Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Barevný nátěr rock-alternative / České Budějovice

„Kapela není aktivní“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

Členové

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

barevný nátěr je jihočeská osobitá kapela čtyř mazaných kluků, kteří své životní zážitky destilují do cestovatelských, environmentálních, politických a živočišných tanečních písniček. Na pódiích je předvádí v divokých a hravých vystoupeních, která jsou stejně výživná pro zamyšlené posluchače textů jako pro rozvášněné tanečnice.

 

Youtube Video o7nqVDypu3EYoutube Video o7nqVDypu3E

Další veselé hejbací obrázky naší kapely jsou k vidění na:

My na youtube

Více písniček, fotek, informací a videí  na www.barevnynater.cz

Interní humor barevného nátěru:

"V tý Praze hrajeme od šesti, takže když mi ten autobus z Budapešti přijíždí na Florenc v pět, tak to v pohodě stihneme..."  (hahaha... Vaškova skvělá úvaha, která se bohužel ukázala naprosto lichou... 12.8.2008)

Poezie z koncertů:

"Vy máte čas na svoje hlavy?!" (Honza, na koncertě plném načírovaných pankáčů, Kaplický Randál, 15. listopadu 2008)

"Před Brnem, za Brnem, nikdo nesmí stát, jinak nebudem hrát." (modlitba v koloně na totálně ucpané dálnici na Brno při cestě na koncert do Českého Těšína, který jsme těžce nestíhali, 4. 10.2008)

"My jsme vlastně takový kočovní komedianti..." uvědomil si Vašek před sobotním koncertem v Chocni, kam jsme právě dovalili z pátečního koncertu v Českým Těšíně, "to je krásný... to jsem vlastně vždycky chtěl..." (5. 10. 2008)

"Pane vrchní, kolik je hodin, můžeme ještě hrát?" zeptali jsme se závěrem koncertu v Táboře. "No tak jestli vás to ještě baví..." odpověděl hostinský, na což Mejla reagoval: "Baví nebaví, je to práce jako každá jiná," a obrátil se do prázdného sálu "někdo třenba kope na stavbě, my zase vyprodáváme arény..."

"Do fabriky s váma, študáci zasraný!"  Tetovaný fanoušek v džínovině, poté, co z pódia slyšel, že následující písnička je o prázdninových cestách. Velbloud, 27.7.2007

"Tohleto je SKA, tak skákejte, prasata líný!!!"  Fanoušek a muzikant Honza Priester během běloruské písničky Jak tvrdá je ruka šenka? vběhl na pódium a zmocnil se mikrofonu, protože už se nemohl dívat na to, jak se posluchači pouze pohupují... Velbloud, 27.7.2007

"To se holt nic nedá dělat, vždycky když někde hrajem, tak zrovna ve vedlejší hospodě hrajou U2..." Mejla, 28.6.2007 při pohledu na plné náměstí při koncertu Sto zvířat ve chvíli, kdy jsme měli hrát o sto metrů dál... 

"Zpěvák dobrý, ale co sakra ty ponožky v sandálech?!"  Pozorné dívky, 15. 6. 07, Desert Brno. Budeme o tom pře-mej-šlet...

"Tak tenhleten si sám neodnese ani to svý kombo..."  (neznámý posluchač, poté co si Vašek vedrem sundal košili, 2. 6. 07 Velbloud ČB) - Viděl jsi někdy Mejlu, siláku?

Poezie ze zkušebny:

"Jirko, když už neřešíš ty tóny, tak zkus aspoň ten rytmus "  (Tomáš, 30.1.2007 )

"Tam pořád něco cinká, tam nesmí furt něco cinkat...!"  (zoufalý Vašek se snaží přesvědčit Jirku, aby nehrál tolik činelů, 16.7.2008)

Poezie pro vydavatele, manažery a boháče šoubyznisu:

Jsme hezcí kucí
hezoun drsňák intoš i rodinej typ
s náma se přece musí
povíst natočit bezvadnej komerční klip...

Jak o nás básní ostatní:

Totálně ulítlá jihočeská kapela Barevný nátěr vznikla z původní formace Marná snaha, což asi nejlépe vypovídá o jejím postoji k tomu stát se slavnou. Proti své vůli však byla vtažena do víru dění, když jasně zabodovala hitovým songem Není špatný se podívat do Granady, který svým funkovým nábojem, skandovaným rapem a nezastíranou sebeironií připomněla první eponymní album dnešních stadiónových velikánů Red Hot Chili Peppers. A pokud na jejich bandzone profilu zabrousíte na fota z koncertů, zjistíte, že se nejedná o jedinou podobnost...

