Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Ruune black-metal / Praha

„Kapela ukončila svou činnost“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

  • Einherjer- Thrudheim (2008) 452 ×
  • Sognefjord- Demo (2007) 6 ×
  • Heimdall- Folkwang (2007) 6 ×
  • O záboru země...- Folkwang (2007) 9 ×
  • Runstenen- Thrudheim (2008) 147 ×

Členové

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Zobrazit kontakty

Dodatečné info

Počátek kapely lze hledat v roce 1995, kdy Thorn (bývalý bubeník kapely Kingdom of Lost´s) zakládá one-man band (později two-man band s Fjordem) a nazývá jej FOREST. V roce 1998 vyrábí první demáč "Boio Haemum", který vychází až v roce 2000, pod Tortuga rec (reedice pod Mass Catharsis Prod. v roce 2007). Z kapely je na chvíli Three-man band s Chagresem a vychází demo "Ad Arma!"v roce 2001. Po tomto období odchází fjord, který je nahrazen Odalem, za bicí si sedá Hagalaz a basu nahrazuje klávesama Uruz. Dochází ke změně jména na BOHEMIAN FOREST a vychází demáč "Permafrost" a "Live at Buttweis". V této sestavě banda projede nějakej ten koncík. Kvůli neshodě v kapele se banda rozpadá a dává si nějakou dobu pauzu (rok 2004). No a tak asi došlo opět ke změně názvu, protože opět došlo k personálním změnám - kapela nese název RUUNE (od roku 2006). V současné době v sestavě: Fjord (V), Reno (B), Hanz (D) a Thorn (G) (rok 2009). Od Září 2010 je kapela kvůli časové vytíženosti Thorna degradována na studiový projekt, tedy Thorn (hudba), Fjord (text, zpěv)... Koncerty se nepečou, protože by se z toho musel Thorn posrat... (Seru vám na káčka, vy si to nezasloužíte! pozn. Thorn)

 

****** 

Nezajímají nás témata jako satanismus, militantní názory na Black Metal, sociální vlastenectví, pravicová i levicová politika současného zřízení a nutkání vkomponovat do hudby navádění k násilí! Neonacismus už vůbec ne, protože pozbývá jakéhokoli logického využití (nikdo z nás z principu nemůže schvalovat mnichovskou dohodu, tak také nevidíme důvod proč si kérovat příslušníky wehrmachtu na záda). Nemáme převážně nic proti ortodoxnímu křesťanství - nemocný kus povětšinou zdechne sám. Jsme ale naprosto proti lidem, kteří vnucují ostatním své postoje (tohle jabko je modrý, tahle lékařská procedůra přeci nemůže bolet, hrajete blackmetal, tak jste náckové) Pokud se násilí objevuje v našich textech, je to jen z toho důvodu, abyste si dokázali představit tvrdý život našich předků.  To co vytváříme my, je pouze o pohanství, historii a přírodě, jejich krás, jenž si málokdo uvědomuje a nekompromisních přírodních zákonech, které v této části vesmíru hrají významnou roli. Lze tak čerpat i z pohanské (keltové, germáni, slované) historie neboť právě pohané (křesťanský výraz pro osoby vyznávající jinou než křesťanskou víru) zde žili úzce spjati s okolní přírodou. Z toho důvodu jsme volili Ásatru, resp. Forn Sidhr (severské, germánské polyteistické náboženství), jako naši nevyčerpatelnou studnici hudebních námětů, protože nám je duchovně nejblíže (jsme pohané, současnou legislativou je nám dána svoboda náboženství, toužíme po obrodě Ásatru, jakožto jednoho z náboženství části obyvatelstva, které žilo (a žije v podobě genového fondu i v nás) na našem území, viz. Germania Magna, Tacitus, C. Augustus, C. Tiberius, C. Drussus starší, Saturninus, Marobadwaz, Markomani, Hermunduři, Gótové, Lugiové, Silingové, Langobardové, Kvádové, Plaňanský časový horizont (Hermunduři) - Hunská říše krále Attily (Markomané a Kvádové její součástí), r. cca 44 př.n.l. – cca 451 n.l.) V tom lze vidět vlastenectví, které cítíme jako geografickou příslušnost, nikoli jako příslušnost k nějakému národu (to ani nelze, jsme kosmopolitní národ již od hluboké minulosti). Milujeme svoji zemi bez ohledu na národy které v ní žijí (pokud jim etický kodex není cizí, ale to můžeme směle sáhnout i do vlastních řad, že?), ale nejsme lhostejní k budoucnosti přírodního bohatství naší země. Mějte na mysli, že je to vyjádření našich myšlenkových pochodů. Komponovali jsme to pro vlastní uspokojení z hudby. Zkuste nás pochopit.

