Mladí brněnští symfonikové - O kapele | Bandzone.cz

Mladí brněnští symfonikové classical music / Brno

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • P. I. Čajkovskij: Louskáček – suita: Trepak (ukázka)
    Nezařazeno
  • P. I. Čajkovskij: Tanec švestkové víly (z baletu Louskáček)
    Nezařazeno
  • J. Brahms: Uherský tanec č. 1
    Nezařazeno
  • J. Brahms: Uherský tanec č. 5
    Nezařazeno
  • A. Chačaturjan: Maškaráda – suita: Nokturno (ukázka)
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

Vítěz národní soutěže ve hře studentských orchestrů vypisované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Orchestr Mladí brněnští symfonikové je těleso mladých hudebníků, patřící mezi nejlepší studenty a absolventy všech základních uměleckých škol v městě Brně a blízkém okolí, které spojuje láska k symfonické hudbě všech období. Tvoří jej 60 studentů středních a vysokých škol ve věkovém rozpětí 14 až 26 let. Svým rozměrem a obsazením velkého symfonického orchestru patří mezi jediné těleso svého druhu nejen v městě Brně, ale i v celém Jihomoravském kraji. Dokáže zaujmout nejen mladistvým elánem a emocemi, ale i nevšední dramaturgií svých koncertů a snahou o co nejprofesionálnější výkony.

Orchestr nedávno oslavil 15. výročí svého založení.

Každou sezónu orchestr přichází s novými myšlenkami, jež obohacují základní dramaturgii orchestru. Základní pilíře dramaturgie Mladých brněnských symfoniků tvoří symfonická hudební literatura, repertoár klasické hudby, duchovní hudba a hudba tzv. vyššího populáru. Snahou je zahrnout do programového plánu sezóny co nejbohatší spektrum zajímavých skladeb, projektů a vzájemné mezinárodní spolupráce.

Koncertní činnost orchestru je pestrá. Orchestr pravidelně hraje na benefičních koncertech podporující různé nevládní a neziskové organizace, každoročně pořádá vánoční koncerty, jejichž popularita a návštěvnost stále roste a tím se zvyšuje i jejich počet. Orchestr je také zván na mnohé hudební festivaly tuzemské i do zahraničí.

Orchestr provádí jak malá, tak i velká vokální díla, při nichž spolupracuje s tuzemskými i zahraničními vokálními sbory a sólisty. V dubnu 2005 orchestr nastudoval ve spolupráci se švýcarským studentským sborem Kanti-chor Chur středoevropskou premiéru díla současného autora Johna Ruttera Magnificat kterou pod vedením dirigenta Christiana Kluckera (CH) provedl v městě Brně (CZ) a v městě Chur (CH). Jako zhodnocení vysoké interpretační úrovně provedeného díla se orchestru dostalo na koncertech "standing ovations" a pozitivních kritik tamních deníků.

Bio a historie

Vznik MBS v roce 1994 podnítila společná idea všech ředitelů brněnských ZUŠ obohatit dosavadní model brněnského základně-uměleckého školství o zcela novou dimenzi, a to profesionálně vedený symfonický orchestr, který bude představovat alternativu zejména pro ty žáky a absolventy ZUŠ, kteří sice netouží po kariéře profesionálního umělce, ale mají vřelý vztah ke klasické hudbě a chtějí zakusit atmosféru symfonického tělesa. Od svého zrodu orchestr uspořádal stovky koncertů téměř ve všech zemích středoevropského regionu (kromě ČR nejčastěji Švýcarsko, Rakousko, Polsko, Slovensko) a může se pochlubit i účastí na několika zahraničních mezinárodních hudebních festivalech, mj. Festivaly Eurorchestries v Poitou-Charent a Charente Maritime, Francie a(2004) a Shizuoka, Japonsko (2006).

Mladí brněnští symfonikové se snaží zaujmout především sérií velkých a interpretačně náročných projektů, jejichž cílem je věnovat pozornost skladbám vysoké hudební kvality, které jsou profesionálními orchestry často neprávem opomíjeny. Každá koncertní sezóna se tak již tradičně nese ve znamení jednoho takovéhoto projektu. Z nedávné minulosti lze uvést např. předloňské nastudování a provedení 4. symfonie Josefa Bohuslava Foerstera Velká noc. Loni byla sezóna ve znamení přípravy a natáčení CD symfonických tanců; se stejným repertoárem orchestr s úspěchem vystoupil na MHF Špilberk. Letos je hlavní událostí provedení Dvořákovy kantáty Svatební košile, postupně ve spolupráci se švýcarským sborem kanti-chor chur v Brně a ve švýcarském Churu, a poté Mátlovým akademickým sborem spolu s Virtuosi di Mikulov v Brně v Besedním domě, na velkém nádvoří hradu Špilberk v rámci MHF Špilberk, v klášteře Rosa coeli v Dolních Kounicích a na Festivalu pěveckých sborů Kampanila '09 v Mikulově.

