Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Audigo.cz

Prodejny sluchátek a poslechová studia v Brně a Praze. K vyzkoušení nabízí stovky modelů od domácích, přes profi až po in-eary.

12 měsíců | 12 vybraných desek | 12 týdnů s nejlepším zvukem

Produkčně vymazlených a profesionálně zvládnutých desek vyšla za posledních 12 měsíců spousta. Které z nich jsou ale výjimečné natolik, že vás rozechvějí už samotným zvukem? Pokud se kvalitním poslechem bavíte denně jako kluci v prodejnách a poslechových studiích Audigo.cz, budete v tom mít okamžitě jasno. Stačilo s nimi proto jednoho dne sednout a žebříček dvanácti zvukově nejvýraznějších desek posledního roku byl na světě.

08 | Další vybroušenou nahrávku odhalíme 29. 11.

09 | Steven Wilson - To The Bone (2017 / Caroline / Vinyl, Blu-ray DTS)

Steven Wilson není ve světě HiFi a špičkového zvuku žádným novým jménem. Jeho prog-rockové nahrávky platí za referenční už nějakou dobu a ani novinka nepůsobí, že se na pobyt ve studiu museli skládat solidární fanoušci. Ve skutečnosti se nahrávalo hned ve třech studiích a další dvě měla na starosti produkci a mix. Samotné míchání si pohlídal Wilson sám. Finální mastering potom svěřil do nejpovolanějších rukou londýnských Metropolis Studios, z jejichž dílen už vzešly stovky opravdu velkých nahrávek (v poslední době Ed Sheeran, Hidden Orchestra, Gorillaz, Pet Shop Boys a další).

To The Bone představuje jednu z mála moderních nahrávek, které ve své digitální podobě neztrácejí oproti vinylu téměř nic na své vynikající dynamice. V DTS mixu na Blu-ray – což by měl být v podstatě studiový master – je výsledek dokonce zcela srovnatelný s vinylem. Pokud si tedy nepotrpíte na gramofonový rituál, nebudete v případě této desky o nic ochuzeni. Naopak! Ze židle vás rychle srazí čistota, jas a preciznost, se kterou byly jako jemné otisky prstů jednotlivé nástroje sejmuty. Přesně tak má fungovat moderní rockový zvuk pro náročné. A Wilson ho prostě umí.

Podobná nahrávka bývá hlavně pro sluchátka často oříškem, protože si na jednu stranu žádá maximální tonální čistotu, velkou dynamiku i rychlost, ale přitom nemá ráda příliš odměřený a technický přístup. Analytické modely tak často selhávají, zatímco ty dostatečně přesné a zároveň muzikální vyvolávají husí kůži a dojem bezprostředního kontaktu s nahrávkou.

Karel - Audigo | prodavač v Praze, recenzent

Album To The Bone v podání profesionálních in-ear sluchátek Shure SE215:

Samotná nahrávka je absolutně precizní a technicky vybroušená. Proto není nic lepšího, než ji prohnat naopak velmi analogovými, muzikálními a ve všech pásmech opravdovými in-eary Shure SE215. Je to sice základní model celé řady, ale jen málo kdy ho vyvedete svým hudebním výběrem z konceptu. Je to přesně ten model, který lehce brousí ostré hrany, ale přitom nic nezastírá, nedobarvuje, ani se na desky nedívá skrze mikroskop. Pro podobnou hudbu ideální volba. Více se o tomto modelu dozvíte na Audigo.cz

10 | Primus - The Desaturating Seven (2017 / ATO Records / CD)

Vybrat podobnou nahrávku mezi zvukově výjimečné desky je mírně řečeno odvážné. Ale jen do chvíle, než se poprvé rozvlní struny Claypoolovy baskytary. V tu chvíli se deska stává benchmarkem rychlosti, kontroly a prokreslenosti basů. Z vysoka přitom kašle na jakékoli nálepky ve stylu HiRes. Zůstává raději příjemně analogová a místo detailů vyzdvihuje co nejlepší věrnost a charakter. Jinými slovy se její zvuk dokonale hodí k obsahu desky, přístupu kapely i náladě, kterou má tento progresivní skřet vyvolávat. Ostatně zvuk si ohlídal ve vlastním nahrávacím studiu Rancho Relaxo sám baskytarista a frontman kapely Les Claypool.

Celý mix samozřejmě není jen o drnčení basových strun, ale jestli má něco prověřit schopnosti vašeho domácího audio systému, bude to právě jejich výjimečný zvuk. Měniče s pomalou odezvou to mohou rovnou zabalit, stejně jako systémy se zbytečně zvednutými basy. Podobné vlnobití zvládnou bezchybně opravdu jen sluchátka a bedny, jejichž bas má naprosto přirozené tělo, ale zároveň dostatečnou kontrolu, aby veškeré to chvění strun pobral. Jestli zavřete oči a nevidíte před sebou kmitající struny, je s vaší audio výbavou něco špatně.

Vzít v dnešní době basovou linku a postavit ji do samého středu zvukového mixu jako svatý grál, to je už samo o sobě důkazem odvahy a jasné experimentátorské vize. Primus v roce 2017 dokazují, že takovou vizi mají a to nejen hudebně, ale i produkčně a zvukově. Vzácný ostrůvek analogové rafinovanosti je na světě.