Cítili jsme potřebu podat vysvětlení z jakýchže pohnutek tvoříme právě naší hudbu, neboť by mohlo dojít k nedorozumění ze stran JAKÝCHKOLI extrémistických hnutí. Jak již bylo řečeno výše, toto politikaření nemá v naší tvorbě místo, ani čas. Tímto je žádáme, by se porozhlédli po případných obětech jinde, přestože je nám jasné, že s extrémisty se vyjednávat nedá, neb slyší pouze hlas svého vůdce stáda!

[Je běžné, že na náš koncert přijdou lidi s tím, že se jim líbí naše muzika, bez ohledu na svůj osobní politickej názor. Je to pro mě osobně super pocit, když vidím z podia tady punkera, tuhle nácka a všichni poslouchají, a nikdo si nikoho nevšímá. A o to v muzice jde pánové! Kde jsou ty doby, kdy se metaláci vůbec o politiku nezajímali... pokud si chcete rozbít držky a případně do vaší války vtahovat ostatní, tak si táhněte někam na fotbal! Utěšuji se tím, že 95% z vás s jistotou odpadne a konečně dospěje... S vaším pozdravem PROTI VŠEM A VŠEMU! vám přeji hezký den.]

Thorn.  

*******

 

 

Oficiální stránky kapely: http://ruune.czechian.net 

 

 

 

Rozhovor s redaktorem Payo.cz z 06/07: 

 

Ahoj Thorne! Dostalo se mi do ruky demo vaší kapely RUUNE.. Myslím, že zatím jde o kapelu poměrně neznámou a tak by mohlo být příhodné ji trochu blíže představit.  

Ahoj Honzo. Kapelu RUUNE jsem rozjel teprve nedávno, přestože ta myšlenka ve mně už krystalizovala delší dobu. Původně mi šlo o to vydat nevydané věci kapely Forest (CZ), kterou jsem rozpustil v roce 2003. Myslím, že kapela byla tenkrát už ve stádiu rozkladu a situace jinak řešit nešla. RUUNE je tedy takové volné pokračování, ve kterém se vracíme spolu s Fjordem do původní, krystaličtější formy, jakou jsem zamýšlel v roce 1996. Samozřejmě věci se nevyvedou vzdycky tak, jak chceš a výsledek byla kapela Forest. Tím neříkám, že to bylo špatný, ale jen to, že to nebyly mé původní představy. V průběhu změn odešel (nebo byl odejit) Fjord a od té doby se kapela ubírala jiným směrem, ne špatným, ale jiným. Smyslem kapely RUUNE je tedy pokusit se předvést původní jádro Forest v jeho syrovější, původní formě. 

Jedná se o ustálenou sestavu, nebo máš pocit, že se ještě budou dít změny?  Vím, že v tvé minulé kapele FOREST, změny nebyly vůbec žádané a hodně se hledala cesta, jak zůstat s původní sestavou. Nakonec se tomu nedalo moc zabránit a i to nedopadlo dobře...  