Další významným počinem orchestru je pořádání vánočních koncertů v brněnských i mimobrněnských chrámech. Citlivě zvolený repertoár spolu s obsazením velkého symfonického orchestru, které je velmi často doplněno o profesionální pěvecká sóla či třeba dětský pěvecký sbor každoročně vytváří jedinečnou atmosféru, která dokáže každého posluchače zasáhnout do hloubky nitra.

Nejdůležitějším měřítkem úspěchu pro všechny hráče MBS kladná odezva publika po dobře odvedeném koncertě, o kvalitách orchestru však může svědčit mj. i zisk 1. místa v národním kole soutěže pořádané MŠMT ČR v kategorii žákovských orchestrů na jaře 2009 či velmi příznivá domácí i zahraniční hudební kritika, často vyzdvihující kvalitu interpretace MBS i ve srovnání s profesionálními orchestry.

Orchestr sdružuje 60 studentů a absolventů středních a vysokých škol, povětšinou mezi 14 a 26 lety. Všechny hráče přitom spojuje radost ze hry a společného prožitku, ale i touha po předvedení co nejlepšího výkonu a snaha každého hráče přispět k vytouženému úspěchu co největším dílem.

Potřebné zázemí, finanční podporu i personální zabezpečení nutné pro činnost orchestru poskytují brněnské základní umělecké školy. Sídlem orchestru je ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose, Došlíkova ul., Brno-Juliánov. Šéfdirigentem a hybnou silou veškerého orchestrálního dění je Tomáš Krejčí.

Tomáš Krejčí pochází z Jihlavy. Absolvoval konzervatoř a JAMU v Brně v oboru sólový zpěv a AMU v Praze v oboru dirigování (prof. Jiří Bělohlávek). Je uměleckým vedoucím Komorní opery JAMU a Janáčkova akademického orchestru; v čele Mladých brněnských symfoniků stojí již 15 koncertní sezónu.

Jako dirigent spolupracoval se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně, Filharmonií Hradec Králové, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Talichovým komorním orchestrem Praha a Komorní filharmonií Pardubice. Podílel se na nastudování oper Z. Fibicha – Helga (Ústí nad Labem, Praha), Pergolessi – La serva padrona (Praha) a V. Blodek – V studni (slavnostní znovuotevření divadla ve Znojmě). V letech 1996-2000 působil jako druhý dirigent Českého filharmonického sboru Brno.

Jako zpěvák se v roce 1991 zúčastnil mezinárodních pěveckých kurzů Mitte Europa a nastudoval roli Papagena v opeře Kouzelná flétna W. A. Mozarta. Natočil řadu nahrávek současných autorů pro Český rozhlas Brno. V současné době se věnuje převážně oratornímu oboru, např. J. Haydn – Stvoření (koncertní turné SRN), W. A. Mozart – Korunovační mše, Requiem (nahrávka pro ČT), B. Martinů – Polní mše (festival SRN), A. Dvořák – Te Deum, F. Schubert – Mše G-dur (nahrávka CD). Je zakladatelem a uměleckým vedoucím mužského vokálního kvarteta Q VOX.

Programová nabídka:

J. Brahms: Uherské tance č. 1, 5, 6
A. Borodin: Polovecké tance
P. I. Čajkovskij: Louskáček – suita (Pochod cínových vojáčků, Tanec víly, Trepak, Arabský tanec, Čínský tanec, Tanec pištců, Květinový valčík)
A. Dvořák: Slovanský tanec č. 1, 4, 8
A. Chačaturjan: Maškaráda – suita (Valčík, Nokturno, Mazurka, Romance, Galop)
A. Chačaturjan: Šavlový tanec
B. Martinů: Le Jazz
A. Marquez: Tanec č. 2
+ repertoár aktuální koncertní sezóny
+ aktuální vánoční repertoár