Portýr - Porta 2009 (May 06, 2009)

"Dalsim pisnickarem byl Adam Kopriva (nevim odkud), to bylo hezke a zajimave vystoupeni. Prijemna poezie a atmosfera v pisnickach, dostal me zhudebnením basne Nasel jsem se od Jana Nerudy, vida, jak stary text z konce 19. stoleti muze fungovat i dnes..."

"Adam Kopriva obohatil studnu pisni Svetlo a tma. Jedna z nejzarivejsich perel, která se zde zjevila, soudim. Mozná to ona tak oslnive zarí z hlubin studny na pozoruhodne fotografii, zdobici obal kompilacního alba. Mozna tak ale zari více perel ve studne a sroceni jednotlivych paprsku vynasí na povrch zarny zablesk. Poezie par excellence v pusobivem seberozdani. Zadne libive versotepectvi. Kopriva mi dava záruku, ze urcita navaznost na velkolepou vlnu folkovych pisnickarů by mohla existovat. Probleskuje v nem neco z plihalovskeho poetismu, nohavicovske drívejsi meditativnosti ci mertovske obraznosti. Pusobive zpomalené obrazy, jak z filmovych del rezisera Tarkovskiho. Impressionisticka krajina, natolik krehka, ze se muze kdykoliv rozpadnout. Rozpadnout a utkat se v dalsi obraz. Tajnosnubne polibky podzimu. Darmo slov. Nechme obrazy plynout."

Bio a historie

 Tenhle článek vyšel v Ústeckém deníku, autorovi jsem v rozhovoru mimo jiné řekl  "Někdy na gymplu jsem taky zjistil, že poezie to není jenom Neruda nebo Erben, ale taky třeba Jan Skácel. "  No a takhle to dopadlo...

Soutěží na Portě: dvě lásky písničkáře Adama Kopřivy

Ústí nad Labem - „Lidé mi píší, že se jim moje písničky líbí," říká skromně mladík z ústecké knihovny. Na Portě hraje v pátek 15. června odpoledne na Lidickém náměstí v rámci autorské soutěže.

 Adama Kopřivu (ročník 1977) na gymnáziu bavil dějepis a český jazyk. Civilní vojenská služba ho v roce 1998 zavála do Severočeské vědecké knihovny, do světa knih, které miluje. A tak už tam prostě jako knihovník natrvalo zůstal.

Jako student hrál na kytaru v kapele Pod okapem. „Chyběly nám texty, tak jsem je začal psát," vzpomíná. Jenže kapela se v roce 2002 rozpadla. „Kamarády to přestalo bavit, marně jsem je přemlouval," je dnes smutný. Rozhodl se dál skládat texty i melodie, začal hrát sólo na kytaru a zpívat.

A přišly první úspěchy. Od roku 2008 má vlastní internetové stránky, zde i na portálech Bandzone či MySpace lze slyšet jeho písně. Když našel v Tolkienových knihách písně trpaslíků a elfů, zkoušel k nim psát melodie. „Jen jsem je nestihl režisérovi Peteru Jacksonovi poslat," směje se.

Jako písničkář hrává v kavárnách, klubech i na autorských čteních v knihovně. Nejdál vystoupil v Pardubicích na Festivalu Šansonu. „A v Kutné Hoře na festivalu Krylonoce," ohlíží se.

„Oslovil mě hlavně básník Jan Skácel," vyznává se. A podotýká: „Ale už ne třeba Neruda nebo Erben." Jeho nejoblíbenější knížkou je Salingerova novela Franny a Zooey. „V hudbě mě baví britská skupina Radiohead, z našich zpěváků Vlasta Redl," prozrazuje. „U Redla je to pro spojení výtečné hudby a chytrých textů," upřesňuje písničkář.

Adam Kopřiva se představuje i jako meditativní básník se svěžími a vnímavými, především milostnými verši. „My dva jsme kameny do moře hozené… náhodou ležíme na stejném místě," zazní v básni Kameny na dně „Hozený klíč do ruky chytím, po schodech stoupám, abych byl s tebou tady a teď…" čteme na jiném místě. A láska? Tu prožívá naplno: „Jsem ty a jseš já, důvěrou kamna rozpálená…"

Zamýšlí se i nad sebou: „To vítr, přítel v zádech, ten mi radí, abych z cesty sešel. S větrem máme stejné, také já o co se opřu, zlomím." Ale nezoufá si, má svou lásku: „To, co je hořký, teď už nepiju sám…"

Oslovilo ho i město, kde žije. „Kostel probodl mrak špičatou věží," je jedna z jeho metafor. „Les komínů šumí do noci," čteme další charakteristiku. V básni „Zůstat je snadné" zní zdařilé verše, končící civilně: „Jedna noční vteřina, slovo spadlé do vína, most co stojí po pás v řece, hvězdy na dně ptačí klece. A ta dvě světla nad nimi, to jsou trmické komíny. "

V roce 2010 se podílel písní Světlo a tma na albu „Studna neobjevená", výběru nahrávek mediálně neznámých hudebníků. Od roku 2008 se zúčastňuje pravidelně oblastního kola Porty, dvakrát postoupil do autorské soutěže. Když jsme spolu rozmlouvali, dostal zrovna oznámení, které mu udělalo radost: „Vystupujete v semifinále autorské soutěže v pátek 15. 6. ve 14 hodin."

Jeho vzorem a inspirací je spíše zasmušilý básník, kytarista a písničkář Oldřich Janota (1949), legenda českého folku. Janota ve 2. polovině 70. let založil s Jakubem Nohou skupinu Pentagram, dávno už ale vydává CD sám.

Kdy že vydá svou sbírku nadějný básník Adam Kopřiva? „Zatím nemám pohromadě tolik básní," říká skromně. A jeho krédo? „No spíš přísloví: Krm vlka, jak chceš, pořád kouká do lesa," už se usmívá.

Zpracoval Arnošt Herman

 

http://ustecky.denik.cz/kultura_region/soutezi-na-porte-dve-lasky-pisnickare-adama-koprivy-20120613.html