Těžko říci… Myslím, že zatím to vypadá v kapele dobře. „Černá atmosféra“ je v kapele dá se říci ustálená. Měl jsem docela nejasný pocity co se týče našeho drumatologa Hanze, protože takovejhle archaickej styl nebyla „jeho káva“, ale von na tom tak děsně ujel, že teď už to tak nějak neřeším a věci prostě už jen tak plynou… Ono s tou atmosférou v kapele je to alespoň pro mě dost důležitý. Už od dob Forest sme nový skladby jaksi „vyjamovávali“. Přišel jsem s hotovým kytarovým partem, kterej jsem hrál „doblba“ a ostatní si zkoušeli různý pasáže a přidávali se a odmlčovali, a přidávali, a do toho všeho se nasketoval nejakej ten vokál a nepřestali jsme dokud jsme s tím nebyli všichni spokojení. Samozřejmě, že kluci tlačej zase na mě a kecaj mi do kytary. To kladlo a klade určitý nároky na muzikanty, kteří mě obklopují, protože chci, aby to cítili alespoň přibližně stejně jako já nebo Fjord, prostě žili tou muzikou, byli na stejný vlně... Kdo tím stylem nežije, a není schopnej to zahrát, nemůže se do tý skladby pořádně vyšťavit a není to jaksi vono. Tomu já říkám „černá atmosféra“, prostě sjednocení tvůrčích myšlenek všech zůčastněných. Aby v tý demokracii nebyl anarchismus, mám takový právo veta, který využívám jen pro lehké kosmetické úpravy skladeb,  pro takové jakési zpětné nasměrování, pokud to je nutné. Prostě když mě to tam vyloženě nesere, tak si to hraj jak chceš, nikdo jinej to za tebe hrát nebude. Pak je to žrádlo pro všechny a o to nám jde a taky to tak zatím v kapele funguje. Změny tedy zatím neplánujem. 

Mám lehký pocit, že necháváš volné působiště jak zpěvákovi, tak textaři. Tedy pokud se nejedná o jednu a tutéž osobu. 

Ano. Ta demokracie se týká i textů. No… demokracie… prostě Fjordovi, kterej to zpívá a píše,  za tu dobu co spolu děláme, věřím. V kapele si každej dělá svůj píseček, jsou samostatní, to je základ.  

A co s ostatním, mluvíš do komponování, nebo jak vznikají skladby v RUUNE? 

To navazuje na předchozí otázky. Stává se nám, že si děláme s Fjordem skladby na „objednávku“. Mě třeba osloví nějaká fotografie, kterou prostě „vybleju“ do kytarovýho partu, pak tu fotku dám Fjordovi a popíšu mu ty pocity, který z toho mám a on  mi potom napíše text. Funguje to i obráceně, Fjord přinese fotku, ke který má text, já si to přečtu, čumím na fotku a je to. Pak to mydlím ve zkušebně a doděláme s Renem a Hanzem zbytek. Pak to nemá bejt tak primitivní… ha ha ha.Jsou to prostě jen takový přetransformovaný pocity na určitý téma, který nás oslovuje a drží se určitých kolejí, z kterých nemíním vyjet. Jsem konzerva … 

 

Kam až by jsi chtěl dojít s kapelou? A co máš v plánu? Vím, že od dob kapely Forest, přeci jen utekla nějaká ta doba, ale změnil se i tvůj pohled na hudbu? 

To se nedá popsat komplexně. V kapele jsou na tohle rozdílný názory. Někdo má velký voči, někdo ne. Pro mě je důležitý, že dělame muziku, která leze opravdu z našeho nitra, jsme to my a to mi stačí. Propaganda jako koncerty apod. je důležitá. Je to k ničemu, když to nikdo neslyší, ale tohle není styl na kterým někdo zbohatne. Kdo zbohatne, dělá to pro prachy a ne ze srdce. Španělský přísloví praví, že teprve tehdy, když jsou olivy v lisu, teče z nich to nejlepší. Když tu muziku dělá „hadrota“, co má hluboko do kapsy a všechno kolem jí sere, tak do toho dá tu nejlepší šťávu. Mám svý zkušenosti. Natupírovaná hvězda s větrákem a letadlem, co si vybírá muzikanty po celým světě, tě maximálně omráčí perfektně vypracovaným marketingovým tahem, kterej jí všichni žerou. Z toho bych se obrátil naruby. Mám v plánu jezdit kam jen to jde, dostat se k lidem, kteří tuhle muziku poslouchaj, před koncertem si někde v rohu sežrat nějakou tu bagetu, zahrát to tak, jak nejlíp to leze ze srdce a výsledek ať posoudí každej posluchač sám. Nejsem nadšenej z toho, že se okolo muzikantů motaj mraky hmyzu. Co půjde a stačej nám na to naše síly, rádi bychom zvládli sami. Pomoc je vítaná, člověk se může soustředit na tu muziku, ale těžká promotion většinou kapelu zničí. Takže dohodu s malým labelem, kterýmu jde o podporu bych asi vzal, ale aby mi někdo tlačil do palice, že si mám vzít ty červený punčocháče, protože to zlepšuje grafy prodejnosti… no kde to žijem! Jinak připravujem pozvolna další placku, Měl by to bejt debut „Folkwang“, ale s tou se nějak nepospíchá, protože to stejně asi nikdo nevydá… ha ha ha. Asi si to uděláme sami… myslím tu desku… ha ha ha. Jinak v týhle době by měla jít do distribuce reedice desky Forest - Boiohaemum, takže se teď motám okolo toho. Demáč, jenž ti třímá v prohnilých pazourech plánujeme vydat ještě jednou jako splitko s děčínskými Svartskogen, kterejm teď dělám mastering, ale to je taky ještě ve hvězdách… Jinak koncertíky máme naplánovaný zatím cca do konce roku, tak je furt co dělat… 

