Bosá pointa - O kapele | Bandzone.cz

Bosá pointa alternative-blues / Brno

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Stromy let (live 7.6.12)
    Nezařazeno
  • Blues o děvčátku a labutích (live 7.6.12)
    Nezařazeno
  • I. Potopa-Nikde-Úvod (live 12.5.11)
    Nezařazeno
  • II. Potopa-Nikde_Nikde nebýti (live 12.5.11)
    Nezařazeno
  • III. Potopa-Nikde_První vlna (live 12.5.11)
    Nezařazeno
  • IV. Potopa-Nikde_Druhá, Nikde-Třetí (live 12.5.11)
    Nezařazeno
  • V. Potopa-Nikde_Čtvrtá, Pátá, Šestá (live 12.5.11)
    Nezařazeno
  • VI. Potopa-Nikde_Sedmá, Osmá-Nikde (live 12.5.11)
    Nezařazeno
  • VII. Potopa-Nikde_Devátá, závěr (live 12.5.11)
    Nezařazeno
  • Blues v modré a bílé (live 7.6.12)
    Nezařazeno
  • Večer (live 12.5.11)
    Nezařazeno
  • Výstředník (live 7.6.12)
    Nezařazeno
  • Když prvně zaprší (live 12.5.11)
    Nezařazeno
  • Když maso duše (live 12.5.11)
    Nezařazeno
  • Poetika (live 12.5.11)
    Nezařazeno
  • Na tomto místě (live 12.5.11)
    Nezařazeno

Členové skupiny

Nástrojové obsazení: Bicí
Nástrojové obsazení: Zpěv
Nástrojové obsazení: Kytara

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

 

Hudba na pomezí žánrů, nezávislá a snad i trochu jiná...

   

Bosá pointa působí v současné době ve složení:

   Tomáš Bělka  –  klávesy, kapelník, autor hudby

    Zuzana Straková  (Jelínková) –  zpěv, kytara

    Jana Mertlová  (Hořčicová) –  zpěv

    Bohumil Bárta  –  kytary, zpěv

    Alexandr Mertl  –  rytmické nástroje

    Dalibor Dunovský  –  basová kytara

 

Bio a historie

V letech 1977 – 1982 se Brnem pohybovalo několik mladých lidí, které na čas spojil zájem o hudbu. V roce 1986 se rozešli a zkoušeli to jinak, jinde, s jinými… V zimě roku 2009 se většina z nich sešla, aby to opět zkusili spolu. To je celé.

 

Bosá pointa – pohled (skutečně již) do historie

(podrobnější verze určená zájemcům o obor a pamětníkům…)

Období před….

1977 – Tomáš s Janou se setkávají v Brně na gymnáziu (první rockové skupiny: Quo vadis a Rockton, první zhudebněné básně a první úspěchy na pěveckých soutěžích Třinecká loutna a Mladá píseň Jihlava).

1981 – Tomáš se stává členem rockové formace Problémy a potkává zde Bohuna, rockera tělem i duší. V následujícím roce se k nim přidává i Jana.

1982 - Problémy se podílejí na uspořádání minifestivalu rockových skupin v Semilassu za účasti známých amatérských formací: Kern, Dogma Art, Vitacit, Tamis. Pro další vývoj bylo důležité první společné vystoupení skupiny s recitátorem Mirkem Kováříkem v klubu Horizont (Brno - Lesná), tentokrát spíše unplugged. Zde zazněly Tomovy zhudebněné básně. Činnost kapely skončila odchodem lídra a kapelníka Luďka Anděry na vojnu.

Tomáš se začal zhudebňování poezie věnovat systematicky a žádná báseň, byť by byla sebeméně zpěvná, si před ním rázem nebyla jista. Texty, které si vybíral, byly hlavně z dílny české avantgardy 20. až 40. let dvacátého století (Jiří Orten, Jaroslav Seifert, Vítězslav Nezval, František Halas), z  50. a 60. let básně Josefa Kainara a Václava Hraběte. Společně s Janou byli zváni jako hudební partneři do klubových pořadů Mirka Kováříka. Na podzim přizval Tomáš do jednoho z nich, na projekt Elegie z poezie Jiřího Ortena, další hudebníky: duo Zdeňka Němečka (Dogma Art) a Zuzanu Jelínkovou a Honzu Fialu s jeho tehdejší hudební partnerkou Evou (mimochodem to byl moc hezký večer, záznam bohužel není).

Období s….

1982 – podzim – vznik skupiny Bosá pointa. K Tomovi a Janě se přidává nejprve Bohun a o něco později Zuzana.

1982 – 1983  - poměrně rychle se nám podařilo nazkoušet celovečerní program.

Důležitým bodem bylo dokončení hudební skladby Potopa-Nikde na text Františka Halase.  Během tohoto roku jsme opět několikrát vystoupili společně s Mirkem Kováříkem. Koncertovali jsme především po brněnských klubech (Horizont, Topas, Vysokoškolský aj.) a v prosinci 1982 jsme vystoupili v pražském klubu Řeznická. Absolvovali jsme také několik společných koncertů s tehdy začínajícími písničkáři Slávkem Janouškem a Václavem Koubkem.

Poslední koncert tohoto období se uskutečnil v Prostějově v rámci přehlídky Wolkerův Prostějov. Uvedli jsme zde hudební skladbu Potopa-Nikde na tzv. inspiračním představení pro účastníky přehlídky.

Po prázdninách roku 1983 kapelu opustil Bohun.