- soutěž INKUBÁTOR, duben 2008

Tahle kapela se vážně vyblbne úplně ve všem. Počínaje muzikou, texty, miliónem rúzných finesek, kterýma každou písničku prošpikují, jejich skladby jsou plné inteligentního humoru. Přidejte k tomu chytlavé popové refrény, melodie, které se vryjí do hlavy na první poslech a máte přibližný obraz Barevného Nátěru....Jsme moc zvědaví, jestli bude Barevný Nátěr naživo stejný nátěr, jako je jejich hit "Do Rádia", který je jednou z nejposlouchanějších skladeb na Bandzone.cz.

- Bandzone Night, březen 2008

Hezké, občas i lehce vtipné, hlavně že to lidi baví, ale pro příště si je klidně nechám ujít.

- Dominika Jiroušková, musicserver.cz, reportáž z koncertu v Chapeau Rouge, 29.1.2009

Opakovaně poslouchám ty vaše písničky a líbí se mi čím dál víc. Jste dobrý.

- náš strýc Jaromír, 4. 2. 2009

Bio a historie

barevný natěr - hezcí klucí:

  • Mejla "MUF" Mrkvička: kytarista, hlasatel, operátor svého domácího nahrávadla, lepič plakátů a tiskař obalů na cédéčka, řidič-abstinent, logistik, bedňák-slaboch, svačinář
  • Vašek Wortner: hlasatel, kytarista, pomocný řidič, lepič a tiskař plakátů, bedňák všeobecného využití, vedoucí strategického plánovacího oddělení
  • Jirka Červenka: bubeník, bedňák-silák, pálič cd, ponocný řidič, pražský ubytovatel kapely, plátce daní
  • Tomáš Wortner: basák, webmaster, podpůrný řidič, lepič a tiskař plakátů, bedňák všeobecného využití, hlavní rytmický dozorce

MANIFEST BAREVNÉHO NÁTĚRU:

Šeď všednosti se na nás valí. Oko chřadne, cit planí. Člověk vysychá. Přitom však postačí pouze povrchní popření podstaty šedi – a rázem jsme svědky té iluze, že vše svrasklé a tuhé vskutku ožívá – stačí jen ve stavu emulze nanésti vrstvičku barviva.

Metodu tuto lze použít všeobecně – na beton a paneláky: vždycky platí barvy laky!

 

Naprostá historie kapely barevný nátěr

Jako prvopočátek kapely barevný nátěr se traduje jedno odpoledne roku 2000, kdy se bratři Wortnerové náhodně potkali na hodině kytary s Mejlou Mrkvičkou, který chodil ke stejnému učiteli.

Mejla měl ještě pěkný vlnitý vlasy, takže se jasně hodil do právě vznikající kapely. Vašek přesvědčil ještě svého spolužáka a dlouholetého kamaráda Tomáše Řídela, aby to to s nimi odbubnoval.

Kapela byla na světě, jmenovala se Marná snaha a taky to podle toho vypadalo. Všech pět posluchačů prvních koncertů v Českých Budějovicích by o tom mohlo vyprávět... Právě v těchto těžkých začátcích je třeba vidět kořeny pocitů naprosté marnosti, které se jasně odrážejí v pozdější tvorbě (například v dnes slavné písničce Do rádia).

Zpočátku nápady vycházely z rodinné dílny bratří Wortnerů (dodnes se dochovala pravděpodobně jen písnička Zkroucený záda, známá především díky podařenému klipu natočenému v jižní Itálii), později je tvořivostí jasně převálcoval Mejla. Z jeho bezedné studnice hudebních nápadů a ze společných džemů na zkouškách vznikly všechny ostatní písničky. Vašek nosí ojedinělé hudební nápady a víceméně zůstává u sbírání životních zážitků a jejich zhmotňování do textů.

Texty barevného nátěru odráží šedé, nevšední i smyšlené zážitky jeho členů.

V létě 2004 se kluci seznámili s bubeníkem Jirkou Červenkou na Rockových kurzech, v českých poměrech známou letní muzikantskou dílnou a líhní nekalostí všeho druhu. Můžeme říci, že i barevný nátěr se vylíhl právě tam – Jirka nedával klukům spát, protože cvičil od božího rána, za což ho kluci prvně nenáviděli a pak vzali do nové kapely barevný nátěr.