Mám pocit, že stylově jste spřízněni s kapelou TROLLECH, máš taky ten pocit, nebo jde prostě o podobnou filosofii? Oni taktéž opěvují lesy atd... 

Já nemám ten pocit. Trollech jdou mimo mě. Dá se říci, že na podobná témata se díváme z jiného úhlu. Ta jejich muzika mi příjde úplně někde jinde…  

To vše samozřejmě nemusí už být tak úplně pravda, mé otázky jsou kladeny na základě vašeho dema. A mířím tím k další otázce. V jedné skladbě mám, ale paradoxně pocit, že už se nejedná tak uplně o přímočarý black metal ála BURZUM, či ranný IMMORTAL. Malinko mi tam zavaní styl kapel MANES a KHOLD. Ale to jsou jen mé doměnky. Hodně kapel nesnaší takové přirovnání. Mě tak nějak pomáhá se v tom orientovat...  

Ha ha ha. Nebudeme chodit kolem horké kaše. V našich putikách se neustále přirovnávají nějaké kapely k nějakým etalonům, srovnávají se pasáže a podobně… Dá se tady říci, že když tam máme „vychřičnou“ kytaru a murmur, mohlo by se jednat o black metal… „No hele tyvoe pocem ty Manes, tam v tý pasáži, no víš v kerý, no voni to tam voděj pomalu jako Ruune…“ No já nevím, prostě to neřeším. Je fakt, že si občas na koncíku střihnem ze srandy cover od Khold, právě proto, že je podporujem, jsou nám stylově asi nejblíž a proto, že se nám to líbí … Je fakt, že některý kapely si zakládaj na tom, že jsou podobný té či oné kapele. Já sem rád, když se v tom někdo rejpe a nemůže to pořádně zašuplíkovat. Pak vím, že to je Ruune. To, jestli je tam něco jako Manes nebo Khold ať posoudí „hudební patologové“. Svým způsobem mě to těší, ale těžko můžu posuzovat naše dílo.  

Co takhle klávesy, nemyslím ve stylu D.B., ale tak nějak jako SETHERIAL? Tuto otázku jsem si prostě nemohl odpustit, co kdyby?, Že? 

V těch mých původních vizích o Forest sem o klávesách moc neuvažoval. Vono těch klávesáků taky moc není. Ve Forest to všechno nějak vyplynulo ze souvislostí, protože šlo o to udělat tam nějakej spodek, když chyběla basa, ale na můj vkus to tak trochu změkčuje muziku. Někdy to je fakt monumentální, ale s klávesama už to není taková „syrovost“. Ta basa je prostě bič. Poslední dobou přicházím na chuť spíše řidšímu soundu s mrakama harmonickejch, tedy žádný těžký kostelní chóry… Až mi dojdou nápady, tak jako že by se to tak nějak zapatlalo klávesama, aby posluchači jako nepoznali, že to je nuda… Tedy spíše ne. Tak jak to zní v současné době nám všem vyhovuje. Máme rádi tenhle archaickej styl a do toho klávesy moc neseděj. Už sme taky starší páni, že, ha ha ha. Děláme muziku v první řadě pro sebe, pro radost. To nás taky odsuzuje bejt furt v ústraní, mimo hlavní proud zájmu. Kdo si to ale chce poslechnout, tak si nás doufám stejně najde. Klidně si ty klávesy poslechnu v ostatních kapelách. 

