Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Jižanský Mlejn southern rock-blues / Hřmenín

„Summer Southern Sessions“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

Členové

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Zobrazit kontakty

Dodatečné info

Jižanský Mlejn letos už podvacáté!

V sobotu 21. června proběhne už 20. ročník Summer Southern Session Mlejn 2014. Jak to celé začalo a kdo tam letos vystoupí? Odpovědi najdete v našem článku.

Bio a historie

Český „Woodstock jižanského rocku“ se letos dožívá kulatého 20. výročí své existence a bylo by docela slušné si na těchto stránkách připomenout, o co se vlastně jedná.

To přirovnání k Woodstocku jsem si dovolil ani ne tak z důvodu velikosti a návštěvnosti, ale spíš kvůli důležitosti a zásadnosti tohoto festivalu v propagaci a podpoře southern rocku u nás. Kromě Žlutého psa na tomto festivalu v minulosti hrály snad všechny domácí kapely, které měly, nebo dodnes mají k českému southern rocku, co říct. Ale pojďme pěkně popořádku.

Hledání místa k hraní

Všechno vzniklo v podstatě náhodně, jak už to tak bývá. Po vzniku kapely MBA Band v roce 1991 v Mladé Boleslavi nastal problém, kde hrát. Jednou z možností byl areál bývalého mlýnu na začátku (nebo na konci, záleží, odkud přijedete) vesničky Hřmenín asi pět kilometrů od Libáně, v krásné přírodě mezi Jičínem, Sobotkou a Dolním Bousovem.

Tuto nemovitost vlastní parta skvělých lidí, která tam už od dávných dob pořádala pro své rodiny různé akce pro děti i dospělé. Jelikož na Mlejn jezdili od mládí i Roman a Libor Kosinovi, muzikanti MBA Bandu, byl tip na tuto lokalitu docela očekávatelný. Jedno z prvních hraní kapely se odehrálo právě zde, dá se říci na domácí půdě. Někdy v roce 1992 uspořádal MBA Band na Mlejně větší koncert tří kapel Jelly Roll (hard rock) Švihadlo (reggae) a MBA Band (rock), ale to se ještě nedalo mluvit o festivalu jižanského rocku. Ani domácí MBA Band ještě nebyl zcela nasměrován „na jih“. Někdy v té době se už v hlavě Romana Kosiny rodil plán na pořádání pravidelné akce v termínu, který se plus, mínus týden nemění celých 20 let. Poslední celý víkend v červnu.

Vyrážíme na jih

No a pak to přišlo. V roce 1993 díky Milanovi Fibigerovi a Karlovi Zástěrovi se kluci z MBA Bandu dozvěděli, že v Praze žije „nějaký strejda“, který je expert přes Southern Rock. Tím strejdou byl Zdeněk „Zen“ Syrový. Uběhl další rok a Romanovi se podařilo dostat na Mlejn, dnes již neexistující legendu, General Lee, a bylo hotovo. Tudy vede cesta NA JIH!!! A festival jižanského rocku MLEJN byl na světě.

Další rok se kluci z MBA Bandu zúčastnili v Holčovicích na Bruntálsku akce, kterou pořádal Dixie Spolek přátel jižanského rocku. To byla sešlost lidí, co propadli jižanské muzice. Spousty nových kamarádů, kteří měli srdce na dlani a do dneška na setkání všichni s láskou vzpomínají. (na Velké kongresy„Spolku“ se opravdu nedá zapomenout. pozn.autora)  

Na příští ročník přijeli snad všichni a byla to jízda. To už se Mlejn jmenoval oficiálně SUMMER SOUTHERN SESSION a od té doby frčí každý rok nepřetržitě až do současnosti. Vždy se sjede osm až deset kapel a za nimi dorazí přibližně tři stovky fanoušků.

Svatba i podzimní bratr

13. ročník festivalu v roce 2007 zahájila svatba autora těchto řádků. Jak jinak, než v kostýmech z doby občanské války Severu proti Jihu. Pro všechny zúčastněné, svatebčany i pro dopředu nic netušící návštěvníky festivalu, to byla nečekaná podívaná (viz úvodní fotka).

Aby toho nebylo náhodou málo, tak od roku 2006 ke staršímu „letnímu“ bráchovi přibyl i mladší „podzimní“ sourozenec – tedy „Podzimní Mlejn“. To už se samozřejmě nedá hrát venku, ale v příjemně vytopeném sále Mlejna odehrají dvě až tři kapely a bývá to příjemně zakončený rok se southern rockem.

Dvě dekády plné muziky

Za těch dvacet let se na pódiu Mlejna vystřídalo velké množství kapel a aspoň na některé by se patřilo vzpomenout. Těm, na které si nevzpomenu, se moc omlouvám.

General Lee, Pumpa, The Cell, MBA Band, Stetson, Stará Cesta, Ohnivá Voda, Vejfuk, Bimbas Band, Sweet Pain, Louisianna Alley, Little Fish, Miki Kadlečík, Blue Rocket, 1202 Station, Velká Voda, Petr Bultas Band, Last Rebel, Second Band, Slow Fingers, Blackies, Old Boars Band, Lemon Nashville, El Camino, JindraVobořil a Los Vobos, Tomáš Homuta. Dvakrát na Mlejně vystoupily taky zahraniční kapely. Nejprve v roce 2004 J.J.Band z Polska a pak v roce 2005 Flatman z Německa.

Největší zásluhy na udržení této skvělé tradice lze bez nadsázky připsat Romanovi a Liborovi „Líbovi“ Kosinovým. Ani oni dva by na to ale sami nestačili a tak ještě zmiňme i všechny ty domácí „Mlejnské“, kteří se starají o pohodu a plná břicha návštěvníků. Nemůžu taky zapomenout na „doživotního“ prezidenta Dixie Spolku přátel jižanského rocku Pavla Hartla, jenž dlouhou dobu stál na čele aktivit Spolku, sehrál důležitou úlohu v propagaci southern rocku v Čechách a na Moravě a dodnes je ctěn a zván jako velká osobnost na nejrůznější slavnostní chvilky, jako jsou například křtiny CD jižanských kapel.

Letošní ročník

Obloukem se vracím na začátek tohoto článku. 21. června 2014 cca od 13:00 se ve Hřmeníně uskuteční 20. ročník Summer Souther Session Mlejn 2014. Všichni potenciální návštěvníci se můžou těšit na vystoupení těchto kapel:

  • 14:00 – 14:45 ZZ TOP RECYCLER (Liberec)
  • 15:00 – 15:45 OLD BOARS BAND (Mělník)
  • 16:00 – 16:45 BLACKIES (Mladá Boleslav)
  • 17:00 – 17:45 BANDOLEROS (Liberec)
  • 18:00 – 18:45 LITTLE FISH (Praha)
  • 19:00 – 19:45 SWEET PAIN (Praha)
  • 20:00 – 20:45 FREE RIDE (Praha)
  • 21:00 – 21:45 BLUE ROCKET (Teplice)
  • 22:00 – 22:45 EL CAMINO (Česká Třebová)

Dixie s vámi, DALIŠ

http://www.radiodixie.cz/clanek/jizansky-mlejn-letos-uz-podvacate

Fanoušci: 0

Žádní fanoušci

Spřízněné kapely: 0

Žádné spřízněné kapely

Podobné kapely

K vypsání podobných kapel nemá kapela dost fanoušků.

Podobnost se určuje podle počtu společných fanoušků.

Statistika profilu

Návštěv dnes
1
Návštěv celkem
598
Poslechnuto skladeb
252
Profil registrován
15.11.2016