Po roce společného hraní se barevný nátěr na stejném místě setkává s Vítkem Benešem, současným klávesákem kapely United Flavor, který jim naprosto nezištně nabídl možnost natočit u něj doma nahrávku. Tak vzniklo první demo UNITED COLORS OF BETON (2005).

V tomto roce Vašek začíná studovat v Brně, což vedlo k posunu posluchačské základny směrem na východ – kapela zažívá první koncerty v brněnských klubech BigBít a Dessert.

V tomto roce kapela také vedle Brna symbolicky dobývá hlavní město Prahu nezapomenutelným vystoupením v klubu Rock Café (10.12.2005).

Následující rok kapela podvodně vyhrává nahrávání zdarma v karlovarském studiu, muzikanti totiž masivně hlasovali sami pro sebe, zakládaje si stovky falšovaných emailových adres. Z těchto nahrávek poskládali své první studiové demo Milujte mě a množte mě! (2006).

Na tomto albu se odráží nové životní zážitky, jako je cesta stopem do Španělska (Viajero sin dinero), pocit neukojené živočišnosti (Jsem kus živočicha) i první environmentální texty (Mrtvá kočka). Křest tohoto alba byl překvapením pro budějovické publikum, protože fanoušci z Brna je v domácím klubu Velbloud málem přečíslili a navíc dorazili i s transparentem.

Vedle dvaceti odehraných koncertů po klubech a festivalech byla kapela ve stejném roce vybrána reprezentovat Jihočeský kraj na FanFestu mistrovství světa ve fotbale v Mnichově.

Na jaře 2007 kapela v českobudějovickém klubu Velbloud pokřtila promo Ostří hoši. Na tomto disku se objevuje první politicky laděný text (Jednou se vzbouří Elišky...!) a předeším kontroverzní klip Ležérně natažená, kde se v plné míře projevuje osobitý humor barevného nátěru – schopnost smát se sami sobě.

Ve stejném roce, 25. dubna 2007 kapela roztancuje přeplněný brněnský klub Favál během studentského festivalu Pařeniště, což muzikanti dosud považují za svůj nejlepší koncert všech dob.

V září 2007 odjíždí Vašek na půl roku do španělské Granady sbírat zážitky na novou desku (vzniká tu například písnička Neni špatný podívat se do Granady).

Na začátku roku 2008 se barevný nátěr dostal na promo hudebního servru Bandzone.cz, což mu přináší nové fanoušky a nabídky na koncertování, písnička Do rádia po několik týdnů kraluje tamní hitparádě.

Od jara 2008 kapela zásluhou manažera Ondry Nečase opět zahajuje intenzivní koncertní maraton.

V dubnovém čísle časopisu FILTER vyšla na CD naše písnička Do rádia, čímž se posunula zase o kousek blíž k místu jejího určení.

Ve stejném měsíci kapela postoupila do finále soutěže Garážmistr v kategorii Rock, díky klipu Ležérně natažená.

V červnu 2008 vybrala porota soutěže Inkubátor barevný nátěr jako horkého favorita, kapela tak vyhrává natáčení prvního oficiálního singlu v pražském studiu 3bees.

O měsíc později se kapela na jednom festivalu setkala s Tomášem Kurfürstem, basákem z Mig 21. Slovo dalo slovo, a v lednu 2009 v jeho pražském studiu nahráli první vymazlený singl Do rádia. S velkou slávou ho pokřtili 10. března 2009 v pražské v Akropoli, při společném koncertu s Xindlem X.

Díky němu se také tato písnička o pár měsíců později dostala do éteru Českého rozhlasu Regina, čímž se kapele splnil zásadní životní sen, ke kterému po několik let směřovali své veškeré naděje. Otázkou zůstává - a co teď?

PRODUKTY BAREVNÉHO NÁTĚRU:

2007 - promo CD - Ostří hoši

2006 - promo CD - Milujte mě a množte mě!

2005 - CDemo - UNITED COLORS OF BETON

...všechno ke stažení na barevnynater.wz.cz

 

Poezie barevného nátěru pro dnešní den: 

Co my taky zmůžem

proti šedi našich Temelínů -

Přinejmenším natřít

do lepších odstínů...

Graffiti se dneska nesluší

proto my malujem do uší