Pojďme teď jinam. Hodně dnešních kapel hledá inspiraci v nordické mytologii asatru, runy, atd... Už samotný název kapely RUUNE má takový pohanský nádech. Má tento název nějaký hlubší smysl, nebo jde jen o symboliku? Co si myslíš o našich předcích, máme je nechat spát, nebo se od nich učit? A co křesťanství, pálí Tě to téma? 

Dneska tohle téma docela pálí. Je to škoda. Hodně dlouho si tohle téma brali do huby náckové a vůbec se okolo toho motá i dnes spousta špíny. Smyslem Ruune je poukázat na to, co vlastně Asatru (víra v Ásy, severská mytologie) jako náboženství je, že čerpá  hlavně z lidskosti, hlavně její přirozenosti v kladném smyslu, možnosti volby, možná i pragmatismu, zákonů přírody kolem nás a z moudra našich předků, aby my mohli těchto informací využívat. To nejsou swastiky a runy na uniformách SS, valkýry zpívající pilotům při sebevražedných manévrech. To nejsou symboly zkázy. Nepochopím, jak si někdo může zakládat na takových snůškách hovadstev, jaké vznikly pro nasycení mozků národa v době hospodářské krize! Smyslem Ruune je Asatru očistit,  ne přilévat olej do ohně. Křesťanství, stejně jako nacistická propaganda, jenž nedávají nejmenší možnost volby,  jen Asatru spalují, maskují historii. Historii starší, sahající daleko za století benzínu. Je pro nás osobně nutné šířit pravdu. Nechceme záměrně poškozovat názory jiných názorových skupin, chceme dát lidem možnost posoudit obě strany mince. Dát jim možnost volby, jako smyslu Asatru. Ruune ale není zase jen další propaganda, je to spíše historické, poetické okno do světa člověka jenž prostřednictvím Asatru vzhlíží k zemi v které žije. Aby to mohli pocítit i ostatní. Název Ruune je jen symbolika, logo kapely symbolizuje pukliny v kameni, vytrvalého svědka historie, studnici moudrosti, snědeného zubem času… 

Moc dobře si pamatuji, že ve FOREST, si měl texty převážně o české přírodě, Krkonoše, Labské pískovsce, atd... Co tě k tomu vede? Vím totiž, že některé skladby byly na objednávku, co se textu týče. 

Jsme patrioti, milujeme svou zemi. Copak není krásná? Je tady spousta míst o kterých se dá vyprávět. V dnešním světě mobilů a reklam často lidi zapomínají kdo jsou. Měli by se zastavit, nadechnout se a pořádně se rozhlédnout kolem sebe. Jsme asi snílci nebo magoři, ale to určitý procitnutí je asi právě Black Metal! 

Bude něco i v RUUNE, nebo půjdeš prostě už jinou cestou? 

Bude. Ruune jde ale poněkud dále co se týče pohanství a sebeuvědomění člověka, jako součásti přírody. I my se ale vyvíjíme, hlavně názorově, tříbíme si vkus a to by se mělo projevit i v nových skladbách.

Bio a historie

 

1. Ruune - Demo 2007Demo,  2007, Unsigned,  je k dispozici i v audiofilském formátu DVD-Audio (Dolby Digital, Stereo).                         

4 skladby, 00:13:54 hod.

(Ad Arma!, Permafrost, Krkonoše, Sognefjord), vydáno 04/2007   

 

 

2. Ruune - Folkwang - Promo CD, 2007, Unsigned, je k dispozici i v audiofilském formátu DVD-Audio (Dolby Digital, Stereo).                         

7 skladeb, 00:25:36 hod.