Karel - Audigo | prodavač v Praze, recenzent

Basové linky v podání in-ear monitorů Audio-Technica ATH-E50:

Abychom úplně nezničili analogové ladění desky a zároveň neposlouchali jen neurčité basové bláto, používáme nejraději profesionální in-eary ATH-E50 s velmi nenuceným basovým projevem a zároveň dostatečně jasnými obrysy všech nástrojů. Určitě bychom našli i preciznější skalpely, ale těmi bychom nahrávku akorát tak nakrájeli na plátky pod mikroskop. Takto zůstáváme krásně sladění s povahou nahrávky a přirozenost je stále dominantou celého mixu. Více se o tomto modelu dozvíte na Audigo.cz

11 | Arca - Arca (2017 / XL Recordings / FLAC)

Venezuelan Arca a jeho znepokojivý sonický teror nemůže v našem výběru chybět. Na letošním albu navíc poprvé slyšíme i jeho vlastní vokály, díky nimž dostává novinka a vlastně i její zvuk další zajímavý rozměr. Smíchání a uhlazení zvuku měl za úkol Matt Colton z uznávaného a agilního studia Alchemy Mastering. Okamžitě tak můžete stopovat odkazy na extrémně povedené a ceněné mixy Flume a FKA Twigs z minulých let.

V praxi se Arca spolehlivě postará o to, že si své bedny i sluchátka otestujete hezky v plném rozsahu od nejhlubších basových poloh přes vysloveně detailně nasnímané vokály až po milion odrůd chrastění, vrzání a pískání. Nahrávka je navíc cenná tím, jak dokáže ohromné množství motivů zvukově kombinovat a vrstvit, aniž by ztrácel výsledný mix přehlednost a precizní lokalizaci. Právě v tomto ohledu patří album Arca k nejlepším nahrávkám roku 2017.

Dynamika nahrávky je překvapivě dosti nízká, ale při poslechu podobného žánru je to prakticky jedno. Nejde dokonce ani o rychlé reakce reproduktorů nebo dokonalou neutralitu podání, ale spíše o schopnost obsáhnout ohromně širokou paletu frekvencí bez toho, aniž by se systém v každém větším extrému zadýchal. A samozřejmě jde také a hru prostoru, hloubku nahrávky a dokonalou lokalizaci miliardy zvuků v prostoru, aniž by se musely prát o místo na slunci. S dobrou výbavou ale budete mít dojem, že se celá hra neodehrává v místnosti, ale spíše na obřím stadionu, který je právě svědkem unikátního barevného představení.

PetrM - Audigo | recenzent, textař

Album Arca v podání legendárních otevřených sluchátek Grado SR80e:

K extravagantní nahrávce patří extravagantní sluchátka. Chceme si maximálně užít vjem z prostorovosti desky i veškerá drobná stereofonní kouzla, a proto volíme otevřenou domácí legendu z USA, Grado SR80e. Přicházíme tak sice o kousek subbasových orgií, ale celkový magnetismus poslechu naši oběť snadno vynahrazuje. Živost celé desky je v tu chvíli neuvěřitelná a člověk se stává během chvíle její součástí. Více se o tomto modelu dozvíte na Audigo.cz

12 | Depeche Mode - Spirit (2017 / Mute Records / Vinyl)

V roce 2017 se Depeche Mode vrátili do svého oblíbeného studia Santa Barbara Sound Design a nahráli desku, která letos rozezněla největší HiFi výstavu v Praze a právem tak otevírá naši dvanáctku desek s výjimečným zvukem. O finální mastering se postarali v Jungle City Studios, kde se ladil zvuk také pro nejnovější alba Lorde, Beyoncé nebo Pharrella Williemse. Smetánka tedy evidentně míří pro zvuk do studií Jungle City a na výsledném zvuku alba Spirit je to znát.

Produkce je temná a čistá jako lakovaný povrch piana. Hned úvodní skladba otestuje stabilitu sluchátek i reproduktorů v subbasovém pásmu a zároveň odhalí, jak si systém poradí s nejvyššími frekvencemi. Cinkající efekty totiž nádherně jiskří vzduchem, ale pokud máte systém přehnaně vysazený na detaily, můžete se o ně také klidně říznout. Nahrávka naopak není příliš citlivá na ladění středů. Ty totiž nenápadně vyklízejí pole basové a výškové složce. Logicky se o to více čaruje s celkovou lokalizací zvuků, velikostí prostoru i oběma kanály. Člověk má dojem opravdu velké vzdušnosti, Dave Gahan nám rozhodně nestojí centimetr před obličejem a použité efekty dodávají desce plasticitu ve všech osách poslechu - tedy v šířce i hloubce.

Škoda jen, že se nepovedlo vynikající dynamiku vinylu přenést také na CD nebo alespoň 24bitový Flac. Kdo ale vládne gramofonem, užije si desku skutečně maximálně.

PetrM - Audigo | recenzent, textař

Album Spirit v podání studiových sluchátek Beyerdynamic DT990 Pro:

Abyste si desku užili se sluchátky stejně jako na pořádných bednách, budete potřebovat plnotučný bas a nejlépe otevřenou konstrukci, která nechá dostatečně vyniknout prostorové podání desky. Letitá studiová klasika Beyerdynamic je pro tento úkol skvělým nástrojem. To že trochu šetří na středech v tomto případě absolutně nevadí, za to je k nezaplacení její plný basový základ, celkově hřejivější podání a lehce vytažené výšky, které dodají poslechu tu pravou šťávičku. Depešáky totiž určete nechcete konzumovat nasucho... Více se o tomto modelu dozvíte na Audigo.cz