1983 – 1984 -  na uvolněné místo jsme přizvali Honzu Fialu (dříve např. Adam a Eva, spolupráce s Folk Teamem aj.) Tento zkušený muzikant nám umožnil prakticky bez pauzy pokračovat ve vystupování po různých klubech a přehlídkách (Leitnerka, únor 1984,  Točkolotoč Břeclav, červen 1984). V této sestavě jsme ve studiu Brno ČT nahráli píseň pro hudební Studio B (píseň Miss Gada Nigi na báseň Jaroslava Seiferta). V rozhlase jsme nahráli písně Černá mše (hudba Jan Fiala, text Jaroslav Svozil) a Výstředník (hudba Tomáš Bělka, text Jaroslav Seifert). Ukázalo se, že představy Honzy o dalším směřování skupiny byly poněkud odlišné a tak na podzim 1984 skupinu opouští. (V krátké době nato založil úspěšnou skupinu Avocado).

1984 – 1986 - Náhradu jsme hledali poměrně dlouho. Zuzana začala v této době zpívat s rockovou sestavou Vabank, kam následně přizvali i Janu. Poznaly zde všestranného kytaristu Michala Hanáka a bubeníka a perkusionistu Sašu Mertla. Následně oba přijali pozvání a stali se členy Bosé pointy. V této sestavě jsme začali zkoušet v létě 1985. Během podzimu jsme začali opět koncertovat po klubech a přehlídkách (Tišnov, Opava – vítězství v soutěžní přehlídce). Nahráli jsme také druhou píseň pro Českou televizi (pohostinsky se natáčení zúčastnil i Bohun Bárta, bohužel k další spolupráci nedošlo).

Vyvrcholením sezóny 1985-1986 byla účast na tehdy jediném velkém nadžánrovém festivalu v Československu: Porta (červenec 1986 - Plzeň), kam jsme postoupili sítem výběrových předkol. Zažili jsme, jaké je to stát v pověstném plzeňském „lochotínském kotli“. Měli jsme zde také společný recitál s Folk Teamem a recitátorem Miroslavem Kováříkem, který celý festival moderoval. V interpretační soutěži jsme získali „čestné uznání za osobitou interpretaci moderní české poezie“. Se samostatným recitálem jsme vystoupili i na Folkových prázdninách v Telči.

Na podzim Tomáš definitivně ztratil trpělivost s krocením „svých žen“ a mladých hudebníků, kterým se stále cosi nezdálo…. a ohlásil ukončení činnosti kapely. Poslední koncert jsme odehráli v říjnu 1986 v brněnském klubu na Charbulové.

Období bez …

No a žilo se dál, bez Bosé….

1983 – 1987 – Bohun působil v hardrockovém triu Toga (baskytara, zpěv), 1985 – 1987 ve folkrockové formaci Polojasno (kytara, zpěv), kde jej po odchodu na vojnu nahradil Tom Jégr.

1986 – Saša s Michalem odešli do jiných seskupení (B Komplex, Lidské bytosti – zárodek budoucí kapely Narvan). Později se Michal stal profesionálním hudebníkem. 

1987 - Zuzanu přizvali ke spolupráci na projektu Domácí lékař známí brněnští muzikanti Josef Ostřanský a Vladimír Václavek. Absolvovali řadu vystoupení po klubech a nahráli společně 2 - CD Domácí lékař (Indies).

1987 - Tomáš si vyzkoušel jiný žánr – spolupodílel se na vzniku punkové legendy Zeměžluč, v níž hrál první dva roky na basovou kytaru.

1997 – Zuzana se sešla na společném projektu ENS se členem skupiny Hrozně Martinem Kozlovským (další Vojta Sax, Tomáš Frohlich /Ty syčáci/, Pavel Magnusek /Létající inženýři/) Společně také natočili CD (Indies).

Ačkoliv skupina neexistovala, většina z nás udržovala přátelský kontakt. Jak přibývalo dětí, práce a zájmy se začínaly různit, interval těchto kontaktů se prodlužoval…

Léto 1997 – pokus obnovit hraní…brzy přerušen dalšími mateřskými povinnostmi Zuzany i Jany.

V následujících letech Tom občas hovořil o tom, že by bylo dobré si někdy zahrát, ale brali jsme to už jako takový přátelský „folklór“.

Současnost, opět s …

Podzim 2009 – byli jsme pozváni ke společnému koncertu se skupinou Avocado v klubu Leitnerova. Přes jisté potíže s organizací zkoušek - dnes žijeme nebo pracujeme roztroušeni po republice, studujeme (!) a máme dohromady 12 dětí (!!) - se koncert uskutečnil 27.1.2010. Reakce publika byla velmi příjemná. „Vyprahlost“ po aktivní hudební činnosti byla tak velká, že jsme se rozhodli i přes již zmíněné překážky činnost skupiny obnovit a hrát dáááál! (Děkujeme tímto Honzovi Fialovi a Julii Blažkové, vedoucí klubu Leitnerka s dobrou pamětí, za to, že jsme je ke společnému koncertování napadli právě my).

2010 – 2011 – o prázdninách jsme znovu, v novém aranžmá, nazkoušeli skladbu Potopa-Nikde a uvedli ji na podzimním koncertu 13. 10. na Leitnerce.

Skládáme a zkoušíme nové věci, občas tápeme, hledáme, hádáme se a těšíme se na věci příští….

1. věc příští: naši řadu rozšířil baskytarista Dalibor Dunovský !!!

Na jaře jsme vystoupili na dvou koncertech:

12.5. na Leitnerce v Brně,

20.5. v divadle Dobeška v Praze.

V létě jsme si zahráli na festivalu Slávka Janouška Janouškovo Ústí aneb muzikanti v Cakli v Ústí nad Orlicí.