(Ad Arma!, Sognefjord, Permafrost, Krkonoše, Mlhy A Mračna, O Záboru Země..., Heimdall), vydáno 07/2007

      

                                                                

3. Ruune - Thrudheim 2008 - Demo,  2008, Unsigned.                         

4 skladby

(Einherjer, Heimdall, Runstenen, O záboru země), vydáno 03/2008   

 

 

4. Kompilační CD časopisu Hardrocker 08/2009 - speciál, skladba " O Záboru Země..."

 

 

 

 

Texty:

 

Runstenen

Text: Fjord 2008

Hudba: Thorn 2008

Vítr šeptá stěnám fjordů prastarý příběh starší než svět sám časy kdy zela zcela prázdná bezedná propast Ginnungagap vodní vlasy severských nimf hladí klidné hladiny vod jizev zemských nad nimi v samotě nad ztrátou svého bratra zachycuji poslední střípky toho co zbylo z dávných legend jeho kámen ponese na věky mé poselství převzaté dávnými mocnostmi bohů pohanských vede moudrost nejmouřejšího ze všech Asů otec Odinn mé ruce pracují na tomto díle a oči zvlhlé pozorují v dáli koráb plující vstříc vallhale v náruči surtových sluhů nebesa otevřela svou bránu a poslové odinna vyslány jest k Midgardu reci padlí v lítém boji poklesli v krvi a vánici šípů ke své zemi Toto zde já do kamene ryji svou touhu i bolest Futharkem skryji navěky pro budoucí pokolení můj odkaz ať navždy v skrytu dlí.

Einherjer 

Text: Fjord 2007

Hudba: Thorn 2007 

Můj dvorec deštěm a mlhami skrápěn jest teď přišel čas splatit dluh svým bohům oddávám se vstříc hymnám válečných rohů tváře sinalé reků po boku mém stojí na steč se teď rojí hlas mocné lury dává směr ta chladná a krásná mě přijme zem pot meče protivníka barví mé dlaně nářek jak Thorův chorus řinčení zbraní slzy a stesk já neznám neznámému konci se teď oddám hledím k havranům vstříc jenž můj otec vyslal to volá mne k sobě do valhaly síně zlatem vykládané cítím chlad po svém těle kopí v svou hruď já zřím padám k mé zemi můj rodný kraj teď v závoji krvavém vidím krásné to ženy snáší se ke mně teď už vím že mé místo v síni slávy jest poslední podled do kraje očima vyhaslýma jen stává se ze mě EINHERJER!

Heimdall 

Text: Fjord 2007

Hudba: Thorn 2007

Osud všech Ásů byl svěřen do mých rukou v sídle jenž zve se Himinbjorg já dlím strážím most Bifrost Asgard od Midgardu dělící se svým rohem před branami já bdím. Já jenž svůj roh třímám a střežím jak oko v hlavě připraven dát znamení svým bratrům žijícím v paláci jasu obři nechť děsí se rohu mocného hlasu. Mé smysly jsou ve střehu na zemi slyším jak tráva roste poslouchám hukot Elivágů řek jenž plynou k Helu já slyším šumět příboj moře hukot vod vlasů vodních já slyším šum v korunách stromů jasanu Yggdrassil. Norny spřádají osud pomocí run u Urdina zřídla Odin promlouvá s Mimiho hlavou vlk Fenrir poutami trhá Loki v řetězech se vzpíná. Já slyším pláč Freyi nad ztrátou BaldraJá slyším Thorův vůz jedoucí po nebiJá slyším oře moře plovoucí ochranou sluhů NjordovýchVšak vše marné jest Norny již osud upředly Ásové k boji se chystají země se chvěje Most Bifrost hoří zhoubcem stromů had Jormungard se probouzí záblesky na nebi já sluji to bratr vozka Mjollnirem mává v tu chvíli čas můj nastává Gjallarhorn k ůstům přikládám a bratry svolávám pád říše Ásů nastává…

 Krkonoše

Text: Fjord 1998

Hudba: Thorn 1995

Naslouchej vyprávění síly mocné naslouchej proroctví matky přírody naslouchej zpěvu hvozdů mohutné horstvo pokryto jest sněhem hluboké doly zastřeny jest mračny temné hvozdy zpívaj píseň věčnosti vypráví příběh staleté říše hor daleko v zemích severských padá voda z temných stěn mrak se halí na dalekou pouť se dává do bran krkonoš přes široké roviny a mocné hory černá mračna táhnou na krkonoše 

 

Mlhy a Mračna 

Text: Fjord 2007

Hudba: Thorn 1999

Táhnou tichou krajinou jako symbol zemského dechu lesy a pohoří ovanou svým vlhkým závojem doprovázeny matkou bouří a synem deštěm otcem větrem klesají a stoupají v údolí hor oni jsou symbolem živlů  Živlů jenž svádí odvěký boj s paprsky slunce jenž trhá je v cáry závojů skryti před ní uprostřed mokřad pod ochranou korun a kořenů stromů čekají na první ranní rozbřesk jejich pouť je krátká zároveň však dlouhá jsou darem a odkazem zemských duchů mlhy a mračna  tajemné po stráních v roklích plazící a zemský povrch chránící před suchem spalujícím…

O záboru země… 

Text: Fjord 2007

Hudba: Thorn 2007

Mlžný závoj rodného fjordu já dnes zřím naposled v mém čistém srdci věčně bude dlít ten pohled mou zemi choroba svatého moru plení teď mí reci zde na břehu naší vesnice odhodláni hledí vpřed vyplouvám hrátkám Njordovým se oddávám vzpomínku na svou zem v sobě přechovávám zem jenž nikdy již nespatřím přesto však naději do našich srdcí vnáším Pod ochranou mocných Asů já moře svým ořem vln rozrážím zavřela se brána skal za námi s pocitem strašného hněvu a touhy pomstít pobyté bratry jenž vzepřeli se bílému kristu hledím v dáli na obzor V dáli zemi zřím hlas můj teď rekům v uších zní země v mlze se noří mé srdce touhou poznání hoří trám z mého dvorce již v moři pluje toť dědictví mého otce v jeho jménu zbudujem nové dvorce tu v zemi věčného ledu a ohně budem žít země puká oheň jak Surtův jazyk se valí z mocné zátoky se kouří oř moře se v černou pláž noří země horká jest pod nohama našima v naději a hrdosti v návalu radosti bratrů svých nazývám toto místo Reykjavík…

Permafrost 

Text: Fjord 2007

Hudba: Thorn 1999

Uprostřed ledových komnat v nitru a zajetí chladu hledíša cítíš smrtící dech hrozba skrytá číhá v náruči masy zmrzlé půdy vodní toky a neúprosný čas pomalu přibližují tě ke scénáři konce bytí síly jenž dřímají v nitru začínají ožívat… Re: Prohlédls podstatu pravou říše mocného ledu prohlédls a procitl v náruči krutého chladu prohlédls a přijmul osud jenž rovná se zmaru Ledy již pukají vodní toky odnáší sebou poslední naději na budoucnost loď jměnem zkáza chystá náš konec plovoucí na symbolu zemské pomsty jménem permafrost…

Sognefjord 

Text: Fjord 2007

Hudba: Thorn 1999

Tak jako odkaz dávných časů ty válečník za živel vody ty si svou silou podrobil kámen tak jako bratři ruku v ruce navzdory dešti a mrazu větru a slunci krášlíš planetu zemskou a přijímáš úcty pozemských tvorů tak jako nůž krájíš tělo hor… Ty jenž zažils bitvy reků ty jenž si propůjčil domov horským tokům oni po věčnost tě budou hladit svými vlasy vodopádů a navěky zdobit tvojí krásu vodní tříští ty poklidný a zároveň smrtící tvé hlubiny již mnoho lodí pohltili v bitvách a vřavách statečných válečníků  Ledové splazy tak jak jazyky hladí tvou tvář mlhavé cáry křik racků bytostí žijících v tvých svazích lišejník přikrývá tvé tělo ty z nejmocnějších scenérií země sdílíš osud však propůjčil si sám sebe slzám které kanou do tvého vodního srdce ledovcům jenž pláčou svými splazy a touží splynout s tebou ty králi fjordů!